bugün

işte hayalim!

Bence çok kötü zamanlardan birinde geldik dünyaya. Tabi geçmişle değil gelecekle kıyaslıyorum.

insanlar inancı yüzünden birbirini kesip doğruyor.

Karanlık madde yada enerji nedir bilinmiyor.

Bir çok fizik yasası, kuantum bilinmiyor.

Kaldı ki ülkemde kitap okumanın değeri bilinmiyor.

Ülke de bizi yönetecek siyasinin inancı değil idealleri ve bu idealleri gerçekleştireceği yol ve yöntemlerin daha önemli olduğu bilinmiyor.

Futboldan başka sporlar olduğu bilinmiyor.

Hayvan sevgisinin önemi ve medeniyetin ne müthiş şey olduğu bilinmiyor.

Dünyadaki bilgilerin yüzde 99 u son 200 yılda edinilmiş olsa da hala hiç bir şey bilmiyoruz.

Ancak 500 yıl sonra doğmuş olsak böyle mi olacaktı?

Kara delik nedir biliyor olacaktık,
kanseri yenmiş olacaktık,
Hayvanlarla iletişim kurabiliyor olacaktık,
Belki de dünyamı bize yetmiyor ve farklı bir gezegende kolonileşmiş olacaktık ve dünya ın ne kadar güzel bir şey olduğunu dedelerimizden dinliyor ve fotolarına bakıyor olacaktık.

Akp başımızda olmayacaktı.

Belki de chp yada hdp iktidar olmuş olacaktı ve kürt türk kardeşce yaşamayı öğrenmiş olacaktık.

Umuyorum ki osmanlıya geri dönmüş olmayacaktık bilgimiz artıp ufkumuz genişledikçe. Yıksa hangi medeni insan cumhuriyeti bırakıpta babadan oğula ülke yönetme sırasının geçtiği bir sistemi ister ki?

ilk yaşamın nereden geldiğini biliyor olacaktık?
Dinler önemini yitirmiş ve çoktan seküler bir devlet anlayışına geçmiş olacaktık.

Akıcı ve etkileyici yazabildim mi bilmiyorum ama ben yazarken bile heyecan yaptım. Dahi anlamındaki de lere ve ki lere dikkat etmedim bile. 500 sene sonra olsaydı o hataları yapmayacağım iyi bir eğitim alacağım sistemde olurdu belki.

Offf ulan offff... Her güzel şey gibi bu yazımda Bitti.
gelişen teknoloji sayesinde kıt kaynaklar çok ama çok daha verimli kullanılacağından ve yeni kaynaklar (güneş enerjisi gibi) kullanılmaya başlanacağından 500 sene sonrası görülebilecektir. taaa ki andromeda bize çarpana kadar!
bizden öncekilerin bizin bildiklerimizin çoğunu bilemedikleri gibi bizden sonrakilerinde neler bilceğini bilememek sonraki 500 yılın cosmos şifresidir.