bugün

çaldıran savaşında kızılbaşların kellesini top gibi uçuran büyük komutan yavuza selam olsun. daha fazlasını hakediyorlardı.

ehli sünnete karşı olan şia ve ismailliye tarikatına mensup bir kişiyi yaşatması hata olurdu. keşke o araziyi komple dümdüz etseydi.
Yavuz sultan selim'in 10 tane şah ismail edeceği gerçeğidir.
ikisi de büyük türk komutanlarıdır. ikisi de kendince doğrunun peşinde gitmişlerdir.
ikisi de büyük komutandır. mezhepçiliğe gerek yok; ikiside mezhepçilik yaptıkları için suçludur yavuz gibi bir dehaya da cahil, yobaz yakıştırması hiç hoş değildir. yavuz şah ismail'den daha akıllıdır zira kazanan yavuz olmuştur.
Ben de yavuz sultan selimciyim, amma velakin şah ismail tarafından kandırılan kızılbaşlarını kötülemek doğru değildir.
ikisi de bizimdir ikisi de yiğittir ikisinin de katkısı hatası vardır.
Biri türkçeyi resmi dil yapmış, diğeri arapçayla farsçayı. Biri halkıyla iç içeyken diğeri saraydan dışarı çıkmamış. Biri yaratılanı sever yaradandan ötürü, diğeri kardeşini öldürür babasının üzerine orduyla gider. ikisi de türk devleti kurmuş ancak cumhurbaşkanlığı forsunda şah ismail'in devleti yoktur. Nedeni alevi olmasıdır.
ah atsıza yoldaş diye nick alarak atsıza yoldaş olamayacağını bilmen gerekir ama.

bir Türk bir Türke asla saldıramaz. Şah ismail Sünni Türklere zulüm ederek bu fitneyi başlattı. Sevmiyorum sevmek zorundada değilim, nefred ediyorum. Düşünce özgürlüğü varsa bunu dillendirmek en doğal hakkım.

Sen Allah'a özgürce hakaret edebiliyorsun da ben şah ismaile etmişim çok mu?
şah da bizim sultan da...

şahımıza laf edenin allah belasını versin.
sultanımıza laf edenin de allah belasını versin.
(bkz: biz ne yavuz dan ne de şah ismail den vazgeçeriz)

yavuz sultan selim han da bizimdir, şah ismail de bizimdir. yavuz sultan selim ne kadar büyük bir değerimiz ise şah ismail de en az o kadar büyük bir hünkarımızdır. ayrılık gayrılık yapan bizden değildir.
yavuz sultan selim bektaşi alevileri olan yeniçerilerin desteğiyle tahta çıkmıştır

şah ismail anne tarafının dahil olduğu sünni akkoyunlu türkmenlerinin desteğiyle tahta çıkmıştır

tahta çıktıktan sonra yavuz sultan selim alevilere, şah ismail sünnilere iyi davranmamıştır.

ikisi de cengaverdir.

ikisi de ülkesini zengin yapmıştır.

netice olurak o dönemde birbirlerini yiyerek bugünlere kadar görülen mezhepçi ayrışmacılığı çıkararak türkler arasında büyük bölünme yapmışlardır.

her ikisini de çok seven muhafazakar sünni türk olarak getirdikleri mezhepsel ayrımı lanetliyorum.
şah ismail aylarca yavuz sultan selim ile meydanda carpismaktan korktuğu için kaçarak yaşamış ver savaş esnasında eşini de savaş meydanında bırakıp kaçmıştır. şah ismail şiiler ile sünniler arasında fitne çıkarmis zaten birbirine ters iki mezhep arasindaki ayrim dahada artmıştır. yavuz sultan selimin şah ismailden üstün olduğu daha birçok örnekle gösterilebilir. şah ve sultan kitabında detayli bir sekilde işlenmiştir konu zaten. ben oyumu adımın yavuz olmasina vesile olan sultan selimden yana kullanıyorum.
Ben taçlı Begüm diyorum.
Bir elde gül bir elde cam geldin saki ya
Hangisin alsam gülü yahut ki camı ya seni..
(bkz: taçlı Begüm)
şah ismail en büyük türk komutanıdır, yavuz'la kıyaslıyorlar ya acayip gülüyorum. yavuz babasından kalma bir mirasa konmuş zengin bebesiyken şah 0'dan devlet kurmuş bir dahi. o dönemin en güçlü devletine çiftçiden köylüden kurduğu bir devletle karşı koymuş bir kahraman. kendi ordusundan 10 kat güçlü ve en gelişmiş top ve tüfeklere sahip bir orduya kılıç ve okla direnmesi kahramanlık değilde nedir. düşünün bu gün orta doğuda birinin çıkıp köylüden çiftçiden bir devlet kurup amerika'ya kafa tutuğunu işte şahın yaptığı budur.
kendisinden 10 kat güçlü ordunun karşısına çıkmak kahramanlık değilde nedir demiş * cevap vereyim, aptallık * Yavuz eline vermiştir, acısı hala geçmemiştir acem tayfasında * yok osmanlı zenginmiş, silahları güçlüymüş bla bla bla * rahat mı batmış ta çaldırana gelip karısını bırakıp kaçmış * Tarih ihtimalerle değerlendirilmez, sebebte sonuçta bellidir. Yavuz şah ismaile 5 gömlek üstündür. Kendisine hint diyarına doğru sefer yapması bizzat 2.bayezid tarafından tavsiye edilmiş ama illa kaşınmıştır ve eline vermişlerdir. Çaldırandan sonra kendisini meydanlarda birdaha gören olmuş mu? sanırım olmamış * Şah ismail fitnesi olmasa Avrupa Yavuzun kılıcı altında inleyecekti.
Yavuzu bilmem de şah ismail'in filmi çekiliyor Hollywood tarafindan. Başrollerini Antonio Banderas ile Angelina Jolie paylaşıyor.
bu arada türklerin araplara yenildiği savaşlardan biridir.
Şah ismail yavuza meydan okumuş çaldıranda (bkz: yavuz sultan selim) tarafından tarihe gömülmüştür.

