bugün

Evet bu saatte bu başlık da nerden çıktı dediniz sanırım? Napıyım hayatta o kadar adaletsiz şeyler oluyor ki insanın Tanrı diye bir şeye inanası gelmiyor.
imtihana yenik düşmek.
Tanriya inanmiyorum
- Sorun değil o sana inanıyor.
ben üzülmeyerek söylüyorum diyerek düzeltilmesi gerekendir.

çünkü sonsuz merhamet ve adaleti ile böyle bir dünyayı yaratan tanrının yargılarken nasıl bir eşitlik sağlayacağını düşünmek bile istemem.

iyi ki yok.
yoksa bize bir zararı yok, varsa boku yediniz.
Sadece kendi çıkarım için düşünmüyorum aslında. Dünyada o kadar karmaşa, keşmekeşlik var ki bunu kimse inkar edemez. insanlar en ilkel zamanlardan beri bu günümüze hala savaş içindeler. Zavallı insanlar görüyoruz Suriye’yi hep olan mazlumlara oluyor ama nedense hiçbir zaman Tanrı o insanları koruyamadı. Belki de din sadece insanlar bu dünyada hata yapmasınlar diye insanlar tarafından uydurulmuş bir korku aracıdır? Kim bilir?
Muhammet ikbal, niçhe'nin, "tanrı öldü" ifadesi için, niçhe, kelime-i şahadetin yarısında kalmıştır, tanrı yoktur demiştir ama Allah'tan başkayı unutmuştur. Hıristiyan dünyasında baba oğul kutsal ruh anlayışı, teslis, inancı dolayısıyla, doğuran, doğurtan, tanrı olamaz. Eğer niçhe islamiyeti tanısaydı, Müslüman olurdu. der
kuvvetle muhtemel doğru bir tespit.
yokluğun izahı için üzülmeye ihtiyaç duymak çelişki barındıran bir duygudur. yeterince muktedir olmadığımız ya da olamadığımız konular ile ilgili fikir beyan etmek bu denli basit olamaz. iki yanlı garabet varsa tercihin önemi kalmaz.
tamamen troll bir başlık olduğunun farkındayız.
ha şu var.
iyi bir çocuk olunca şirinleri gördük mü? hayır.
şahsi fikrim önemsiz olduğu yönde.
tanrı var ya da yok.
bu konuya bu denli önem atfetmek manasız.
göreceli de olsa sen varsın ve varlığını dışında değil içinde ara artık.
varlık ya da yokluk ne fark eder amk.
yaşa ve siktrollgit.
Allah var.
" allah allah ! " dedirtti.
bilim, inorganik 2 hucreden tam insan fonksiyonlu bir birey ( canli bir insan bedeninin yapabildigi her seyi yapabilen; yaktigi her atp den uremeye kadar) uretemedigi muddetce, bana kimse tanrinin varligini sorgulamasin dedirtendir. daha iyisini degil, aynisini yap sonra gel.

gecen senelerde canli hucre yapmislar diye seviniyorlardi, sen onlari kendi kendine hic bir mudahale olmadan uygun sekilde cogalmalarini sagla sonra konusalim bunu.

her gun yanimda yatan guzelligin karninda buyuyen mucizeye tanik oluyorum. bu sizin icin bir isaret degilse korlugunuzu ne yaratan acabilir ne herhangi bir isaret.
Üzülmeden katıldığım beyandır.
Tanrı ve işe yaramaz dinleri, tarım devrimiyle insanın diğer canlıları sömürmesini meşrulaştırmak için kullandığı kavramlardan ibarettir. Teist anlayışa göre evren insanlık üzerine yaratılmıştır ve diğer canlılar yalnızca onun amaçlarına hizmet ederler. insan bir ineği eti sütü ve gücü için kullanabilir; ona işkence edebilir. çünkü hayvanların ruhu yoktur.
Dediğim gibi bu tamamen safsatadır. Özellikle son bilimsel çalışmalar hayvanlarında hislerinin olduğunu kanıtlamışken ve ruhun varlığına dair en küçük bir delil bulamamışken.
Şimdi burda akıl üstünlüğünden bahsedecek olanlar vardır. Hemen şu örneği vereyim: bilgisayarlar ya da robotlar saniyenin milyonda biri kadar zamanda binlerce algoritma hesabı yapıp en doğru sonuçlara ulaşabilir. Ya da herhangi bir teknolojik alet insiyatif kullanabilir. Yani yapay zeka oransal olarak insanlardan çok daha üstün becerilere sahiptir. yapay zeka teknolojisi bu kadar ilerlemisken ve ilerlemeye devam ederken gelecekte bir gün robotların kısmen ya da tamamen özgür irade sahibi olduğunu varsayalım. Onların da üstünlüklerini kullanarak insanları hayvanlaştırması adaletli mıdır? Veya kabul edilebilir mi?
Yapay zeka kendisinden çok daha vasıfsız olan insanın tanrılığını reddedecektir. Tıpkı insanaların, görünmeyen varlığı kanitlanamayan fakat kapitalizmin kalbine yerleştirilen ekosistem katili tanrıları ve dinleri reddetmesi gerektiği gibi.
Olduğu yere gidek. Biz türkler için başka yere gitmek aska sorun olmaz... Göçebelik genlerimizde var. Başka gezegenlere giden türkler biliyorum.
Allah yoksa namaz kıldığımda yüzümde hissettiğim Nur nereden geliyor tamam bu bir enerji peki kaynağı ne?
Üzülmeyerek söylüyorum ki cehalet içindesin.
Doğru, Tanrı yoktur. Allah vardır.
güncel Önemli Başlıklar