bugün

metallica - fade to black

"james'in amfisine yazdığı şarkı" olarak bilinir. 1984'te turne öncesi grubun vokali james'in annesinin ölümünden kısa süre önce hediye ettiği amplifikatör de dahil olmak üzere tüm ekipmanlarının çalınması sonucu yazılan şarkıdır. grup turne için gerekli ekipmanları anthrax'tan ödünç almak durumunda kalmıştır.
Kahramanımız genç ve yakisiklidir, askerden yeni dönmüs tekrar eski isinde çalismaya baslamistir. Hayati sevmekte ve ileriye daima umutla bakmaktadir. Bir gün evinden çikip ise giderken bir evin penceresinde genç bir kiz gözüne ilisir. Birden afallar. Aman Allahim o ne güzellik.
Masum bir yüz, kalem kaslar, badem gözler,lepiska saçlar sanki tanrinin isi gücü yokmus da durmus bu kizi özene bezene yaratmis.
Birden içinde birseyler kipirdar ve yildirim aski bu olsa gerek diye düsünür. Bütün gün boyunca kizin hayali gözlerinin önünden gitmez ve aksami iple çeker. Aksam eve dönerken kiz yine pencerededir ve manali manali kendisine bakmaktadir. Belli ki kiz da kendisine karsi birseyler hissetmektedir. O gece sabaha kadar kizin hayali ile yataginda bir saga bir sola döner ve gözüne uyku girmez.

Ertesi gün kararini vermistir. Bu dünya güzeli kizla muhakkak tanismalidir. Bütün cesaretini toplayip kizin bulundugu evin dibine yanasir ve kendisini takdim ederek telefon numarasini verir ve aramasini ister. Kiz gecikmeden arar kendisini ve uzun uzun konusurlar, birbirlerini tanirlar. Bir süre devam eden ve karsilikli sevgi görüsmelerinden sonra nihayet son sözünü söyler ve "benimle evlenir misin?" der.

iste o anda kizin konusmasi birden degisir ve hüzünlü bir sesle "Bu imkansiz, zira dogustan benim ellerim yoktur" der. Oğlan ne söyleyecegini sasirmistir, biran sessizce durur ve "Olsun ben yine de seninle evlenmek istiyorum, zira ben senin yüz güzelliginden ziyade ruhunun güzelligini sevdim" der. Kiz ummadigi bu cevap karsisinda gözyaslarini tutamaz ve oglanin gösterdigi bu fedakarliktan ötürü hüngür hüngür aglamaya baslar.

Artik telefon görüsmeleri daha bir bambaskadir ve Leyla ile Mecnun misali birbirlerini çilginca sevdiklerini sikca tekrarlarlar. Iste artik mucize baslamistir. Kiz bir gün uykudan uyandiginda ellerinin yavas yavas olustugunu görür. Bu sevginin bir mucizesidir. Kisa zamanda eller tamamen olusur ve normal hale gelir. Bunu artik sevgilisine açiklama zamani gelmistir.

O gün oglan isten dönerken pencerede bekler ve tam önünden geçerken coskulu bir sekilde oglana saslenir ve pencereden yeni olusan
ellerini göstererek: "Bak sevgilim askimizin kuvvetinden bir mucize oldu ve ellerim çikti" der.
iste o anda birden oglanin yüz ifadesi degisir ve dudaklarindan su sarkinin kelimeleri dökülür: SENI BEN "ELLERIN OLSUN" DIYE MI
SEVDIM...
aşk bu kızılötesi yaralı müzesi hareket edemem.
bir kısmı almanca bir kısmı ingilizce sözleriyle dünyanın gelmiş geçmiş en etkileyici balladlarından biri olan Jeanny şarkısı ilk olarak 1984 yılında falco tarafından seslendirilmiştir. insanı derinden etkileyip tüylerini diken diken eden soundu ve falco'nun içten söyleyişi.. ve gerçek bir hikaye üzerine yazılmış olan sözleri 41 kişinin intihar etmesine sebep olduğundan papa II. jean paul tarafından yasaklanmıştır. önce şarkının hikayesine kısaca bir değinmek isterim..

