bugün

köpekbalığı kurnazlığıdır.
akrepliktir.

akrep bi gün suya düşmüş kıyıdaki adama yalvarmış kurtar beni nolur diye.
adam demiş sen sokarsın kurtaramam.
neyse adam yalvarmasına dayanamamış ve akrebi kurtarmış.
akrepte kurtulur kurtulmaz adamı sokmuş.

aynen budur.
bu rezil tipler, zorda kalınca her türlü yalvarışı yapar sonra da ya malına göz diker ya canına.
gerçi hayatları mutlu sonla bitmez ama sağa sola da çok zarar verirler.
Özellikle de doğu dünyasının ve Kürt toplum yapısının adeta içine eden zihniyettir! basit kurnazlıklarla arkadaşlarını, akrabalarını ve tanıdıklarını aldatma, düşene tekme üstüne tekme atma, başı çok sıkıştığında duygu sömürüsü yapıp yalvarma ve yakarma, toplum içinde birazcık cömert olanın duygularını istismar edip beleşe faydalanmak, ağırbaşlı ve mülayim olan insanlara karşı çakallıklar yapıp aşağılama, size verebilecek bir cevapları kalmadığında fiziksel veya sözlü şiddete başvurup yaygara koparma, en yakınının bile en zor ve en zayıf durumunu bekleyip bundan fırsatçılık gözetleme... daha birçok hastalıklı zihniyet yüzünden bu "şark kurnazlığı" anlayışı bela olmuştur başına toplumumuza! bu zihniyet olduğu sürece Doğu dünyası hiçbir yere varamayacaktır!
turnusol kağıdı mizah yeteneği ve algısı yokluğudur.
"aptallığın büyük büyük babası, kurnazlıktır." derdi, bir ağabey...
Doğu dünyasının anlayış, görgü ve davranış gibi özellikleri çerçevesinde zamana yayma, boşvermişlik, neme lazımcılık içeren uzun vadeli planlar yaparak bir işte karşı taraftan istediğini elde etme işidir.
saf, cahil ve dahi aptal görünüp kazık atmaya çalışmaktır. basit ama etkilidir. düşünsene hiçbir kötülük beklemediğin için bütün savunma mekanızmalarını devre dışı bırakmışın. güzel bir av olmuşun.
kazıklanma sonrası da saf, cahil ve dahi aptal imajinı sürdürür, bu tipler.
yalvarmalar yakarmalar, ben ettim sen etmeler. ya da ben yapmadım, o yaptılar.
ucuz hesapların adamı olmaktır.
şark kurnazı, kendini dünyanın en akıllı adamı sanır. fakat kurban gözüyle baktığı şahıslar, genelde şark kurnazıyla aynı topa girerek küçülmekten korkmaktadır.
yapılması gereken ise; bu boktan adamın, her hesabını sorgulayarak göt üstüne göt etmektir.

not: iç anadolu kökenlilerde sık rastlanır.
güncel Önemli Başlıklar