bugün

ısının iletim ile yayılması durumunda, hesaplamalarda kullanılan, malzemenin yoğunluğuna, sıcaklığına bağlı olan, genellikle k ile gösterilen, [W/mK] birimli katsayıdır.
evlerimiz de isyerlerimiz de isinmanin , yiyeceklerimizin imal edilip saklamanmasinda sogutmanin icinde payi olan cok elzem bir katsayidir. bu katsayisi fazla olan malzeme isiyi cabuk iletir , az olan daha zor iletir ve bu zor iletim vasitasiyla evimizde ki isiyi disari daha az kaybederiz. yani neymis isi transfer katsayisi kucuk malzemeler ile evimizi yalitirsak daha ucuza isiniriz , yada soguturuz. (bkz: isi transferi)
ayrıca "aman evladım betona oturma g.tün donar, çırçır olursun, geç bakayım şöyle tahtaya otur!" diyen analarımızı haklı çıkaran katsayıdır. betonun ısı iletim katsayısı tahtanınkinden çok daha büyüktür ki bu katsayısı kaba etteki ısıyı soğurur, emer, yutar adamı çırçır eder allah muhafaza.
bir maddenin, bir metre uzaklığındaki bir noktasının sıcaklığını, 1 kelvin artırmak için harcamanız gereken gücü gösteren katsayıdır.
(bkz: durgun hava)