bugün

adi karad hasin ve yakici bir bitkidir. binbir derde devadir. sac bakimi, cilt bakimi, romatizma hatta kanser tedavisinde bile yardimci bitki olarak kullanilmaktadir.
şifalı ot.ama oraya buraya sürmeye gelmez kaynatıp için iyisimi.
Lubomir Levçev' in bir şiiri.

Neleri sulamam gerekiyorsa suladım.

işte buradayım -yeniden gömütünün başında

babacığım

ayrık otlarıyla dolu her yer

gök ise fırtınalı

ve susuyorum ben

her şeyin dışındayım sanki

sanki bu benim gömütüm

içinden çıkıp gitmişim

ve kendime dışardan bakıyorum

bu yüzyıla aynı yaşta

sen hala yaşıyor olabilirdin babacığım

benim gömütüme sen gelebilirdin

seyretmiş değil miydin babaların burda

ebedi evler kurduklarını çocuklarına

sen her şeyi iyi yapardın benden

ben ne mi yaptım

şiirlerin yıkıma uğrattığı bu beyinle

şunu düşündüm ancak

gömütüne kaldırım taşları döşemeyi

eski ağır iri kararık

ölü bir yoldan sökülmüş

ama kendileri ölümsüz olan

onca duygulandırıcı pahalı anıt arasında

farklı olsun senin gömütün

kaba bir gömüt

ama her şeye dayanıklı

zaman hafif adımlarla geçşin tozların üzerinden

böyle düşünüyordum

şiirlerin yıkıma uğrattığı bu beyinle

Ama bu gün

görüyorum buruşturup katlamış senin toprağını

sanki korkunç depremler

tanrı'ya sövüp sayarak dans etmişcesine

kaldırım taşları

fırlamış yataklarından

kırık dişler tıpkı

alaylı alaylı sırıtıyorlar bana

inanmazdım zamanın

bunca ezici adımlarla geçeceğine

gömütününün zerinden geçeceğine

gömütünün üzerinden babacığım

demek ki benim üzerimden de

otlar kımıldıyor

kötü gizler fısldaşıyorlar aralarında sanki

ben de biliyorum her an

patlayabilir fırtına

otlar haklı çıkar sonunda hep

ama sinirime dokunuyor

haç dibinde biten ısırgan otu

çöküyorum dizlerimin üstüne

yolmaya başlıyorum

parmaklarımı yakıyor o

kana buluyor onları

ama öyle tatlı geliyor ki bu acı bana

sanki bir babanın sitemi

haklısın

ölümcül bir yanlış yaptım

inancım yetmedi

taşıması zor bir inançtı

kırılmış kaldırım taşlarının ve yüreklerin

senin gömütün belki de daha güzel böyle

o kadar çok benziyor ki bir barikata

babacığım

gök gürlüyor

şimşekler yaklaşıyor

ve ben emekliyorum gavroş gibi

ve şarkı söylüyorum

mermi kovanları topluyor değil

ısırgan otu yoluyorum

yolun üstüne bırakacağım onu

tanrı bir çorba kaynatsın kendine

sahi bakan eden kimsesi var mı

olsun

ve sel boşanıp aksın sonunda

selamlaşsın şimşeklerle ağaçlar.
(bkz: gidişken otu) cidden bak, yerel adıdır bu.
Yol kenarlarında, tarlalarda, bahçelerde kendiliğinden yetişen; doğanın sunduğu şifalı bitkilerden biri.. Kan dolaşımını artırma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kanı temizleme gibi pek çok özelliği bulunur.Latince'deki adı "Urtica"(yakan) olan, koyu yeşil ve dikenli yaprakları bulunan ısırgan otu, neredeyse tüm toprak türlerinde yetişir.
mucize bitkidir.

ıspanak tarzı pişirilmesi yararlı olsa da, en iyi verim, yapraklarının kurutulması ve çay olarak içilmesi ile alınır.

11 dakika kaynar suda bekletin, günde 5 bardak için.

