bugün

Millet Mektepleri nin açılışı ve Atatürk ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.
Öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için her yıl 24 kasım da öğretmenler günü kutlanır.
başöğretmen mustafa kemal atatürk ve bizi yetiştiren yüce insanlar öğretmenlerimizi senede bir günde olsa onlara saygımızı ve sevgimizi gösterdiğimiz gün.
(bkz: 24 kasim ogretmenler gunu)
-evinden okuluna gitmek için iki vasıta değiştiren 800 ytl maaşlı büyükşehirde çalışan öğretmenin...
-patika yollarda çamura saplanan ayaklarını koruyamayan ama en azından paçalarını çorabının içine koyarak okula gidip gelen karadeniz öğretmeninin...
-bahar ayında sınıfın sıcaklığı 40 dereceyi bulmuşken gırtlağı patlarcasına soluksuz 40 dakikalık dersini doldurmayı vazife bilen akdeniz öğretmeninin...
-köyün abazan delikanlılarından kendisini korumak zorunda da kalabilen bayan köy öğretmenlerinin
- iç anadolunun bozkırında toz toprak içindeki öğrencisinin terini cebindeki mendille tiksinmeden sevgiyle, şefkatle silen öğretmenin...
-istanbul'da ayın 15'inde kapkaça uğrayan ve karakolda alınan ifadesinden sonra borçlarıyla yüz yüze kalan öğretmenin...
-okulunda kara tahtasının başında öğrencilerinin gözü önünde kafasına sıkılan kurşunla şehit olan öğretmenin...
-yaz tatilinden 1 hafta önce görev yerine dönerek tek başına okulunu boyayan ve daha ilk ayında tetröristlerce okulu kundaklanan, bombalanan öğretmenin....
-her iktidarın seçimden önce haklarında nutuklar attıktan sonra bizzat milli eğitim bakanınca "aldıkları maaş çalışmalarına göre çok bile" denen öğretmenin...
-yılda 1 defa hatırlıyoruz ama aslında çok önemli insanlardır...şöyledirler, böyledirler, ....."denen öğretmenlerin...
- ek iş olarak pazarlarda limon satmak zorunda bırakılan, öğrenci velisine domatas tartan öğretmenin....
-geceleri taksicilik yapan yetmezmiş gibi bir kafasına sıkılan öğretmenin...
-hani şu geleceğimizin teminatı olan çocukları yetiştiren öğretmenlerin...
-uludağ sözlük tarafından başlığı 2 si konuyla alakalı 1 tanesi kişisel 3 entry ile öksüz bıraktıkları öğretmenlerin....
- ulu önder mustafa kemal'in de başöğretmen olarak önlerinde halâ ve bu ülke yaşadıkça yürüyeceği öğretmenlerin günüdür.

kutlu olsundur.
kars'ta bir köy okulunda öğrenciler gelmeden sobayı yakmaya çalışırken yanarak vefat eden ve isimleri bile hatırlanmayan -biri çiğdem'di- iki genç -kız- öğretmenin de günüdür aynı zamanda.
zalimce ogrencilerine siddet uygulayan ogretmenlerin de gunudur.*
bizde izlerini bırakan öğretmenlerimiz için güzel bir gün daha da önemlisi yılda sadece birgün olması en güzeli. kutlu olsun öğretmenlerim bugün size.
dünyanın en kutlu öğretmenlerinin biricik "etiketli" günü. her gün onların aslında, geçmiş ve gelecek.
eskiden heyecanladığım, şimdilerde saçma bulduğum özel gün çeşidi.
kutlu olsundur.
mutlu olsunlardır.
hakettikleri parayı alsınlardır.
ulkemizin dogu illerinede gitsinlerdir, ozel okulları secmesinlerdir.
aileden sonra ilk egitimin okullarda alındıgını bilsinlerdir.
yaptıkları isin onemini ve getireceklerini hic unutmasınlardır.
ideailt olsunlardır,
hep idealist.
gelecek nesiller buyuk olcude onların eseri olacaktır, *
bunu hic unutmasınlardır,
hic.
adlarına yazılmıs olan sarkıyı sonuna kadar hakeden ogretmenlerımızın gunu.

