bugün

bu meymenetsiz sebze (sebze mi la bu) her yemek tarifinde illa ki pembeleşinceye kadar kavrulur ya, ısrarla pembeleşmeyince olay zıvanadan çıkıyor.
öğrencilik yılları, yemek yapmak için o zamanki telsim'in cep panter'inden anneyi arayıp yemek tarifi alıyoruz. nasılsa beleş ya yemek mideye inene kadar anne de olaya şahit oluyor. neyse, gözün yaşara yaşara özenle doğradığın soğanları at tencereye pembeleşinceye kadar kavrulsun aşamasına geldiğimizde muhakkak bir bokluk çıkıyor. kimseye derdini anlatamıyorsun, pembeleşmez o soğanlar. beklersin beklersin çiğdir, bir bakarsın kararır. uyuz olursun.
tamam bolu mengenli ümit usta değiliz ama ister istemez birçok yemek yapmayı öğrendik ama hala şu soğanın pembeleşme aşaması içimde bir uktedir. o yüzden aslında ukte vermiştim bu başlığı ama kimse doldurmadı. yine benim başıma bela oldu.
(bkz: pembeleşinceye kadar soğan dövmek)

(bkz: yer misin yemez misin)
asla gorulmemis mitolojik sogandir, butun talimatlari uyguladiktan sonra soganin pistigine ve kivama geldigine sahit olunsa da asla pembe olmaz o soganlar, sari olur, kahverengimsi olur ama asla pembe olmaz.
asla pembeleşmeyecek soğandır. o soğanın içinde ğembeleşmek yoktur zaten ancak sararır ya da yakarsanız kararır bu kadar.
Ocağın altını biraz daha açarak ikna edilebilecek soğandır fakat renk konusu soğanın kendi takdirine bırakılmalıdır.
sogan oldugundan emin olunmasi gerekendir. sol eldeki sogan, sag eldeki sarimsak.
sokaktan getirilmiş travesti eşliginde gaz verilirse pembeleşeceğine inanmıyorum.
üzerine gidilmemesi gereken soğandır.*
kulak memesi kıvamına gelmeyen hamura benzer. sinir katsayısında muazzam bir artışa sebep olur ve işlemi gerçekleştirirken sevginiz asla yetmez biraz da sövgü kelebeği olmak zorundasınız. bir de bu şekilde deneyin. ama tüm bunların sonucunda hala pembeleşmiyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. ya da ben bilmem, bilemem. aç kalın lan.
cezalandırılmalıdır. Benzin döküp yakılmalıdır o.
günümüz yaglarından dolayı pembelesmemektedir. eski yaglar bu kadar rafine degildi ve sogan yanmadan once bi takım oksitlenme reaksiyonları gecirir ve rengi koyulasmaya baslardı. pembeleşen sogan kalmadı ama tariflerden bize soylenişi miras kaldı.
simdi ise soganı atarsın beyaz bakarsın kararmaya baslayanlar var.
Çin malı olma ihtimali yüksek olan soğandır.
ortalamanın ötesinde taze olduğundandır o. *
köylü toplumunda proleterleşemeyen işçiyle aynı yazgıyı paylaşırlar.
(bkz: nerden nereye)
öyle bir iddaada bulunmayan soğandır. her daim şeffaflaşarak tepkisini göstermesine rağmen her seferinde iftiraya uğramaktadır.
hiç pembeleşmeyen soğan olur kendileri. denilen toz pembe hikayeler yalandır.
güncel Önemli Başlıklar