bugün

entry'ler (72)

aldatmak dizisi

53. bölümde mualla hanım, nazan'ın özel hayatı hakkında tespit yaparken maziyi anımsattı.
mualla: üç nişan attın, bu yaşta hala yalnızsın, bir düşün bakalım neden acaba?
nazan: nedenmiş?
mualla: çünkü sende romantizmin ro'su yok nazan!

mazi için şurada bir açıklama mevcut: (bkz: zonguldağın zo su)

soğuk ama güneşli hava

tam bir "uludağ" havası.

baharın hala gelmemesi

geleneksel yarı cıbıl ve full güneşli "yaz gelsin" fotolarının sosyal medyayı ele geçirmesine neden olur.

özgüven ile ukalalık arasındaki ince çizgi

agresiflik taşlarıyla döşelidir.

"özgüvenliyim" imajı çizen tiplere dikkat ederseniz fark edeceksiniz. işlerine gelmeyen bir durum karşısında hemen agresif tavır takınıp ukalalık, üstten bakma, laga luga boyutuna geçiverirler.

umursamama sanatı

umursanacak şeyler önem sırasına konulduğunda ilk üç hariç diğerler şıklara uygulanan tarife. hatta ilk şıktan aşağıdakilere...

söz

dizi fragmanının ilk saniyelerinde amerikan askeri ve japon hemşire gördüm sanıyorsunuz, sonra geçiyor.

ben evlenemem hissi

"ben evlenemeyeceğim" hissinin keyfi olanı.

örnek de verelim;
"ben hiç evlenemeyeceğim galiba ya :( tipsizlikten kaybediyorum."
"ben evlenemem abi ya tek bir kişiye bağlanıp özgürlüğümü kısıtlayamam keh keh..."

vatanım sensin

dizinin konusundan, karakterlerin durumundan bağımsız olarak değerlendirirsek hilal leon aşkı için özet geçiyorum:

esas kız hilal: "istemem yan cebime koy"cu, nazcı, tripçi, kendisi de hoşlanıyor olsa bile ille de karşısındakini süründürme meraklısı, bunu yaparken mantıklı bahaneler kullanarak kendini daha da ulaşılmaz, bulunmaz hint kumaşı olarak gösteren, böylece iyice kıymete binen tipik bir kız.

esas oğlan leon: hoşlanıp ilgi gösterdiği kız (yıldız) bu ilgiye ilgiyle karşılık verdiğinde, sıcak davrandığında hemen bıkan; hoşlanıp ilgi gösterdiği kız (hilal) bu ilgiye naz, trip, atar ve tokatla karşılık verdiğinde, soğuk davrandığında, ulaşılmazı oynadığında daha da tutkuyla bağlanan tipik bir erkek.

gerçek hayatta sıkça rastlamak mümkün bu tip çiftlere.

cesur ve güzel

tuba büyüküstün'ün yer yer okul müsameresi tadında, bazı bazı "bitse de gitsek" yüz ifadesiyle rol yaptığı dizi.
normalde dizileri, filmleri oyuncuların rol yeteneklerini sorgulayarak seyreden biri değilimdir. ancak bu durum gözüme takıldı nedense.

uludağ sözlük te tanışıp evlenmek

mutlulukta "zirve"ye ulaşmak için en iyi yol... yolun başı;
(bkz: uludağ sözlük te tanışıp sevgili olmak)

sözlükteki uludağ üniversiteliler

"home sweet home" tadında takılırlar...

teselli etmeye yetmeyen teselliler

(bkz: siktir et)

hiç arayıp sormuyorsun

sadece işi düşünce arayan arkadaş modelinin muhabbete giriş cümlesi.

platonik aşk

kötü bitme, karşı tarafın ağzınıza sıçma ihtimalinin olmadığı aşk tipi.

yaran sözlük iletileri

sosyete - sen bana fazla elektronunu ver kararlı görüneyim.

"çok kararsızsın", "ne istediğini bilmiyorsun" falan gibi laflara karşı karizmatik bir cevap da olabilitesi var...

sözlük yazarlarından aforizmalar

etraftan duyulan mantıklı öğütleri dinleyerek yapılan ya da yapılmayan şeyler, öğütleri boşvererek yapılan mantıksız hamlelerden daha fazla pişmanlık verir.

başkaları için yaşamak

"ancak başkaları için yaşanan bir hayat, yaşamaya değer bir hayattır" demiş albert einstein bu mevzuda. ben daha bir şey demiyorum...

türk ölçü birimleri sözlüğü

yiğit özgür vardır çizerleri arasında;
(img:#41024)

ilkokulda statü farkı yaratan nesneler

siz daha farkını bile fark edemeden paralel evrende ansızın kaybolurlar. tatlı bir çocuk hokus pokus yapmıştır kesin. ne cici...

ikea

yeme içme bölümü genelde kıtlıktan çıkmış gibi tıkınan insanlarla doludur.