bugün

ev sahibini rusya farzedersek banko 2 * .
kaybedecek taraf olacaktır.
Peki savaş islam dünyası vs. Batı dünyası olursa ne skim yiyecez.sanirim ikili oynamak zorunda kalıriz yine.
Iran, Çin ve Rusya'nın yer aldığı all star doğu karmasında yer alacaktır kanımca.
Şimdiki türkiye'den bahsediyorsak şöyle olabilir:

Eğer iran savaşa dahil olursa:
iran hangi taraftaysa o taraf.

Eğer iran savaşa dahil değilse:
Nato tasmanın ucunu ne tarafta tutuyorsa o taraf.

Eğer natoda bölünme söz konusuysa:
Amerika ve ingiltere ne taraftaysa o taraf.
bertaraf olacaktir..
herhangi bir taraf değildir.

yani dünya düzeninde türkiye önderliğinde grup, birlik oluşturulacaktır.
handikaplı abd. rusya ile çine yakın olmaz gibi.
içerde iyiyiz ama (bkz: çanakkale) deplasmanlarda (bkz: viyana kuşatması) sorun yaşıyoruz.
ben bunu konsantrasyon problemine bağlıyorum.
ülkenin kondisyonu da eksik.
milli içkimiz ayran epey uyku yapıyor savaşlarda.
bir kere savaşlarda 1000+1000+50 yabancı sınırlaması saçma.
bu tamamen önümüzü kapatıyor.
mustafa kemal'den beri doğru düzgün bir savaş kurucu bulamadık.
ama bizim çanakkale zaferimiz var.
ingiltere ne taraftaysa orada olmalıdır aksi taktirde çok yazık olacaktır.
(bkz: ben tek siz hepiniz)

veya sonra hepsi uşağa da olabilir.
çok net avrupa ve abd ittifakında yer alır. aslını inkar eden ya delidir ya enver paşa.
Itilaf tarafidir bu sefer.
şu anki iktidar görevde olursa muhtemelen tek başımıza taraf oluruz. bir tarafta abd, ab vs diğer tarafta rusya, çin falan ve üçüncü tarafta da tek başına türkiye. muhtemelen böyleolur. o yüzden dua edin de 3 dünya savaşı illa çıkacaksa bile akp iktidardayken çıkmasın.
tarafsızlık olmalıdır, tıpkı 2.dünya savaşında olduğu gibi. yıkımdan ve bölünmekten yana olma ahmaklığının anlamı vatana ihanettir.
tabi ki nato.
Kazananın olmayacağı savaşta komşularla hareket etmek daha mantıklı olabilir, Rusya-iran-Çin daha sağlam geliyo.
Günümüzdeki durumu göz önünde bulundurursak pragmatist bir şekilde davranıp zamanında italya'nın yaptığını yapacaktır.
Birinci Dünya savaşını gören yöneticiler akıllı davranıp ikinciye girmedi. O sayede misal 1942 de londra berlin harabe fotoğraflar verirken biz aynı tarihte çekilmiş istanbul izmir kartpostallarına bakıp nostalji aa boğaz aa karşıyaka ne güzel lan diyebiliyoruz tabi şimdi savaşı görmeyen ( yıllardır TV ve internet olmasına rağmen nasıl olduysa gdodan mı göçten mi ne artık muamma) eskisine göre her konuda mal bi nesil yetiştiği için bu söylediklerimin de onlara bir şey ifade etmeyeceğini biliyorum..
almanya olmaması için dua edilendir.
onu biz bilemeyiz amerika bilir diye cevap verir kesin.
Bu duruma iddaa oynanır.

(bkz: sikmeseler bari)