bugün

Patlican agirlikli bir tür yemek.
Kapadokyada bir vadi, genelde günübirlik trekking turlari düzenlenir.
kaçtane merdiven vardı sayan var mı???enfes güzellikte bir yerdir,insan yer yarıldı içine girdik hissine kapılır.bilekleriniz güçlüyse tırmanarak gruba heey bakın ben nerdeyim diye el sallayabilirsiniz ki bir kez seslenmeniz yeterlidir yankı mevcuttur.
uzaktan bakılınca ova gibi düzlük görünmektedir. oysaki oldukça derindir.
selime ve ihlara arasindaki 14 kilometrelik alandir. vadideki kanyonlar, hasan dagi'ndan cikan lavlarin sogumasiyla olusmustur. vadi boyunca kayalara oyulmus cok sayida barinak ve kilise bulunur.
inerken çok iyi olmasına rağmen çıkarken kan-ter içinde bırakan aksaray ili sınırları içerisinde bulunan tarihi kiliselerin bulunduğu vadi.bir de yeşiller içerinde ırmak akar ki bu haliyle masalımsıdır.geçen ay vadi çıkışında bir kişinin daha kalp krizi sonucunda ölmesi sonucunda(toplam 3 kişi kalp krizi sonucu ölmüştür)asansör yapılmasına karar verilmiştir.
kıymetini bilmediğimiz yerlerden birisidir. türkiye'de ki çoğu eşsiz güzellikteki yer gibi yabancı turistler daha çok kıymetini bilmektedir.

jeomorfolojik oluşum açısından çok önemlidir. melendiz çayının oluşturduğu vadinin boyutlarına şaşırmamak elde değildir. içerisinde onlarca kilise * * vardır.

yazın ortasında doğa ve tarih ile iç içe serin bir gezinti yapmak, melendiz çayının kıyısında kamp yapıp balık yemek için eşşiz güzellikte bir yerdir.
türkiye'nin eşsiz güzellikteki hazinelerinden biridir. memleketimin sınırları içinde olması benim için ayrı bir gurur kaynağıdır.
vadidedi suyun akışı ve doğanın güzelliği insana bir an bile yorulduğunu hissettirmez. ama o merdivenlere döndüğünüzde, ben vadide yaşayacağım diyerek kaçmanız mümkün. inerken, unutmayayım çıkarkan sayayım dediğimiz merdivenleri, dönüşte, eeehh öhh diye çıkmaktan sayamazsınız.
inmesi ayrı çıkması ayrı dert olan, ama o doğal güzelliği görmek için yorgunluğun çekilebileceği yer mekan.
382 merdivenli vadi. bi ton kilise var bu vadide, cennetten bir parça gibi resmen. sessiz sakin, yanda dere akar sen gezersin, biraz atletik olmak lazım tabi o kiliselere tırmanabilmek için. gayet hoş gayet güzel. gidin görün.
dipnot : telefon da çekmez kafanız rahat eder biraz.
kapadokya'ya gidipde o güzelim vadiye inmeyen yoktur.
kaç tane olduğunu hatırlamadığım çok sayıda şapel olan,
ortasından su akan,
kendinizi başka bir diyarda hissettiren yer.
Nevşehir'den Aksaray'a gelmeden 11 km. kala sola, güzelyurt yoluna dönerek yada Derinkuyu'dan sağa dönerek ıhlara vadisi'ne gidilebilir. kanyonun her iki tarafında yaklaşık 100 kilise oyulmuştur. bunların bir çoğunu görmek mümkündür..

