bugün

hz. adem'e secde emrine isyan edip kibirlenmesi sonucu ilahi huzurdan kovulan şeytan, allah'tan, onunla insanları avlayabileceği kuvvetli bir tuzak istedi. allah ona altınlar, gümüşler, mücevherler, atlar gösterip ''insanları bunlarla avlamaya çalış'' dedi.
iblis bunları beğendi, ama tam yeterli bulmadığı için yeniden yalvarıp başka şeyler istedi. allah, ona ilaveten yağlı ballı yiyecekler, içecekler, süslü ipekli giyecekler gösterdi.
şeytan bunları da beğendi, ama yine tam tatmin olmamıştı. ''ey güzel yardımcı, tuzaklarını arttır'' dedi. allah bu defa içkili çalgılı, sarhoş eden eğlenceleri gösterip, ''insanları bunlarla kandırmaya çalış'' dedi.
şeytan çok memnun olmuştu, ama yine tam tatmin olmamıştı. şöyle yalvardı: ''ey yüce rabbim, bu verdiklerinle birçok insanı aldatıp kendime bağlayabilirim. ama ben daha şiddetli ve aldatıcı bir tuzak, bir ip istiyorum. lütfen benim duamı geri çevirme.''
yüce yaratıcı son olarak, erkeklerin aklını ve sabrını çelen kadın güzelliğini ve şehveti gösterip kadınların da kendi güzelliklerini göstermeye hevesli olacaklarını bildirince, şeytan güldü ve sevincinden parmaklarını şıkırdatıp oynamaya başladı. ''şimdi tamam isteklerime kavuştum, çok az insanın dışında hiç kimse bu tuzaktan kurtulamaz.'' dedi.
Allah şeytanın her duasını kabul ediyor da bizimkini neden etmiyor madem? diye düşündürür. çok saçma hikayeymiş harbiden. bu daha çok gavurların işi, o tarz hikayeler bunlar.