Haydi hep birlikte,

Öğretmenim canım benim canım benim
Seni ben pek çok pek çok severim
Sen bir ana sen bir baba
Herşey oldun artık bana...
Mecburi hizmette olanların dışındaki çoğunluğunun haklı olarak karnımı nasıl doyururum hesabı yaparak özel okul, özel ders ve dersane yollarını gözetledikleri, bunun tek sebebi ise kendilerini ve yandaşlarını düşünmekten devlet ve millet adına bir bok yapmamış iktidarların olduğu bir ülkede buruk kutlanan bir gündür.

Devletin milli eğitime elde imkan olmadığından çok düşük bütçeler ayırması, kutsal mesleklerden biri olan öğretmenlerin maaşlarının da düşük olmasına ve devlet okullarında eğitim kalitesinin de ekmek derdine düşmüş bu suçsuz öğretmenler ile birlikte düşmesi sebebini doğurmuştur.

Bu devletin bir ayıbıdır.

Geçen gün açıklanan milli eğitim'e ayrılmış bütçe miktarından sonra yılmaz özdil olayı gayet güzel açıklamıştır

Ya da şöyle bakalım... Meclis'in bütçesi Milli Eğitim'in bütçesinden kat be kat az...
Neden sen "az pay"dan 7 bin lira maaş alıyorsun da...
Öğretmene "çok pay"dan 700 lira maaş veriyorsun?
Trigonometride yoktur bunun cevabı...
Ahlak dersinin "vicdan muhasebesi" bölümünde var mıdır mesela?

tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun.
(bkz: bir ogretmenin mektubu)
tüm öğretmen ve öğretmen adaylarının günüdür.*
bak...bugün öğretmenlerin günü
annemin koynunda çalıyor tenefüs zilleri
kulağını kabartmış serçe gibi kapı ziline
emekli ayakları titrek
dudağındaki gülümseme hafiften seyrek
bir kucak, bir sarılış bir demli çay bekliyor elleri

annemin içinde kalem defter sevgi dizeleri
sabahtan beri uyanık ve diri
emekli kulağı artık yarım
gözleri gözlerime değiyor
bir kutlu, bir mezun, bir teşekkür bekliyor yüreği

annemin yatağı başında açıyor çiğdem çiçekleri
otuz beş sene sonrası o artık emekli
şiirleri şairleri geçtim de geldim
sözlerimi sildim de geldim
bugün öğretmenimin günü
bugün annemin günü...
öğretmene en az ücret türkiye de ödensede, eğitim kötü yönetilsede tüm öğretmen ve eğitmenlerin günü, aydınlık ve öğretici olsun.
toplumdaki yeri gitgide aşağılara kaysa da, her önüne gelenin maaşlarını haketmediklerini hem de yüzlerine söylese de, ana babasına bile yaptığı işin zorluğunu, önemini anlatamasa da, bağlı olduğu bakanın bile hakaretlerine maruz kalsa da, "ders bitse de okeye gitsek diye düşünen öğretmenler var" veya "yazın üç ay kışın on beş gün tatil yapıyorsunuz, daha da yakınıyorsunuz" diyenlere inat zorluklara karşı durup şevkle görevini yapan kişi.
öğretmenlerin, hem maddi hem de manevi açıdan zenginleştiği gün. Ayrıca çiçekçilerin parayı kırdığı özel günlerden biridir. Diğer günler için;
(bkz: sevgililer günü)
(bkz: anneler günü)
her sene gibi bu günde kutlanan pek sönük geçmiş gün
(bkz: 24 kasım freddie mercury nin ölüm yıldönümü)* *
adına kara çelenk sipariş ettiğim gün
2 yıldır, çaylak olarak kutlama mesajları alınan gün.
okulların ödünde çiçekçilerin konuçlanmasının sebebi. genellikle ilkokulların. *
(bkz: hasan ali yücel ilköğretim okulu)
hediye almayı gerektiren günlerden biridir.
anam babamın hediyeleri kendim alıyor gibi sevinip ego tatmini ettiğim, aklıma "alnımıııııııııızda bilgilerden bir çelenk, nura dooooğru can atan türk genciyiz..." nidasını getiren kutsal gün.