bugün

parayı sokağa atmaktır. her gelenden bir şey alsak evin yolunu bulamayız arkadaş. evet.
mal alırken mallık yapmaktır..
Zaman Zaman yaptığım eylem. satıcı öyle yalvaran gözlerle bakıyor ki gerçekten ihtiyacı var deyip alıyorum. insanlar mutlu olsun istiyorum ama bir ben bir ağaoğlu, hangi birinize yetişeceğiz.
üniversite öğrencilerinin genellikle market stantlarında başlarına gelen durumdur yazıktır alın tabi lan !
satıcıdan küfür yememek için yapmak zorunda kalınan hareket. sanki müşteri almazsa ölecek, o gün eve ekmek götüremeyecek, sabi sübyan aç yatacakmış gibi bir hüznün baskısından rahatsız olup "almamaya" ürünü meyillenince gizliden nefrete dönüşen satıcı üslubu yüzünden insanın mecbur kaldığı bir şey.
Satıcı'nın işini iyi yaptığı anlamına gelir. Peşinden ürünü alan kişinin pişmanlığı boy gösterir.****
satıcı hatun çok seksiyse yapılması muhtemel eylem.
edit: ben değil bir arkadaşım yapmıştı. valla bak.
fakir işidir.

almasa satıcının "parası yetmedi galiba" diye düşüneceğini düşünür ve ürünü alır.
Yolda bıçak tesbih bileklik satan adam yolumu çevirdi şark diye ağzımı açamadan koluma bileklığı taktı çok yakıştı al bunu dedi ne kadar yok desemde 3 liraya onu verdi bir de üstüne isim yazalım mı 50 kuruş dedi tamam bari yaz dedim ismi yazdı 50 kuruşu uzattım harf başı 50 kuruş benle dalgamı geciyon dedi bende bileklığı çıkarttım para mı geri ver dedim ona isim yazdım almam onu dedi üstüne harf başı 50 kuruş istedi neyse öf püf verdim yarım saat sonra babamın özel harekat polisi olmasına güvenerek olayı babama anlattım babamla adamın yanına geldik adam ağzını açmadan adama bi koydu dedim adam bayıldı sonra adam seni polise şikayet edecem dedi sonra babam sen kimi kime şikayet ediyon lan it dedi bi tane daha koydu. Bu da böyle anımdır. Not:Nokta virgülü siz koyun ben erindim vallahi.
cidden böyle biriyseniz, hayatınız boyunca ensenize vurulacak ve her şeyi yapacaksınız.
medeni cesaret eksikliğidir.
babalardır.magazada elını surdugubır seyı satıcı tarafından gorulmus olma ıhtımalıne karsı satın almayı boynunun borcu olarak bılır.
ekmek kapımdır. primlerimin bol gelmesinin tek sebebi olan müşteri davranışıdır.
yoksa paçoz satış danışmanlığı maaşımla bu öğrenci halimle geçinemezdim sözlük.
bu eylemi yapan insan gözünden belli olur.
böyle diğer çirkef indirimci alışveriş kaltaklarının aksine bunlar kibar olur,
iltifat edince yüzü kızarır, zaten görevin olan şeyi yaptığın için sana teşekkür eder, yani insan olurlar.
tabii onların sırtından geçinmek de pek hoşuma gitmiyor fakat iyi niyetliyim.
bu tarz insanlara olabildiğince yardımcı oluyorum sözlük.
genelde çekingen tiplerin yaptığı eylemdir.
mallıktır la bildiğin.*
paranız çoksa iyilik yapılandır.
artık esnaf satıcının malum taktiği bilerek uyguladığına kanaat getirdiğimden yapılmamasını tavsiye ettiğim davranış. kime yapacağını da biliyor tabi, kaç yıldır insan sarrafı olmuş. eğer gözlerinde o ışığı -ya da mallığı işte ne bileyim- görüyorsa neler yapmayacaktır ki esnaf vatandaş:

raflarda ne varsa ortaya dökme, binbir ilgi, denenen kıyafetlerin nasıl da yakıştığına dair binbir iltifat, şunu da dene, bunu da dene... e tabi bir yerden sonra insan ''bu kadar yorduk, ortalığı talan ettik, kadıncağız/adamcağız kendini ordan oraya attı, ta depolara baktı beden bulmak için, beğenmesem de kaderimde varmış bu elbise n'apak'' diyerekten almak zorunda kalıyor bu emek savunucusu arkadaş. beğenmedim de diyemiyorsun gösterilen şeylere. bu lafın sonu zevksizsin sen demeye çıkıyor çünkü. kem diyorsun küm diyorsun, bir türlü çirkin la bu diyemiyorsun. sonra da ay sonu çıkışmayınca alışverişteyken hürmetinden paraları çöpe savurduğun insana küfür ediyorsun. olmaz.

böyle durumlarda dükkandan kendinizi atmanızı sağlayacak şey ay sonunu düşünmektir. utansanız da yüzünüzü elinize alıp terkedin o dükkanı. ay sonunu getiremeyeceksen değecek bir şey için getireme. dolabında güvelere yem olacak bir şey için girme bu kadar sıkıntıya.

tamam. çok güzel oldu bu yazı. bununla kendimi ikna edebilirim. bu girdiyi her ay okuyup kendi kendime telkin edecem satıcıdan utanmamam gerektiğini. aslında ben bu yazıyı kendime yazdım.
yalnız olmadığını hissettiğin anlardan biri de budur. Mesela geçen kiytirik bi iftar menüsü olan yere adamcagizin ısrarı üzerine girip yemek yedik. Yemekler kötüydü baştan Belliydi ama adami üzmek istemedik valla bak o hesap.
güncel Önemli Başlıklar