bugün

işten yorgun argın eve gelince yapılan, bir şeyler atıştırmak ve televizyon izlemenin takip ettiğidir.
iç camasiri giymeden üstüne ince bir elbise giymek. (eylemi kolaylaştırır)
(bkz: fantazi kokan söylemler)
don fanila gezmek.
eskimolar için oldukça yerinde cümledir. tostumu yedim geliyorumun "ellerimi yıkıyım geliyorum" versiyonudur.
gereksiz bir durumdur. zaten kişi üzerine rahat bir şey giymeden önce, üzerinde ki rahatsız eden şeyleri çıkarıp, rahat olan bir şeyleri giyene kadar olay coktan neticeye varacaktır.
fon müziğinde john carpenter the end çalan türk filmi karelerinden biridir.
insanın aklına normalde niye rahat giyinmiyo diye bi takım sorular getirir.
üzerine gaffur pijamasinı giymek.
ha bunu giyersen cümlenin gizli eylemi olan 'sevişme' olur mu? olmaz.
ama rahat edeceğin kesin.
genellikle amerikan filmlerinde şömine başında sevişme öncesi geçen repliktir.
abla eğer böyle diyorsa, biz kumandayı elimize alırdık. zira biraz sonra gelecek sahnelerde kanalı değiştirmezsek, kafaya terlik mi dersin? sobanın maşası mı dersin?
icraate geçmeden önce bay sevişgen taarafından kullanılan cümle olabilitesi yüksektir.
sevişelim demenin uzun versiyonudur.
-gel buraya osman ,sen bir içki içe dur ben üstüme rahat bişeyler giyip geliyorum
cümleleriyle başlayan akabinde kadının adam içki içerken gelip kapıya yaslanıp
-buraya gelsene osman
sözleriyle devam eden klişe türk sineması sözleri...
nuri alço'nun evine gelen bayan ziyaretçilerden yapmasını istediği eylemdir...
esprili anlamı bir kenara bırakıldığında ,gün sonunda her insanın doğal olarak yaptığı kıyafet değişimidir .
fesatça düşünülmediğinde çok da normal olan bir eylemdir..özellikle içinde bulunduğumuz ayların yapışkanlığı göz önünde bulundurulduğunda,kişinin üzerine yapışmış rahatsız kıyafetlerle saatlerce anlamsızca oturmaya devam etmesi gereksiz olur..
er ya da hatun kişinin niyeti bozduğunun göstergesidir.
eve dönünce yapılması farz olan eylem
Kötü emellerin kibarca dışa vurumu. Yok canım kötü oldugunu kim söyledi dedirten cümle kalıbı , tümce
karşı tarafa amacın ne olduğunu anlatan kalıp.
(bkz: kombinezon)
(bkz: rahatsiz misin)