Not: Şah ismail yavuzdan büyük diyenlere söylüyorum şah ismail karısını çaldıranda savaş meydanında bırakıp kaçan degilmiydi?
tebrizde Sünni diye kızgın yağ dolu kazanlarda çoluk çocuk kaynatan şah denen ibneyle 12 sene Osmanlı topraklarını misline katlayan yavuza laf etmeyin zira kendisinin ömrü kısa kılıcı keskin olmuştur ayrıca yavuzun babası bayezid pasif ülke yıkımina gidicek derecede aciz biridir yani neyin serveti bu birine servet kaldiysa kanuniye kalmıştır yavuz istanbuldan Çaldıran ovasina kadar o orduyu kolay mi taşıdı biz satrançtada ozanliktada savaştada koyduk sizde izleyin.
Şah ismaile arap diyenler Acem diyenler olmuş oysaki yavuzdan daha türk. Yavuz da türklerin ismail de timur da. Bu gereksiz sidik yarışı da nesi. Milli miraslarınıza sahip çıksanız ya..
içmişem bir dolu olmuşum ayık
Düşmüşüm dağlara olmuşum geyik
Sana derim sana sürmeli geyik
Kaçma benden kaçma avcı değilim

Avcı değilim ki düşem izine
Kaça kaça kanlar indi dizine
Sürmeler mi çektin kömür gözüne

Sana derim sana geyik erenler
Bize sevda sana dalga verenler
Dilerim Mevla'dan onmaz vuranlar

Eyder Şah Hatayi'm uçan kaçandan
Zerrece korkmazız bu tatlı candan
Gidip da'vac' olma atana benden

Şah ismail Hatayi
Şah'da bizim sultan da konu kapandi.
Satrançta hiç yenilmeyen şahın kapısına bir derviş gelir. Dervişin muhabbetinden hoşlanan şah, onunla satranç oynamak ister. Oyunun sonunda yenilen şaha derviş şunları söyler:
Sanma şahım/ herkesi sen/ sadıkane /yâr olur.
Herkesi sen/ dost mu sandın/ belki ol/ ayar olur.
Sadıkane/ belki ol/ alemde/serdar olur
Yar olur/ ayar olur/ serdar olur/ didar olur.

Bu derviş kılığına girip şahı yenen ve üstünde şu dahiyane dizeleri söyleyen Sultan Selim ile şahı kıyaslamak akıllı insan işi değildir.

Ayrıca sultana bok gönderen şaha, birbirinden leziz yiyecekler gönderip "herkes yediğinden gönderir" notunu düşerek, şahı ayar manyağı yapmıştır zaten Yavuz.
Şah ismail de yavuz selim de tarihimizdir.
Haklarında. Şah ismail yavuza şunu şunu yollamıştır yavuz sultan selim'de ona biz yedigimizden ikram ederiz diye şunu şunu yollamıştır diye asılsız hikâye bulunan liderlerdir.

Şah ismail tamamen türklüğü benimsemiştir.
Yavuz sultan selim ise türklüğü ne kadar benimsemiştir tartışılır.

Şah ismail öz ve öz türkçe kullanmıştır.
Yavuz sultan selim ise böyle bir türkçe kullanmamıştır.

Askeri alan da ise ikiside başarılıdır.
Yavuz sultan selim bu konuda daha önde olabilir.
güncel Önemli Başlıklar