bu vadinin benim için önemi çok daha büyük.. hayatım boyunca bana en güzel duyguları, hisleri, hayatı, yaşamayı, iyiyi, kötüyü, güzeli, çirkini, hayata dair ne varsa herşeyi öğreten hayatımdaki yüce insanın beni ve sahip olduğu herşeyi bırakarak bu vadiye gitmesi ve orada kendine bir yaşam kurmak istemesi.. bu sözlüğe beni kazandıran ama kendisi bırakıp giden, belki de bir daha asla dönmeyecek olan ve aynı zamanda bu sözlük yazarı olan hayatımın en çılgın insanı.. çılgınlığı bile ondan öğrendim ben.. zamanı geldiğinde bir durgun su olmayı ve yeri geldiğinde fırtına gibi çoşmayı.. hepsinin en güzelini doğrusunu bazı zamanlarda yanlışları hataları ama herşeyi birlikte öğrendik..
şimdi yoksun hayatımda.. şimdi ben tek başıma devam etmek zorundayım.. aslında bunu bilerek yaptın değil mi? artık tek başıma devam etmemi istiyordun.. çünkü sana göre ben büyümüştüm artık ve senin deyiminle kendi küçük ama kalbi büyük kız artık küçük değildi.. gitme demeyi ne kadar çok isterdim.. sadece iki hece.. ama sen buna bile hak tanımadın.. bana söylemeden kaçıp gittin.. şimdi sadece elimde gittiğin yerin adı var.. ve aklımda hayatımın en güzel hatıraları.. bana yazmışsın ya hani son kez bir gün karşılaşırsak diye başlayan ve bana gülümsemeyi unutma beni unutmayla biten bir cümle.. bir gün karşılaşacağız elbette o gün çok uzak değil.. unutma bana çılgınlığı sen öğretmiştin.. hayatımın en unutulmaz filmlerini seninle izlemiştik.. şimdiyse ellerimde yazılmış bestelenmiş ama bir türlü birlikte söyleyemediğimiz şarkılarımız var.. yazdığım bir sürü yazı, oyun ve hatta yeni bir kitap başlangıcı.. ama sen gittin.. tek başıma hangisini nasıl yapabilirim bilmiyorum.. yaşananların ya da yarım kalan hikayelerimizin hangi birini anlatabilirim ki ve hangi biri buraya sığar ki..
hayatımın temel taşını kaybetmişim şimdi hangi yol düz gider, hangi yol güze gider bilmiyorum bile.. artık bir anlatıcım yok.. en büyük, en vefalı dostum yok..
şimdi düşünüyorum da bana gideceğini söleseydin ne derdim diye.. sanırım git demeye dilim varmaz, kal demeye gücüm yetmezdi.. bunu biliyordun.. herşeyi bildiğin gibi.. ve bu yüzden söylemeden gittin..
bir gün karşılacağız, sırf sana kucak dolusu gülümseme getirmek için geleceğim oraya.. sakın beni unutma..
truva savaşı esnasında şehirden kaçabilen truvalıların yerleştiği bölge olarak bilinir . bu insanların arasında efsanevi savaşçı hektor'un kardeşi paris'te vardır . bu bölgeyi seçmelerinin nedeni ; verimliliğin yüksek , saklanmanın kolay ve yerleşimin kısa sürede sağlanabilecek olmasıdır .
her adım başı minik kiliselerin olduğu, seyretmesi güzel, ortasından akan derede ıslanması daha güzel vadi.
yepisyeni telefonumu* dere kenarındaki şekilli kayada fotoğraf çektireceğim diye suya düşürdüğüm muhteşem güzellikteki vadi. gerçi aradan 7 ay geçtikten sonra telefon elime geçti ya neyse! o da başka bir hikaye...
sıcak bahar günlerinde görmeye gitmişseniz en az bir saat buz gibi suyuna ayaklarınızı sokup serinlemeniz farzdır..
yurdumuzun doğa harikalarından biridir fakat ıhlara vadisinden sadece bir doğa harikası olarak bahsetmek yanlış olur. binlerce yıl öncesine dayanan tarihi, güzel görünümünün yanına manevi değer de katar. aksaray ilinde bulunan bu eşsiz vadi, hristiyanlık için bir zamanlar önemli merkezlerden biriydi ki halen kutsal bir yer olarak sayılmaktadır.
bir diğer tarihi önemi ise truva savaşıyla ilgilidir. truva savaşının sonunda hayatlarını kurtarmak için truva kalesinden kaçan truvalıların bu bölgeyi uygun coğrafyasından dolayı seçtikleri ve uzun süre burada yaşadıkları söylenir.
ABDnin arizona eyaletindeki meşhur büyük kanyonla aynı oluşum özelliklerine sahip ıhlara vadisinin eşsiz manzarası çeşitli ödüller almıştır ki özellikle sonbahar manzarası yurt dışında da dikkat çekmiştir.
vadiden çok bir kanyona benzettiğim doğal oluşum.
aksaray il sınırları içerisinde yer alan doğa harikası. özellikle 14 km.lik vadinin tam ortasında yer alan belisırma tam anlamıyla bir cennet köşesidir. ırmağın üstünde yer alan platformlara kurulmuş şark köşeleri veya direkt olarak ırmağın üstüne atılmış masalarla doğa ile içiçe olarak yemek yiyip, çayınızı yudumlayabilirsiniz.
geçen sene 500 tane turist gelmişti vs hepsi mal mal ırmağı izliyorlardı bende mal mal gibi izlerken neden yüzmeyeyim dedim ve atleti donu çıkarıp herkesin gözü önünde donsuz atletsiz atladım ırmağa,herkes foto falan çekiyo,"sizde çekin amınagoyum" dedim...
dedim bizde erkeğin malı ortadadır,saklamaya gerek yok,karılar falan gülüyolar...
güzel yurdumun mutlaka gezilesi yerlerinden biri. hem doğal güzelliği, hem tarihi önemi dikkat çekicidir.
http://gezente.com/turkiy...adokya-turu/ihlaravadisi/
aksaray'ın 40 km güney doğusunda, ıhlara kasabasından başlayıp belisırma köyünden geçerek yaprakhisar köyünde son bulan yer yer 100-150 m derinliğe sahip 14 km uzunluğundaki dünyanın en büyük ikinci kanyonudur. vadiye 382 basamakla inilir ayrica 382 aksaray'ın telefon kodu'dur. Içinden melendiz çayı geçen vadi, misafirlerine doğayı, manzarayı ve eşsiz güzellikteki el yapımı mağaraları gezmeyi vadediyor. Vadinin sonundaki yaprakhisar köyünde bulunan dev piknik alanında doğayla iç içe harika bir gün geçirilebiliyor. Istenildiği takdirde Yaprakhisar köyünün içinden başlayarak yaya olarak ıhlara kasabasına kadar ulaşılabiliyor. Ayrica Eşsiz hasandağı manzarası misafirlerine en güzel doğa fotoğrafları çekmeyi vadediyor. yaprakhisar köyüne bağlı olan ziga kaplıcaları'da binbir derde şifa termal suyu ile lüks villa'larda vatandaşa hizmetin en kalitelisini veriyor. selime ve helvadere kasabaları oldukça yakındır. Bu yerlerde kiremit'te alabalık yemenin tadına doyulmuyor. Ayrica helvadere 'de hakiki hasandağı çam balı bulunabiliyor. Hayat, Oldukça ucuz olan memleket'e her yıl ortalama 700.000 turist geliyor. Ölmeden görülmesi gereken 100 yer listesinde görülmesi istenen yerdir.
Honda pcx 150 eşliğinde güzel bir hafta sonu için tekrar tekrar gidilesi, çorak iç anadolu'da ki seyrek cennet köşelerindendir.
güncel Önemli Başlıklar