bugün

sürekli "estergon kalesi" ve marşlar çıktığında, akıl başa gelerek, resmi bayramlarda tutmaktan vazgeçilen fal.
fransızca bölümünde okuyan bir gence umutsuzca aşıkken, çaresizlik içinde beklenen şarkının serdar ortaçtan jötem mecburen jötem çıkması sonucu dumurla karışık sevinç yaşatan fiil,
bi sonumuz olmadı kavuşamadık o ayrı
ve düşününce aptal serdar ortaç şarkılarının içinde gerçekten en aptalı bu olmalı
can sıkıntısı bunalma gibi ruh halleri içindeyken insana iyi gelmesinin muhtemel olduğu durum.
ramazan'da gidilen iftardaki fasıl sırasında yapılmaması gereken aktivite. "bu da sevgilimin olsun" diyince "sordum sarı çiçeğe" çıkabiliyor çünkü.
hazır tutulmuş hali için ankara'ya bağlanıyoruz, evet deniz özbey, söz sizde ;

'' yağmur dönerken kara.. şarkılar var falımda.. hepsi sana, bu gece ankara. yine yol var falımda, ister özle..yok istersen, hiç hatırlama. ''
özellikle aşk acısının baş gösterdigi durumlarda sıkça başvurulan bir yöntemdir. ayrılıgın verdigi bedbahtlıkla sarkılar daha bir anlamli hale gelir. sanki tüm dizeler, her nagme sizin içindir ve bire bir sizi anlatmaktadır. serüveniniz "sıradaki parça bizim parçamız olsun" diyerek başlar ve bitmek bilmez. aşk acısının insana neler yaptırabildigine iyi bir örnektir.
(bkz: şarkılardan fal tuttum)
platonik aşk yaşayanların sıklıkla başvurduğu, tutulan şarkıda söylenen sözler doğrultusunda, aşık olunan kişinin kendileri hakkında ne düşündüğünü, ne hissettiğini anladıklarını zannettikleri bir çeşit terapidir.

tuğçe: şimdi çıkacak şarkı, berkecan bana karşı ne hissediyorsa onu anlatsın*
çalan parça*: al aşkını sooook sok gözüne gözüneeee.**
tuğçe: ühüüüü ühüü, allah belanı vermesin berkecan...
*
bunun bir de vinampa şarkı listesi koyup fal tutan versiyonu mevcut.
lise çağlarındaki gençlerin platonik olarak yaşadıkları aşk'a şarkılarla yön verme çabası.

+ ayşen bu şarkı sana gelsin.
- tamam meryem.
( radyo kanalı ayarlanır ve bomba )
' neşeliyim, neşeliyim ben yine bugün neşeliyiiiimmm...
talihsiz kızın aşkı emrahın neşesine kurban gitmiştir.
''bu benim olsun.'' yada ''x'ten bana gelsin.'' sözleriyle yapılır.
istek yapılıp bilmiyormuş gibi sevgiliye bağlama çekilebilir. *
Her yaşta insanın, özellikle bayanların zaman zaman yaptığıdır. Keyiflidir. Bazen duruma ve ortama uygun öyle bir şarkı gelir ki, şaşırıp kalınır.