Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' cannot be used twice in /var/www/vhosts/uludagsozluk.com/httpdocs/zlib/yenim/index.php on line 59 abaza - uludağ sözlük
lütfen yazars, konu veya tarih kısmını doldurarak arama yapınız.

abhaza`dan bozma bir kelimedir. kafkasya asilli bir millettir bunlar.
abaza, bir çerkez boyunun adıdır. telafuz çok benzediği için abazanla karıştırılmaktadır.uzun süre kadınsız kalmakla uzaktan yakından alaksı yoktur.
(bkz: abaza ile abazan arasindaki fark)
bir abazanın suratına soylenemeyecek ilk kelime.
abazan kelimesiyle karıştırılan kelime.Hatta bu yüzden abaza mehmet paşa'nın haysiyeti 2 paralık olmuştur.
özellikle adapazarı bölgesinde yaşayan halkın adıdır.bunlar hep kendi içlerinden insanlarla evlenirlermiş.ve de sarışın uzun boylu,güzel insanlar.*
tez canlı genç arkadaşlar tarafından 'abazan'la karıştırılan ve kesinlikle karıştırılmaması gereken kelime. bir millet!
kelimenin özünü çoğu kişi gibi karıştırıp , gerçek anlamını kanıtlayınca cinsiyete göre dilin ve kelime anlamının değiştiğini düşünecek kadar malların, bıkmadan usanmadan sözümona dilleriyle , yanlış bildikleri anlamlarına göre kullandıkları ırkın adıdır.
sscb zamanında sürgüne gönderildikten sonra, şu günlerdeki süreçte geri dönmeye hazırlanan millet.
ülkesinin statüsünün durumu için türkiye'nin devrede olduğu özerk devletin vatandaşları.
abhaz anlamına gelen türkçe kelime.
bizim diyarda bolca bulunan insanlardır.fazla yüz göz olmamak gerekir, bire bin katarlar kötü niyetli degillerdir ama can cıkar huy cıkmaz ne yapsınlardır.
abazan ile uzaktan yakından alakası olmayan, türkiye'de çokça bulunan ve müslüman olanlarının da bulunduğu millet.
halk dilinde cinsel ilişkiye aç insan.
+abi şu yavruyu götürürmüsün?
-ne demek götürürmüyüm? tabi götürürüm lan. ben öyle iki günlük,sonradan görme, özenti abaza değilim.
bir topluluk fakat halkımızda sapık, azmış kimse...
ne yazıkki türk insanlarının "sapık" anlamında kullandığı ama "sapık " anlamını karşılayan asıl kelimenin "abazan" olduğunu bilmediği kelime. abaza, benim gibi abhazyalı insanlara denir. abazalar, adigeler, çeçenler ; türkiyede "çerkes" adı altında toplanır. abaza'yım demeye, abaza'nın sapık demek olmadığını; abazan'ın sapık demek olduğunu öğrenene kadar utanıyordum. şimdi bunu göğsümü gere gere söylüyorum. o da yanlış anlayanların ayıbı.
sözlük dolaylarında ısrarla sapık kelimesi yerine kullanılan bir halk adı. nesi zor ki bunu anlamanın?
abazalar/abhazlar=bir kafkas topluğuğu
abazanlar=ırk ve renk ayırt etmeyen,"bugün bacın yarın ihtiyacın" felsefesini kendine temel edinmiş,küçük insancıklar.
(bkz: asl)

ya da sadece

(bkz: s)
sözlükte sürekli abazan yerine kullanılan kelime. bkz vermekten usandığım için bir daha yazmayacağım.
yaşayış tarzları sevgi ve saygıya dayanan, köklü adetlerini hala devam ettirebilen, kendine has müziklerini dinlemeye, oyunlarını izlemeye doyamadığım, baba tarafından dahil olduğum millet.
(bkz: pasif heteroseksüel)

tdk editi;

abaza: 1. cinsel istekleri istimna yoluyla gideren erkek.
2. abhaz.

abhaz: 1. kuzeybatı kafkasya'da yaşayan bir halk, abaza.
2. bu halka mensup olan kimse, abaza.
(bkz: elleri aşalı)
(bkz: damsız hayat)
işbu başlık altında defalarca söylenmesine rağmen okumaya inanmayanlarca hala abazan ile karıştıralan abhazya'lı halktır.

abazan, abazan, abazan, zan, zannn, zannn, zınnn, zınnn, zınnnn! kunteper canavarı sevsin sizi, canlarım benim. *
mısır bildiğimiz ülke olan mısırda hemen hemen her kamyonun arkasında görebilceğiniz yazı. orda bi taşıma şirketidir.
güncel Önemli Başlıklar