bugün

laik rejimin yağlayıp yıkadığı resmi ideolojinin pompaladığı fabrikasyon zihniyettir.
şeriat islam değildir. şeriat günümüzde çarpıtılmıştır.oysa ki islam irandaki insanları sokak ortasında infaz mı etmektir. şeriat ile yönetilen toplumlar gerilemeye mahkumdurlar.
(bkz: 28 şubat)
100 yıldır alt alta yazılsa 10 tane etmeyecek cümlelerin tekrar edilmesi sonucu oluşan bir zihin kayması..

tabi bir de yeni moda gazete fotoğrafları var.. şii iran islam devleti'nin(!), vehhabi suud devletinin astığı kestiği adamları yayınlayan gazetelerde bu konuda tesirlidir.. bizde ki arkadaşlar bunu fransız gazetelerinden öğrendiler.. onlar da "işte islam" diye ipte sallandırılan cesetleri basarlar gazetelerinin manşetlerine.. "hadi onlar fransız" diyelim geçelim.. "binlerce yıldır kiliseye gidiyoruz bu saatten sonra cami yapamayız" kaygısındalar..

ya bizimkiler neyin endişesini taşıyor??

edit: hala iran'ı türkiye müslümanları için bir rol model zanneden arkadaşlara selam olsun.. kitap okumuyorlar o yüzden böyle galiba.. kitabı bıraktım iki satır yukarıyı okumaktan aciz olmasalar bu kadar bozulmayacağım..
şeriat yanlıların laik düzenden rahatsız oldukları ürettiği için yeni bir trol cümlesidir.
şeriatla yönetilen iran'a bakınca pekte haksız olmayan görüştür.
sen hepsi tek bir kitaba göre yaşayan ve düşünen bir topluluğun temsilcisi ol, sonrada herhangi düşünceyi "fabrikasyon" diye eleştir. sen 1400 yıllık bir ideolojinin sözcülüğüne yap utanmadan 100 yıllık ideolojiyi "kafa yıkamakla suçla".

tartışmaya değer olabilecek bir fikri, bir lafı olmayı falan geç, daha bir cümle yazarken iki kere aynı çukura düşen eşşekler var lan.
şeriatla yönetilmiş asr-ı saadet ve 4 halife dönemine bakınca boşa düşen cümledir. sadece islamı ne kadar yaşamak istediğimizi sorgulamamız lazım. müslüman kardeşlerime söylüyorum herkes yastığa başını koyduğunda 2 dk düşünsün. düşünemiyorsan zaten nefsinin kölesisindir. ya inandığın gibi yaşarsın yada yaşadığın gibi inanmaya başlarsın. bugün batı hukuku 10 bin soruna çözüm üretemezken imamı azam'ın kuran bazlı tezleri 100 bin soruna çözüm kavuşturmaktadır. şeriat islam ölçüsü demektir. resmi ideoloji güdümlü kitaplardan kafanızı kaldırın biraz.
sorun islam hukukunda veya cezalarında değildir. sorun islam hukukunun kötü niyetli insanlarca kullanılmaya uygun olmasındandır.

sorun islam hukuku uygulayıcı ve karar vericilerinin denetime tabi tutulamamasındandır. kadının deiğinin allah'ın dediğinden farkı olmamasındandır.

"ananı siken kadı kime şikayet edeceksin." diye meşhur halk deyişi işte buradan gelmektedir.

sorun islam hukukunda masumiyet karinesi olmamasındandır.

okuyup-araştırmadan fikir beyan etmekte üstüne olmayanlar için basit bir örnek veriyorum. üç arkadaştan ikisi birleşip "aha bu ahmet allah'a küfretti" derse cezanız ölümdür. bugün bu durum arabistan'da aynen uygulanmaktadır.

işte bu yüzden islam hukuku günümüz "kötü ahlaklı" insanlarına uygun değildir.

edit: dikkat ederseniz şeriatın "kısasa kısas" "bedel ödeme"gibi uygulamalarına hiç girmiyorum. buralara giripte manevi düşüncelerinize zarar vermek istemiyorum.
bilincalti empozesinden kaynakli hadise. normaldir.
şeriatı değil, şeriatı kullanarak halifeliğini ilan edecek insanları öcü görmektir aslında.
1300 yıl önce olsaydı devrimciliğin ve ileri bir anlayışın ürünü olarak savunacağım ancak bugün toplumların başına gelebilecek en büyük tehlikelerden biri olarak gördüğüm durum. üzgünüm şampiyon, dönemin geçti ve sen ne kadar idealist baksan da "şeriatın ilerici fıkıhları" var desen de kadınlar mirastan erkeğin yarısı kadar yararlanmalı mı gibi sonu olmayan boş tartışmalara giren bir toplum istemiyorum. ki bunun tersinin olmasının mümkün olduğuna inanmıyorum, kanıt mı istiyorsun: varolan hedef kitle. maalesef ki o ali şeriati'ler yazar olarak kalıyor. toplum ise kuran'da, hadislerde yazana bakıyor. bak işte diyanet işleri, cemaatler falan hala "asıl islam bu değil" diye ağlıyor. ulan amk 1400 yıldır asıl islamda bir karar kılamadınız. kılamazlar da çünkü birincisi yoruma açık, ikincisi değişen dünya karşısında sürekli bir yenileme çabasına giriyor. işin kötüsü, yenilenme dahi sırıtıyor, serbest piyasacı islam, sosyal adaletçi islam falan filan. bir de öze dönüşçüler var ki onlar da islamın şeriatının değişemeyeceğini savunuyor. uzun hikaye...
tecavüze uğrayan kadınların recm edilmesi,kadınların burkayla dolaşması,hırsızlık edenin sebebi sorulmadan elinin kesilmesi sebebiyle olabilir.. e haliyle
birileri sırf ben ve benim gibi düşünen insanlar öyle düşünüyor diye sosyalizm gelmez. buna büyükler müsade etmez. dünyanın diğer tarafı, asıl sahiplerimiz.

gelgelelim birileri sırf siz istiyorsunuz diye de şeriatı getirtmezler buraya.

islam şeriat diyenler kendileri bilirler beni bağlamaz.

ama gelin kabul edin şu işi, materyal bir dünya bu. herkes kendi keyfi için yaşıyor. egoları, cüzdanları, kimi pompaladıkları...

onlar için önemli olan bu.

dünyayı bu adamlar yönetirken dünyaya bugün allah için naptın diye soramazsın. dünyadan isteyemeyeceğin bir şeyi benden de isteyemezsin.

senin anladığın dilden bahsedeceksek allah isterse olur, olmadığına göre demek ki allah bu düzeni takdir etmiş, sen de sike sike yaşamak durumundasın.

akşamı kıldıysan sorun yok yani. yat uyu, yorma kafanı bunlara.

birileri senin saçmalıkların yüzünden bugün yine ölür, senin boşa harcadığın nefesi aynısıyla dünyayı kurtarır.

uzun lafın kısası herkes kendi götünün keyfi için yaşar bu dünyada. senin canın ömer muhtar olmak istiyorsa şimdi o bilgisayarı kapat ve kendine bi kılıç bul bal peteğim.

merak etme biri o kılıcı senin... yerine kullanır illa ki.