bugün

bir çok etkenin rol oynayabildiği nedenlerdir.

üniversite sınavlarına hazırlanıyordum 2 sene kadıköy ekole gitmiştim.2.girişimden sonra yaptığım tercihlerde de istediğim bölüme yerleşememiştim.o yaz geçti eylül ayı geldiğinde babama beni fem'e göndermesini rica ettim arkadaşlarımın bir çoğu fem ile kazanmıştı bide sapların arasında dersaneye gidelim diye düşünüyordum.neyse hizmet tayfasına uzak olan babam bu ricamı kırmadı ve beni fem dersanesine yazdırdı.

sigara içen,şakirt gibi giyinmeyen,herkese abi demeyen biriydim sınıfımızda eskilerde vardı ben gibilerde ama göze batacak ne bir tavrım nede bir saygısızlığım vardı.sınıf tamamen erkek oldugu için bazen belden aşağı muhabbetlerde dönüyordu ki bu muhabbetlerde bile sessiz kalmayı tercih ediyordum.2005-2006 sezonuydu.bilenler bilir o sene öss öys olmuştu ve sınav sistemi değiştiği için yeni sisteme göre konu anlatımlı,test kitapları dağıtılması gerekiyordu. bu kitaplar hiç dağıtılmadı kaynak başı 25 lira para alındı.yani bana ücretsiz dağıtması gereken yeni kitapları parayla sattılar. (bilen bilir ana kaynakları dersaneler ücretsiz dağıtır öğrencilerine) gel zaman git zaman abi evlerine gittim 2 kere bir kerede altunizade'deki yurtta kaldım (lotus diye geçiyo galiba) yukarda Allah var bu süreçlerde çok verimli çalışıyorduk. * ama bir zaman sonra baktımki dışlanıyorum abi evlerine gidildiğini yurtlara gidildiğini arkadaşlarımdan öğreniyorum ama beni çağıran gel diyen yok.ha absürd bi hareketim varmı yok o zamana kadar 5 vakit namaz kılan insan değilim allah kabul ederse 5 vakit namazda kıldık abi evlerinde.neyse dışlanınca annemin hastalığı da üstüne gelince pek gidemedim yurtlara evlere.

sınav zamanı gelip çatmıştı.sınava girdim sonuçlar geldi temmuz gibi gittim tercih yaptım.mat2 fen2 yoksunu olduğum için diğer bölümleri fullesemde puanım vasatın biraz üstünde kaldı ancak.tercih yapmak için rehber hocasına gittim dersanenin.dışalanmanın zirversine varmıştık alelade 2 dakkada ömrümü şekilendirdi.yazdırdığı bölümleri yazsam konya kadınhanı'nda diş protez, yok ebesinin amında sağlık memurluğu yazdı elime tutuşturdu gönderdi.oysaki benden önceki safkan şakirtle 15 dakka uzun uzun konuşabilmişti.iyiki yazmadım dediği yerleri şu an rötarlı da olsa çevre mühendisliği mezunu olmak üzereyim,ve mesleğimi seviyorum.

ha sonrası...gelecekle bu kadar oynayan o insanlar üniversiteye yerleştiğim havadisini alınca ev telefonu, babamın telefonu hatta benim telefonumdan arayıp gelin yurt bulalım gelin eve yerleştirelim dediler.ama bu adamların samimiyetine nasıl güveneyim?

kişiler kurumları bağlamaz her grupta kötüler vardır diyebilirsiniz ama bir grubun geneli çakalsa bağlar.ha o grupta tertemiz pırıl pırıl insanları da tanıdım ama istisnalar kaideyi bozmuyor.
başlı başına şakirt olmalarıdır. bu başlık altında abdest aldıktan sonra ayak parmaklarını elleriyle karıştırmaları, sürekli dinden bahsetmeleri ve yabani olmaları gibi öznelden nesnele doğru nedenler sıralanabilir.
kendilerini din ile kısıtlamaları başlı başına bir nedendir.
ben onların dershanesine gitmediğim halde üniversiteyi kazandığımda sürekli telefon edip yurtların tanıtımını yapıyorlardı.onlarla kalmadım ama tanıdıklarımın arasında çok sağlam adamlar vardı. ideolojiler farklı diye gözünü kapatıp karalama yapmamak gerekir. o grubun içinde menfaat peşinde koşan çok fazla çakal var film burada kopuyor işte.
şakirtlere hiç ısınmamış birisi için olmayan nedendir.
hizmet ettikleri kişilerin dini sömürü aracı olarak kullanmaları.
hiçbir zaman ısınmadığım için herhangi asla bir soğuma nedeni sunamayacağım.*
sırf fetullah gülen okumam risale okurum dediğim için "ne biçim konuşuyorsun sen saygısız?" karşılığını gördüm, nefret etmiyorum da ne bileyim çok içimde kaldı bu olay. şu an ben de ablalık yapıyorum ara sıra valla karışmam isteyen istediğini okusun. ister risale, ister pırlanta veya başka bir şey, ama okumuyor diye ne saygısız derim insana, ne dinsiz. bu olaydan sonra da 1 yıl kadar uzak kaldım abla, yurt vs. ortamlara.
Baskıcı olmalarıdır. Ona buna din düşmanı, allahsız, kafir yaftalarını yapıştırmalarıdır. sevilecek yanları yoktur, bana uzak allaha yakın olsunlar. aman aman
yalancı olmalarıdır. iki de bir sübhanallah deyip tezgah altından iş çevirmeleridir.
başkaları tarafından yönetilen bir beyne sahip olmaları.

şeyhlerinden izin almadan hiç birşey yapmamaları.

herkesin kendi inandığına inanmasını istemeleri.

bir de çirkinler, o kıyafetler bıyıklar falan ne ya.
domuz olmak yeterlidir. domuzlar muhtemelen şakirtleri sevmez.
Isinmadik ki soguyalim .
anlatılan her şeye sorgulamadan inanmaları. 5 vakit namazını kılmasa da orucunu tutan, atayıst gibi davranmayan elhamdülillah müslüman bi gencim. sorgulayarak yaşıyorum dinimi. bi anımı anlatayım şakirt görüşlü bi arkadaşım hakkında,

bir gün televizyon izliyoruz beraber yapacak bişey yok. cam açık, ezan okunmaya başladı. bi baktım televizyonu kapattı. la oğlum naptın la gibi angara şiveli azcık atarlı bi çıkış yaptım. ezan okunuyo dedi. tamam dedim oğlum saygımız var hani de şarkı markı dinlemiyoruz ki ses de sonuna kadar açık değil. olsun dedi bak bizim orada bi adam varmış demirci ustası, ezan okunmaya başladığında eli havadaysa havada kalırmış. sonra bu adam bi gün ölmüş, cenazesini götürürlerken ezan okunmaya başlamış (mantık hatası-error) sonra tabut havada yerinde kalmış. ilerletemiyorlarmış. ezan bitince götürebilmişler anca.

e gel de şimdi bunla din muhabbetine gir, tartış.