hikayesi: mafya üyesi bir adam jeanny adında bir kadına aşık olur. jeanny de adamın aşkını geri çevirmez ve birlikte bir hayat sürmeye başlarlar. bir gün evlenmeye karar verdiklerinde jeanny adamın bir mafya üyesi olduğunu öğrenir. ama çok sevdiği için adamdan vaz geçemez. fakat malum mafya mesleğinin içeriği itibariyle jeanny adamın mafyadan ayrılmasını ister. adam da kabul eder ve mafyadan ayrılır. mafya adama geri dönmesi gerektiği çağrısında bulunur. adam ise aşkı seçer. bunun üzerine mafya adamdan intikam almaya karar verir. jeanny'i öldürür ve suçu adamın üstüne yıkar. adam ömür boyu hapse mahkum olur. fakat onu ilgilendiren jeanny'nin ölümüdür, onun yokluğudur. ve bir gün hapishanede bu şarkının sözlerini yazdıktan sonra intihar eder. kodesinde ölü bulunduğunda yatağının üzerine bıraktığı notta bu şarkının sözleri yazılıdır.

şarkı sözleri:

jeanny, komm, come on
steh auf, bitte
du wirst ganz na
schon spt, komm
wir mssen weg hier
raus aus dem wald
verstehst du nicht?

wo ist dein schuh
du hast ihn verloren,
als ich dir den weg zeigen musste
wer hat verdorben?
du, dich?
Ich, mich?
Oder
Oder wir uns?

Jeanny, quit livin' on dreams
Jeanny, life is not what it seems
Search a lonely little girl in a cold, cold world
There's someone who needs you
Jeanny, quit livin' on dreams
Jeanny, life is not what it seems
You're lost in the night
Don't wanna struggle and fight
There's someone who needs you

Es ist kalt
Wir mssen weg hier,
Komm.
Dein Lippenstift ist verwischt
Du hast ihn gekauft und
Und ich habe es gesehen
Zuviel Rot auf deinen Lippen
Und du hast gesagt "mach mich nicht an"
Aber du warst durschaut.
Augen sagen mehr als Worte
Du brauchst mich doch, hmmmh?
Alle wissen, da wir zusammen sind
Ab heute
Jetzt hr ich sie!
Sie kommen!
Sie kommen Dich zu holen.
Sie werden Dich nicht finden.
Niemand wird dich finden!!
Du bist bei mir.
Jeanny, quit livin' on dreams...

Newsflash:
In den letzen Monaten ist die Zahl
Der vermiten Personen dramatisch angestiegen
Die jngste Verffentlichung der lokalen Polizei-
Behrde berichtet von einem weiteren tragischen Fall.
Es handelt sich um ein neunzehnjhriges Mdchen,
Das zuletzt vor vierzehn Tagen gesehen wurde.
Die Polizei schliet die Mchligkeit nicht aus, da es
sich hier um ein Verbrechen handelt.

Jeanny, quit livin' on dreams...

alıntıdır..
my child

disturbed grubunun solisti david, bir sevgilisini yanlışlıkla hamile bırakır. bunun üzerine baba olmaya hazırlanırken, anne daha bebek üç aylıkken bebeği düşürür.

http://www.youtube.com/wa...ailpage&v=37SvQgIyJzU * *
http://www.youtube.com/wa...ailpage&v=EjaMPAo5UwE burayada disturbed'in tüm şarkılarının hikayelerini koyuyorum.
(bkz: şavkıması sana doğru yolların)

hindistanda geçen racanın kızı fakir bir gence aşık olur. bu çift biribirini çok sever. fakat baba kızının fakir bir gençle beraber olmasına kesinlikle karşıdır. kızı vazgeçmeyince onları cezalandırmaya karar verir. kızını bir odaya kapatır. genci de öldürtüp kızının penceresinin önündeki bahçeye gömdürür. kız üzüntüsünden deliye döner. bir süre sonra oğlanın gömüldüğü yerden bir nar ağacı yeşerir. çiçek açar. kız ise her sabah pencerenin önüne gelip "günaydınım, nar çiçeğim, sevdiğim..." diye şarkı söyler.

bu hikaye dilden dile yayılarak buralara kadar gelir. cinuçen tanrıkorur ve fevzi halıcı tarafından da bu şarkı haline getirilir.
"sevmek bir ömür sürer, sevişmek bir dakika"

erken boşalma sorunu
ne zaman zarhoş oldun da galdırameyon golları.

içki tüm kötülüklerin anasıdır.
eagles'in eskimeyen efsane şarkısı hotel california'nın hikayesi;

https://www.youtube.com/watch?v=YJKFSW2Mq1s