bugün

ışid'in rus bombardımanları sonrası hiçbir karşılık vermeden cerablus'tan bayrak indirip çekilmeye başlaması durumudur. tıpkı daha öncesinde abd müdahalesinden sonra tel abyad'tan çekilmesi gibi. fırat'ın batısına pyd'yi geçirmeyeceğiz diyenler nerelerde merak ediyoruz doğrusu.

aslında ışid, pyd, öso hepsi hikaye. büyük güçler kürdistan konusunda anlaştı. rusya da suriyede esad'ı koruyacağım bahanesiyle kukla kürt devletinin kurulmasına hizmet ediyor. hatta abd yerine onların hamisi ben olabilir miyim acaba diyordur eminim. esad da sırf türkiye'yi zor durumda bırakmak için kürt devletine müsaade edecektir diye düşünüyorum ki kendi ülkesinin toprak bütünlüğü diye bir şey kalmadı.

hele ışid, nusra gibi örgütlerin dünyada daha ön sıralarda yer bulması ve esas tehlikenin bunlara çekilmesi pyd'ye destek olunması anlamına geliyor. dünya kamuoyu ışid, nusra karşısında kürtlere yardım edilmesi ve onlara koridor açılması konusunun haklılığına ikna edilmeye çalışılıyor. kürt kantonları arası geçiş tamamlanırsa son olarak da kürtlere akdeniz'e çıkış verilmesi hedefleniyor. hoş iş sadece bir koridora kalsa şu şartlar altında esad rejimi ve rusya'da onlarla işbirliğine girip nusayri devleti üzerinden onlara çıkış imkanı verebilir. kürtler için ise onlara kimin bağımsızlık verdiğinin önemi yok. o adamlar bir gün biji obamacı bir gün biji putinci olur. türkiye kürtlere, esad'a, rusya'ya, abd'ye, nato'ya hiçbirine asla güvenmemeli.
He hatta dünya savaşı cıkaracaklarmış kürdistan kurulması icin, hatta ussame bin laden ölmeden önce biji kurdistan bağırmış. Bush ve obama hergün kürdistan diye sayıkliyormuş. Ayrıca 1. Ve 2. dünya savaşı tabiki kürtler icin cıktı. Bu arada uzaylılar bile bu savaşa dahil olabilir. Arap baharıymış, rus hegemonya kurcakmiş bunların hepsi fasa fiso tek dert var küydistan.
Kürt devleti türkiyeye bağlı olmaksızın hayaldir. Yaşayamaz. Deneyecekler ve görecekler.
güncel Önemli Başlıklar