bugün

araştırdım sehir disinda okumak diye bir başlık var.. sonra kendi kendime dedim ki ulan sadece üniversiteyi kapsayan bir başlık neden olmasın mına koyim.. sonra ben açtım..

her neyse tanım yapalım bi... şehir içinde okuyanlar için çok caflaflı görünen ama çok zorluğu olan okul şekilidir...

Şimdi Üniversite 2. sınıftayım.. Gerçi bu sene mezun olamıyacağım ama neyse

O zamanlar kafamda canlandırdığım üniversite 5432543543543 nüfusu olan, sosyalliği tavan yapmış, her tarafta gitarlı gençler çimenlerde sevişen gençler falan filandı...

Peki geldiğim yer nasıl bir yer?

Sağı solu mezarlıklarla çevrili arkasında yaklaşık 1000 metre rakımlı uzunca bir dağ bulunan... Gece kurt, köpek, acayip acayip hayvan sesleri gelen önünde bir at yarışı pisti olan mezarlık manzaralı bir okulumsu...

O zamanlar düşünüyordum ki istanbul'dan çıkayım da nereye gidersem gideyim... Hani bunalmıştım aile baskısı ıdı vıdı...
Allah'tan şuan Kocaeli-Gölcük'teyim.. Eğer bu tutmasadı Trabzon-Vakfıkebir olacaktı ki o zaman istediğim zaman istanbul'a gelemeyecektim...

Evden ayrılınca çok kötü oluyor bazı şeyler... Ev arkadaşlarınız satıyor sizi gün geliyor bi bakıyorsunuz kapının önündesiniz.. Bi bakıyorsunuz arkadaşınızın boğazına sarılmışsınız ... Bi bakıyorsunuz sevgiliniz size para veriyor...

Hele yemek, temizlik, bulaşık, kira, faturalar ayrı bir dert... istanbul'da olsaydım zaten kira vermiyoruz fatura falan umrumda değil zaten.. E annem yemeği yapıyo kıyafetlerimide yıkayıp ütülüyo...
Ne güzel yaşar giderdim..

Mesela şuan internet cafe'deyim burdan cıkınca evime gitcem (öğrenci evi) kendime makarna yapıp yicem... belki yanına bir de pilav yaparım... burada öğrendim yemek yapmayı.. öğrenmek zorundaydım...

Diyeceğim o ki arkadaşlar üniversite kendi şehrinizde okunur adam gibi... Hani aileniz eğer cok baskıcı değilse, haftada bir iki gece dışarıda kalmanıza izin verirse o zaman üniversite hayatını anlarsınız...

Yoksa benim gibi her gün makarna pilav su bulaşık gider gelir bu...

vay anasınıııı editi: ulan duygulandım şimdi haa.. vay anam vay neler yaşamışım lan ben. he sözlük? aradan geçmiş 4-5 sene, okulum bitmiş, evlenmişim vs...

şimdi 2013'teki kelebek olarak söyleyebilirim ki mutlaka ama mutlaka her insan evladının 1 kere şehir dışında en az 1-2 sene yaşaması gerekiyor. üniversite olur olmaz orasını bilemem ama bu kişisel gelişim için çok büyük bir nimet.

dipnot: okul bitince bulaşıklara daha dokunmuyorsunuz gençler.
Bu hayatta her insanın bir kere tatması gereken bir şeydir. Ömrü hayatında bundan daha güzel anılar başka hiçbir anda birikmez... Hayatı boyunca o günleri düşünüdüğünde suratında bir sıcak gülümseme belirir ve içinde garip bir sızı .. garip sızının nedeni bir daha o günlere hiç dönemeyecek olmaktır....
hayatı ögrenmektir, ayaklarının üzerinde kalabilmeyi ögrenmektir.insan sarrafı olmaktır.
haksızlıklar, üstünüze kalan işler, tanıdıgınız binbir çeşit insan hayata bakışınızı degiştirir.bakış açılarınız, düşünceleriniz hatta zaman içerisinde davarnışlarınız degişir.

anlam-eylem ilikşkisine dair kavramlaştırmalırınız degişir.

belki bir yıgın zorlugundan üstesinden gelmek durumunda kalırsınız ama yine de zevkli yanları vardır.bu yeni şehir ikinci memleketiniz olur, benimsersiniz, okul biteceginde zor koparsınız.

ev arkadaslarınız belki temizlik konusunda sizin kadar titiz degildirler ya da ilginç bir yıgın davranışları vardır, sorumsuzdurlar ama olsun onlardan da başka şeyler ögrenirsiniz. en azından bu kadar rahat olmayı nasıl becerebildiklerini ögrenirsiniz ev arkadaslarınızın.anlatılacak daha bir yıgın şey vardır.zor oldugu kadar bir o kadar da keyiflidir şehir dışında okumak...tarafımdan tavsiye edilir...
deplasmanda rakip taraftarların kötü tezahüratları altında, bazen kendin için vazgeçsen bile taraftarların * için mücadele etmektir.
sınava hazırlanırken çok isteyip,kazandıktan ve aile özlemini tattıktan sonra tatiller için gün saymanıza neden olan durum.
az önceki haberde antalya'dan istanbul'a okumak için gelen kıza musallat olan bir pezevengin, eve internet bağlama bahanesiyle gelip önce tecavüz edip sonra da öldürdüğü haberi geçti.

