bugün

(bkz: şehzade mustafa olayı)
Dizideki oyunculukla 7 den 70 e herkesi aglatmıştır. Şimdi yazarlar tarihi filmden öğreniyor muhabbeti yapacak ya açıklayayim. Evet mustafayi kandırdılar ve isyana kalkıştı. Bunun için mısırlıoglunun konuşmasi vardı isteyen bakabilir. Ama her ne olursa olsun oğlunu katletmek nedir ya? Bu sahnede oğlumla göz göze geldim ve ondaki masumiyeti gördüm. Içim cız etti. Abi gelmişsin 80 yaşına. Olmadı bırak tahtı sultan beyazıd gibi bir beddua et en fazla. Kim ne derse desin bu olay osmanlı tarihine etki etmiştir. Sarı selimden sonra dirayetsiz 40 tane çocuk yapan padişahlar gelmiştir. Arada bir bağdat fatihi ya da 2. Abdülhamid gibi padişahlar çıksa da devamlılik olmamıştır.
Haklı bir katletme durumu. Sen git, babandan habersiz Alanya da korsan gemilerini Batır ve onlarla savaş et. Sonra da kalk ve de ki ben isyan etmedim.

Şehzade mustafa haindi. Ve cezasını buldu. Evet.
roma'yı fethetmek, coğrafî keşiflere ne pahasına olursa olsun dahil olmak, okyanuslarda dolaşabilecek güçte donanma inşâ etmek gibi fikirlere sahip olan şehzade mustafa'nın idam edilmesinden sonra şehzade bayezid de idam edilince kanunî'nin tek oğlu sarı selim kalır geriye.