bugün

Sahaflarda "üçün çizgileri" adında zamanında inkilap Yayınevi'nin bastığı versiyonun ikinci ellerini görebilirsiniz. Sakın ucuz diye kanıp bu baskısını almayın. Hayatınızda görebileceğiniz en iğrenç çeviriyle karşılaşabilir ve Kara Kule efsanesinden soğuyabilirsiniz.

Daha kitabın adı bile yanlış: Üçün Çekilişi olması gerekir. Orijinali "Drawing of the Three". Fakat sersem çevirmen, Drawing kelimesini çekiliş olarak değil çizim olarak algılamış ve Üçün Çizgileri diyerek de aklınca harika bir kelime oyunu yapmış. içini de duyumsamak, oyumsamak, klan gibi bir bilim-kurgu/ gerilim romanında asla olmaması gereken soyut kelimelerle doldurmuş. Anlatım da fecaat. Orijinali ile birebir karşılaştırsak herhalde daha ne felaketler buluruz.

Bunun yerine Altın Kitaplar'dan sonradan çıkan Üçün Çekilişi Kara Kule 2 isimli baskıyı tercih edin. Ben arkadaşımda bulup ucuz yoldan kotarmaya çalıştım ağzımın payını aldım.
(#1984052) ilk bölümün bittiği yerin yakınlarında başlar.

--spoiler--

son silahşör roland deschain siyahlı adam * ile olan sohbeti sonrasında deniz kıyısında uyanır ve ıstanavarların saldırısına uğrar. sonra hasta bir halde çöle doğru yürümeye başlar. çölde karşısına üç kapı çıkar ve ona verilen "çekme" gücü ile yanına 3 kişi çekmesi istenir. önce 1987 new yorkundan eddie deani, sonra 1964 new yorkundan odetta holmes/detta walkerı çeker. ve zor zamanlar başlar.

--spoiler--
stephen king'in kara kule'sinin ikinci kitabıdır. roland deschain bu kitapta üç kapıdan yoldaşlarını seçecektir. ama bunların hepsi dost mudur?
güncel Önemli Başlıklar