özellikle kızlar, çok dikkat etmesi gerekiyor bu şehir dışında okuma konusunda. bundan önce de çok yazdım buradan ama tekrar yazmak istedim.

büyük şehirlerde yalnız kalmamaya özen gösterin ya. evde tekseniz de elektrikçidir, internetçidir neyse artık almayın be arkadaşım evinize. burada da vardır eminim öyle büyük şehirde okuyan kızlar. "birşey olmaz" diye düşünmeyin işte. yazık etmeyin kendinize. çevrenize ailenizleyken 1 dikkat ediyorsanız başka şehirde 5-10 kere daha fazla dikkat edin. zaman ve insanlar gerçekten haddinden fazla kötü.

üzüldüm vallahi ya habere. o şerefsizi büyük ihtimal şişlerler içerde ama gitti kızcağız. allah rahmet eylesin.
bazılarına göre kaçıştır.
özlem seviyesini tavan yaptırır.
Kendi başına yaşamayı öğrenebilmek için en güzel öğreticidir üniversite. Ister istemez ütü, yemek, temizlik yapmayı öğrenirsiniz.
avantajları seneler sonra ortaya çıkar. ilk başlarda anlamsız, mantıksız gelebilir ama seneler sonra "iyiki gitmişim" diyeceğinizden emin olabilirsiniz.
zevklidir, özlenendir. yırtının bir şekilde bir şeyler yapın gidin okuyun. para yok hımınaağğ demeyin sikerim dalağınızı bizde sabancının torunu değildik bir şekilde okuduk. özel olarak başka bir mazeretiniz varsa bilemem tabi.
iki sevgilinin aileden modern bir şekilde kaçışı...
Hayatta birçok şeyi önceden tecrübe etme imkanı sağlayan ve halkın tabiriyle "kendi yağında kavrulmak" gibi bir durumu ortaya çıkartır.
ayakları üzerinde durmak ve hayatın zorluklarına karşı daha dayanıklı olmaktır.

özlemi kenara bırakıp güçlü olmaya çalışmaktır.
Okulumun kampüsü Tekirdağ il sınırın çok yakında olmasından mütevellit ucundan yaşadım hede.
hayatı öğretir, kendi başına bir birey olmanı sağlar lakin tüm bunlar için yurtta kalmayacaksın arkadaş. bulacaksın birkaç arkadaş eve çıkacaksın, işte hayat o zaman öğrenilir, birkaç sorumsuz arkadaş, ev işleri haftasonu hep birlikte yapılacak temizlik, faturalar ve öğrenci ya da birey gözüyle değilde öcü gibi bakan, seni potansiyel azmana çeviren komşu teyzeler. Şehir dışında üniversite okumanın olmazsa olmazlarıdır.
50 yasina geldiginde keske dememektir.
Okumak icin sehrine gelen ogrencilere ev vermektir. Empati kurmayi ogretir.
liseyi okuduğun şehirde üniversite okumak liseye gitmekten farklı olmayacağı için güzel bir tercih olabilir.
Yurtta katlanılamayacak eziyettir. Ev tutup öyle kalmak en iyisi. Durumunuz varsa tek çıkın eve de. Başkasının kahrını çekmek sıkıntı. Ha nedir kişilk meselesi tabi, bazıları tek kalamaz orası ayrı. Ama benim tercihim tek evde geçirmekten yanadır üniversite hayatını.
zordur şehir dışında üniversite okumak. her zorlukla sadece kendiniz başetmek zorundasınızdır. maddi manevi her türlü zorluklarda sadece kendiniz varsınızdır. etrafınızdaki insanların sizi kandıracağını ya da çıkarsız yanınızda olduklarını görmenizle başlar ve evin maddi her türlü maddi giderleriyle harçlığınızı ayarlamanızda hayatta para yetirme olgusunu öğrenmeye başlarsınız. sonra da hayatı yavaş yavaş öğrenmeye başlarsınız. ya ailenizden gördüğünüz eğitimi unutmaz ona göre yaşarsınız ya da ne olduğunuzu unutursunuz yazık edersiniz her şeye. seçim sizindir.
(bkz: Tecrube)
anne yemeği'nin kiymetini anlamaktir.
üniversite şehir dışında okunmalıdır. insan kendi başına ayakta durabilmeyi öğrenmelidir. ailenin yanında okunan üniversite, üniversite değildir. net.
şimdiki aklım olsa yapacağım iştir. bok vardı burada kaldık. millet hayatını yaşıyor.
üniversiteye gidecek yaşa gelmiş her insanın kesinlikle yapması gereken şey. en doğru hareket. zira insanları tanımak, kendi başına yaşamayı öğrenmek, sorumluluk almak, insan ilişkilerini geliştirmek ve ilerideki her türlü duruma karşı soğukkanlı yaklaşabilmek için bu tecrübenin yaşanması gerekiyor. insan yıllardır içinde yaşayıp pamuklara sarıldığı düzenden ayrılıp sağ kalabildiği zaman büyüyebiliyor. aile yanında falan da üniversite okuyan kendini üniversite okudum saymasın. istediğin saatte çıkıp istediğin saatte geliceksin evine, eğlenmeye gidiceksin, gelen giden olucak evine, içiceksin falan. bunlar yaşanması gereken şeyler. zamanında yaşanmadığı zaman ileride daha kötü sonuçlar doğurabiliyor. sonuç olarak şehir dışında üniversite okumak bir insanın hayatta verebileceği en doğru kararlardan biridir. pişman olmazsınız arkadaşlar. gidin deneyin. ha tabi size demiyorum ki herşey güllük gülistanlık olucak. kavgada ediceksiniz arkadaşlarınızla, hatta en yakınlarınızla, aynı evde konuşmadığınız, soğuk geçen günleriniz de olucak, hayata da lanet ediceksiniz, sorgulıcaksınız herşeyi ve geçmiş hayatınızla bugününüzü kıyaslıcaksınız ama alışıcaksınız. alışıcaksınız ki devam edebilesiniz. o yüzden de büyiceksiniz.