bugün

bir insanın doğduğu toprakları ve dolayısıyla milletini seçemediği göz önüne alınırsa aşırı milliyetçiliğe varan ırkçılığa hayır.
elbette herkes kendi insanını yüceltmeyi ve kültürünün getirdiği değerler yargılarını benimsemeyi sever. unutulmamalıdır ki, bu, dünyanın her milletinde var olan bir olaydır.
kendi güzelliğini başka insanları karalayarak göstermeye çalışıyorsan aslında bir güzelliğin de yoktur.
milliyetçilik ve ırkçılığı karıştırmamak lazım. milliyetçilik her insanda bir tutam olması gereken birşeydir. kiminin bu çorbada tuzu azdır, kiminin çoktur ama iyidir hoştur.

ırkçılık kendi insanını empoze etmek, karşı tarafı anlamamak ve nihayetinde kötülemekle büyüyen bir hastalıktır.

farklı dine, kültüre veya etnik yapıya sahip olan insanları sevmek zorunda değilsiniz. ama anlamalısınız. çünkü anlarsanız nefretin anlamsızlığını da görürsünüz.
(bkz: milliyetçiliğe de ırkçılığa da hayır)

(bkz: yeter artık)

(bkz: uluslar sussun barış konuşsun)
(bkz: aşırı milliyetçiliğe varan ırkçılık)
(bkz: bunu mu demek istediniz)
(bkz: ırkçılığa varan aşırı milliyetçik)

atatürk'te aşırı milliyetçiydi, ırkçı mıydı yani? diye sordurtur.
bu gün Türkiyede kürtüm ermeniyim yunanım diyenlere yöneltilmeyen fakat türküm diyenlere sıkça yöneltilen çağrı, slogan vb. sözdür.
diğerleri ırkçılık değilken türküm demek neden ırkçılık olsundur ki?
aliya izzetbegoviç'in milliyetçilik konusunda;
"Bilgisiz kimselerin zihinlerinde kargaşa yaratmak için başvurulacak ilk ve en etkili yol, milli olanla milliyetçi olan arasında ki farkı gözden kaçırmaktır. Aslında bu fark bazen sevgi ve nefret arasındaki fark kadar büyük olabilir.
-Milli duyguları olan bir insan, kendi halkını sever, onların kusurlarını da erdemlerini de kendi üstünde taşır, o halka aittir.
-Bir milliyetçi ise kendi halkını sevmekten çok başkalarından nefret eder, daha da önemlisi, uygulamada, başkalarının mülkü olan şeyi ister. Başkalarına ait farklılıkları boğar, hoşgörüsüzdür, fiziksel baskı uygular. Kendisine ait olanı savunmaz, kendisine ait olmayanı da ister. Aşırı milliyetçiliğin özünde Tanrı’ya inanç yoktur. Dünyanın bütün büyük dinleri şu basit hakikati öğretmeye çalışır (ve bütün hakikatler basittir): Sana yapılmasını istemediğin şeyi sen de başkasına yapma. Ya da öyle hareket et ki, davranışların herkes için geçerli olsun; ne sana göre değişsin ne de başkalarına göre…" şeklinde yorum yapmıştır.
Bu açıdan baktığın zaman ırkçılığı da kendi halkını sevip diğerlerine hoşgörüsüz olmaktan da öte onları aşağılamak, hakir görmek, üzerlerinde buna hakkı varmış gibi yaptırım uygulamak şeklinde yorumlayabiliriz.
Irkçılığa hayır'dan da öte ırkçılığı birer inanan en önemlisi de aynı kökenden gelmiş varlıklar olan birer insan olarak tanımıyoruz denilmelidir.
görsel
Sebep..
Zannımca ırkçı bir insan müslüman olamaz. Çünkü ırkçılığı benimsemiş bir insan ancak kendi ırkının diğer insan ırklarından üstün olduğunu savunabilir. Örneğin Türk ırkını savunan birisi yalnızca Türk ırkının kutsal ve üstün olduğunu söyler ama Peygamber efendimiz(s.a.v) bir Kureyş kabilesinden gelen bir Araptı. Peygamberimiz (sav), çok yoğun biçimde bu kardeşlik ve eşitlik ilkesine dikkat çekmiş, Arab’ın Acem’e (Arap olmayana), Acem’in Arab’a asla üstünlüğünün olmadığını ısrarla vurgulamıştır. O'nun (sav) etkili ifadesiyle insanlar "bir tarağın dişleri gibi" eşittirler. Gibi gibi düşünüyorum
Güzel bir slogan.
ırkçılık kadercilik olduğu için gayet de gerici bir bakıştır. çünkü senin tarafından elde edilmeyen belli özellikleri kazanım olarak görüyorsun ve bu senin hiçbir emeğin olmayan özellikleri bir tür üstlük olarak gösterip diğerlerine elinde olmayan özellikleri için baskı kuruyorsun. resmen dinci gerici yobazın milli versiyonu bu.
insanların belli kazanımları olabilir ama bu kazanımlar asla doğuştan gelen özelliklere bağlanıp üstünlük kurulamaz. eğer kurulursa o zaman bu kaderci bir bakış olur ki bunun kaynağı da yobazlıktır.
ırkına göre değişir düşüncedir . şimdi zart zurt ırkından olsaydım tabi bende hayır derim.

ama türk olduğum için evet diyorum . makbul ırk var. olmayanı var.
Türkler hic bi sikim başarmadığı Icin Bende ırkcılığa hayır diyorum hani amerikan olsaydım belki duşünurdüm. Makbul Irk var ve gereksizi var.
güncel Önemli Başlıklar