hiçbir hastalığınız olmaz, kanser dahil.
antiinflamatuar ve diüretik etkileri vardır.
kaynamış suya atılıp iki dakika bekletilip içildiği taktirde kanseri önleyici ve damar açıcı olan bitki.
çok yıllık, yaygın dağılım gösteren, birbirine dolanmış kök sistemi bulunan, kümeler oluşturan, 30-150 cm boyunda bir bitkidir. özellikle türkiye'de yetişen türü dioik, nadiren monoiktir. yapraklar geniş kısımda ovat, daralan kısımda lanseolattır. yaprağın boyutları 4-11 x 3-10 cm, dentat ve akuminattır. dişi ve erkek çiçek durumları benzer formdadır, 8 cm’ye kadar uzayan dallanmış yapılardır. dişi çiçekler göze çarpan eflatun renkli penisillat stigma taşırlar. periantın ic taraftaki çift segmenti 1,5 cm’ye kadar gelişir; tüm yüzeyi tüylerle kaplıdır. urtica türleri afrika, kuzey ve güney amerika, avusturalya, asya ve avrupa’da yaygın olarak yetişmektedir. türkiye’de 5 türüyle temsil edilen urtica cinsi ülkemizin her yerinde ormanlarda, kayalıklarda, akarsu kıyalarında yaygın olarak görülmektedir. ormanlarda, güneş görmeyen dere kenarları ve kayalarda 2700 m yüksekliğe kadar yetişir. isırgan her iki yarım kürenin tropikal ve subtropikal alanlarında yaygın olarak yetişir. türkiye'de ise açık ormanlık alanlarda, nehir ve yol kenarlarında kendiliğinden yetişen bir bitkidir. özellikle karadeniz bölgesi'nde yoğun olarak yayılış gösterir.
zamanında ben çocukken (1988-89) istanbul-fatih'teki değişik dizaynlı apartmanımızın (apartmanı kare olarak düşün ortası boş açık hava) orta yerinde bulunan bir bitkiydi. tabi bir kaç kere yanlışlıkla dokunup acısını çektiğimi hatırlarım. tabi o zamanlar nereden bileyim bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, sağlıklı olduğunu.
rahmetli kıvırcık ali'nin çok sevdiğim bir türküsüdür.
özellikle egede sac pidesinin arasına koyulduğunda afiyetle yenir.
artvinde corbasi yapilan mucizevi lezzetli ot.
"Biz, yılda bir defa ısırgan yesek hastalanmayız, iki defa yesek ölmeyiz." Çingene sözü
saça uygulanırsa eğer hem hacim hemde dolgunluk kazandırır saçı besler.
oktay usta'nın deyimiyle ısırıverir; dokunduğu yeri kızartır, kabartır.
ismet özel'in bir şiirindeki son dizeye girebilmiş bitki: 'karnın ısırgan otları gibi aklımda.'
yöresel isimlerinden biri sırgan dır.
Kanı sulandırıp idrar artışı sağladığı için vücudu temizleyen ot. Fakat çok uzun süre kullanılmamalı, çünkü faydalı faydasız ne varsa söküp atıyor.*
şarkıdır.
Karadenizliyseniz, bir sekilde yemegini mutlaka yemissinizdir demektir. Yemediyseniz valla yemediysen karadenizli olusundan suphe ederim. Yememek olur mu! Samsun yoresinde sirgan diye gecer cogunlukla. Yemegini ise sıklıkla yapariz. Annem bagdan bahceden toplarken hangisi iyi hangisi kotu iyi secer. Feci kasindirdigi dogrudur dikkat etmek gerekir. Suda bir guzel hasladiktan sonra sirgan, blender yardimiyla tamamen ezilir. Ama hic bir topak kalmayacak. Yapimi cok basit cok kolay. Sonra sicak sicak servis ediyorsun. Dileyen soguk da yiyebilir ben sahsen sicak sicak seviyorum. Olmazma olmazim kaymak tabiki. Kaymagi da uzerine dokeceksin soyle. Isteyen sade yer isteyen kaymakla. Hic kaymakla yemediyseniz mutlaka denemelisiniz. Fakat tencereden ciktigi gibi agziniza goturmeyin cunku dilinizi damaginizi yakarsiniz. Sirgan yapisir ki birde aman diyeyim. Sirgani kaymakla severim tabi isteyen sade yiyebilir secim senin. Kaymaksiz yedigin takdirde dusuk kalorili, muthis besleyici ve saglikli bir yemek cesididir sirgan. Vitamin deposu mubarek. Mutlaka tadin, pisman olmazsiniz.
sevaptır paylaşıyım diye geldim beyler gerek mevsimsel gerek genetik sebeplerden deli gibi dökülen saçlarıma çözüm oldu bu. çay gibi kaynatıp banyo sonu saçımı bunla duruladım ilk kullanımda gözle görülür şekilde azaldı dökülme 3 kere yaptım bunu yaptıkça kuvvetlendiğini hissedebiliyorum saçlarımın dökülme seyrekleşme fln varsa hafta da bir yapın derim. kel olmak zor.
bitki çayı, bitki çayları camiasında en katlanılabilir tatta olanıdır.
kurusu demlenip çay olarak içilebildiği gibi, çorbalara da konulabilir.
tazesinden börek, ıspanakla karışık yemek yapılır. sindirimi iyileştirici etkisi vardır.
Bir kıvırcık ali şarkısı.
Ve bir ot.
Yapraklarında bulunan ve içlerinde karınca asidi olan iğneleriyle dokunduğu yeri kaşındırır ve yakar.
Kökleri halat gibi toprağı sarar çoğu zaman.
Geçkin olanları çok güçlü ve koparması güç hale gelir.
Çiçek açtığı zamanlarda daha çok yakar.
Sapından tutarsanız yakmaz.
Kansere karşı faydalı olduğu söylenmektedir.
Karadeniz yöresinde kara lahana çorbasına katılabilir yada sarımsaklı ayrı bir yemeği yapılır.
güncel Önemli Başlıklar