bugün

yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan, gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan josé mauro de vasconcelos'un 1968 tarihli romanı. kitap, fakir bir aile çocuğu olan zeze'nin yaşadığı olayları anlatır. vasconcelos'a göre "günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü"dür. yazar, tam on iki günde yazdığı bu romanı "yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını" söyler. zeze'nin maceraları, güneşi uyandıralım'la devam edip, 'delifişek' ile son bulur.
çok merak edip de okuyamadığım kitap. bi okusam rahatlıcam ama okuyamadım.
ah be portekizli.
Dünyanın en güzel en sevimli kitabı. Okumayanlara şiddetle tavsiye ederim.
(bkz: güneşi uyandıralım)
(bkz: delifişek)
José Maure de Vasconcelos'un en ünlü eseridir.
Gelmiş geçmiş en güzel çocuk kitabıdır, üzerine daha iyisi yazılmamış ve yazıl(a)mayacaktır. Bu kitap yüreği olana hitap eder. Öyle ki yıllar sonra kitabı gördüğünüzde belki kahramanları tam hatırlamazsınız yahut olayları ancak kitabı okurken hissettiğiniz duyguları bin yıl geçse de unutmazsınız.
Çok zeki bir çocuğun mükemmel hayal dünyası, sevgisi, nefreti, hüznü öyle muazzam bir üslupla anlatılmıştır ki okurken Zeze'yi yanıbaşınızda hissedersiniz, sarılmak istersiniz ona.
Kitabın arka kapağında eserin 12 günde yazıldığı belirtilir. Yazar şöyle der: "Ama onu yirmi yıldan fazla yüreğimde taşıdım."
Bir ara yasaklı kitap olarak gündeme gelmişti. Asıl çocuklara okutulmalı ki küçücük şeylerle nasıl mutlu olunduğunu görsünler, sevmenin ne demek olduğunu anlasınlar, kalplerini sevgiyle doldursunlar. ilerde çocuğuma mutlaka okutacağım. Okuyun, okutturun.

--spoiler--
"Hepimiz büyüktük. Küçük küçük parçalarla, aynı üzüntüden payını alan büyük ve üzgün kişiler."

"Yeryüzü sokak çocuklarınındı. Bangu'nun bütün sokaklarındaki çocukların!"

"Öldürmek, Buck Jones'un tabancasını alıp güm diye patlamak değil! Hayır. Onu yüreğimde öldüreceğim, artık sevmeyerek... Ve bir gün büsbütün ölecek."

"Şimdi acının ne olduğunu gerçekten biliyordum. Ayağını bir cam parçasıyla kesmek ve eczanede dikiş attırmak değildi bu. Acı, insanın birlikte ölmesi gereken şeydi. Kollarda, başta en ufak güç bırakmayan, yastıkta kafayı bir yandan öbür yana çevirme cesaretini bile yok eden şeydi."
--spoiler--

Ayrıca devam kitapları için
(bkz: Güneşi Uyandılarım)
(bkz: Delifişek)
"daha çok anlat” dedim.
“hoşuna gidiyor mu?”
“çok. elimden gelse seninle sekiz yüz elli iki bin kilometre hiç durmadan konuşurdum.”
“bu kadar yola nasıl benzin yetiştiririz?”
“gider gibi yaparız."
Cinsel öğelerle dolu bir kitaptır. Serinin 2. ve 3. Kitabı da öyledir. +18 yaş sınırı getirilmesi gerekir.
Aldığım nickin sebebisin sen güzel kitap.
Fatih portakal'ın kuzenidir.
Agladigim iki uc kitaptan biridir. Sevgiyi yansitan cok basarili bi kitap.
Küçükken okuyup nefret ettiğim kitap.
Bugün 3765865. Kez elime alıp üç dört sayfasını okuduğum, o kadari bile her seferinde de bana iyi gelen kitap.
Orta okuldayken okuduğum ve baya etkileyen kitap.
Bir kitap gerçek anlamda böyle ağlatabilir. Hayat dersi veren nadir kitaplardandır. Okuyun okutturun, pişman olmazsınız.
Hocaların örneklerde bol bol kullandığı kitaptır.
Bir kitaptır.Bu kadar açıklama yeterli.
“Acı, insanın birlikte ölmesi gereken şeydi. Kollarda, başta en ufak güç bırakmayan, yastıkta kafayı bir yandan öbür yana çevirme cesaretini bile yok eden şeydi.”

Çok ağlamıştım.
ölmeden hemen önce bir kez daha okunması gereken kitaplardandır. eğer bir kez okuduysanız ikincisini ne zaman okumanız gerektiğini zeze size söyleyecektir.
Zeze' nin askerleriyiz.
on numara kitaptır zeze baş karakteridir lakin benim anlatacağım bu değildir 7 yaşındaki kuzenimle olan diyalogumuzu yazmak istiyorum
-dayi bu kitabın adı ne
+otomatik portakal
-Dayi bu kitabın adı ne
+şeker portakalı
-dayi sizde neden hep portakal kitapları var
+....

e hakli?

edit: bi de peltek bi yegeniniz varsa muhabbet tadından yenmiyo *.
Hüngür hüngür ağlatan bir kitap olduğunu hatırlıyorum. Okulda okumuştuk sanırım.
Sigara içseydim portekizliye bir sigara yakardım.
--spoiler--
O trenin Allah belasını versin! Ya da ailenin, hangisi daha kötü bilemedim.
--spoiler--
görsel
güncel Önemli Başlıklar