bugün

1994 çıkışlı ahmet kaya albümü.

kum gibi
cinayet saati
gururla bakıyorum dünyaya
ağladıkça
mavinin türküsü
ölüm dörtlüğü
özgür çağrı
sabır kalmadı
yalan da olsa
yeter
bize ne oldu
saza niye gelmedin
ilkokul 5. sınıfta bütün şarkılarını ezberlediğim albüm. çalan şarkı bitmeden bir sonraki şarkıyı mırıldanmaya başlamıştım artık. 13saatlik bir araba yolculuğu ve tek kaset.
ismi birçokları tarafından yanlış algılanan ahmet kaya albümü. isminin hikayesi şöyledir:

ahmet kaya kaset hazırlıklarını tamamlamak üzeredir ve kayınçosu yusuf hayaloğlu'nun eşi hamiledir. ahmet kaya bu kaseti oğlunun şansına yapıyorum der yusuf'a ve yusuf'un oğlu "dağlar" dünyaya geldiğinde kaset bitmek üzeredir.
her bir parçada farklı mesajlar barındıran albüm. *
2 milyon 800 bin satış rakamına ulaşan ahmet kaya albümü.
daglardaki gerillaya söylendiği belli olan şarkılar toplulugu. tabi banane olma isyasi görüşünden ben müziğe bakarım diyenler yüzünden rekorlar kırmıstır. yuh be.
pkk lı ahmet kaya'nın pkk için söylediği şarkıdır.pkk lılar pek severler.
ahmet kayanın en güzel albümlerinden biri dir. lakin türkiyenin en çok satılan albümü değildir. türkiyenin en çok satılan albümü, 4 milyon küsür satışı ile tarkan'ın aacayipsin albümü dür. ikinci kayahanın bir yemin ettim albümü, üçüncü coşkun sabahın anılar albümü, dördüncü sezen aksunun gülümse albümü, beşinci ahmet kayanın şarkılarım dağlara albümü dür. *** *

edit: 4 değil 5 milyon muş. ve bu 5 milyon dağıtım değil satılmış olan sayı imiş.
ahmet kaya'nın efsane albümü.
Tarihin en çok satan albümlerden birisi, şimdiki şarkıcıların bile zor ulaşacağı bir sayıdadır.
Ahmet kayanın 3 milyon'a yakın satan 1994 çıkışlı albümüdür.
Albümde bulunan gururla bakıyorum dünyaya şarkısında bariz pkk propagandası yapılır.
Bence Ahmet kaya'nın en iyi albümü.