bugün

Velimizden teskere getirme hakkımız yok mu.
Dönen muhabbet şudur:
- ganka sen bu haftadamı cumaya gitmeyecen
-yok ganka gitmeyecem ya
-bak 3 hafta gitmezsen dinden çıkarmışsın
farz olan hergün 5 vakit namazı kılmayanların durumu ne olacak acep.
Valla benim raporum var.
Galiba ölene kadar da cumaya gitmeyeceğim.
Kimse devamsızlık yazıp beni dinden çıkaramaz.

Diyanet Vakfı: “Sizden hiçbir ücret istemeyen kimselere uyun, onlar hidayete erdirilmiş kimselerdir.”
https://www.kuranmeali.ne.../yasin-suresi-21.ayet.htm

Cuma veya herhangi bir namaz ibadet esnasında camide ne yapıyoruz?
Kur'an okuyoruz, biz ve imam. Üstelik namaz için imama uyuyoruz.

https://kurul.diyanet.gov...5PJ8DgFEAoa2xtNuyterRk%3d

Kur’an-ı Kerim okumak bir ibadettir. ibadet, dünyevî bir menfaat için değil, sadece Allah rızası için yapılır. Bu sebeple, Kur’an-ı Kerim’in para karşılığında okunması ve okunan Kur’an karşılığında para verilmesi dinen caiz değildir. Böyle bir okumadan dolayı sevap da yoktur (Mevsılî, el-ihtiyâr, II, 142, ibn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 76-77).
ulemanın söylemiyle günümüze kadar adeta ayet hürmeti gören iddia.

tabi ki öyle bir şey yoktur. farz namazlar bellidir. beş vakit günlük namazlar ve cuma namazı. haricindeki bilinen tüm namazlar "nafile" namazlardır. sünnetler dahil.
ama şöyle bir mantalite söyleyeyim size. siz müslüman olarak, iman iddiasında bir şahıs olarak iddianın gerekliliklerini yerine getirmiyorsanız zaten iddianız sizde otomatikman düşer. yani bu din üzere olmadığınız anlamına gelir. yani aslında müslüman değilsiniz. öncelikle geçmiş olsun. diyeceğim cuma namazını üç kere kılmamakla sabah namazını üç kere kılmamak arasında bir fark yoktur. ben tabi fiziksel şartlar üzere bu kadar net konuşuyorum yoksa allah'ın merhameti, rahmetii affı her zaman var. bunu bilemeyeceğimiz için bunu gayrı tutuyorum. müslümanın sıfatlarını rab açıkça kitab'ında bildirmiştir. tüm peygamberler ve son olarak muhammed aleyhisselam da bu sıfatları hayatlarıyla işleyip tasdik etmişlerdir. müslüman olmak bir meziyettir öyle nüfus cüzdanınızda müslüman yazınca müslüman olmuyorsunuz kardeşlerim uyandırayım. cümleten hayırlı cumalar.
iyi fikir.
Kelime-i Şehadet getirip tekrar girilir sorun değil...
sürekli gir çık yapmayın yalama oluyor sonra din...
o zaman beeen dinden değil insanlıktan çıkmışım artık.
o zaman herkes dinden çıktı. bilmiyorum ama pandemi nedeniyle camiler bir kaç ay kapalı kaldı.
Sünni islamın safsatalarından biri.
Neyse yarın Cuma’ya gidem bari de dinden çıkmayam.
çok da fifi.
Try again' a tıklanmalıdır.
vatandaşlıktan çıkarılan yunana verilecekse, ben çıkmaya hazırım.
Doğru değildir. Halis münafık olunur derler. Ama bu esas anlamda münafık mı olur bilinmez ve kişiye göre değişir.

Namazı terlemek ise en büyük günahtır.
Katili Tecavüzcüyü Hırsızı Sahtekarı dinden çıkarmayan Allahın 3 hafta namaz kılmadı diye birini cehenneme atacağını düşünüyomusunuz gerçekten.

Yeryüzünde 1 Milyar aç insan varken "merhametli ve adaletli" olan Allahın neden 3 hafta cuma namazına gitmemeyi dinden çıkma sebebi olarak görüyorsunuz?

Beyninizi kullanmıyorsanız Vicdanınızı kullanmayı deneyin belki çalışır.
insanı dinden ancak dinin sahibi çıkarır. kim müslümanım derse canı gönülden o müslümandır. allah onu kabul edecektir. cumaya da başlar, namaza da başlar. hepsi olur. asıl inkar edenler kendilerine baksınlar. sonlarını iyi düşünsünler. bakalım kimin akıbeti hayır olacak hep beraber göreceğiz kıyamet çok yakın.....bekleyin allah sabredenlerle beraberdir.
Olm olay şudur.

Misal ben teravihe giderdim. Bir gün dedim ki lan bugün gitmeyim. O gün gitmedim. Ertesi gün de gitmedim. Çok süper evde yatıyorsun oruçu yeni açmışsın falan. Sonra gene gitmedim çayü hüpürdete hüpürdete içtim. Sonra bir baktım ki 6 yıldır gitmiyorum teravihe.

Durum bu yani.
Sözlük yazarlarıyla ilgili dinde doğru bilinen bir yanlışı daha aydınlattık çok şükür.
Benim bi 200 haftam oldu herhalde. Neyse ben bi çıkıp gelem...
doğruluğu yoktur. ''kalbine mühür vurulur'' ordaki anlamda tabi ki soyuttur. bizim ordan anlamamız gereken şey allahın içinize bir soğukluk koyacağıdır yani yine geri dönülmez bir şey değildir ha doğrulmak için ekstra uğraşmanız gerekir o ayrı.
Doğruluğu merak edilen konudur.
yanlıştır efenim.
üç cuma namazına gitmemek kalbe bir kara leke bırakır.
o yüzden 3 haftadan en az bir kere gidilmesi gerekir.
Vardır öyle bir şeyler. Ama ne kadar doğru bilmiyorum kulaktan dolma bilgilerle entry giriyorum şuanda. Eğer önemli bir işimiz yoksa ve bilerek gitmiyorsak çıkıyormuşuz. Öyle diyorlar.
Yalandır efendim. Hadiste şöyle der: üç kere üst üste mazeretsiz cuma namazına gitmeyen kişinin adı münafıklar defterine yazılır. Münafık olmak dinden çıkmak değildir dinden çıkmak için kufre girmek yani Allahı inkar etmek lazımdır.
Dinden çıkılmaz ama kalbi muhurlenir.