bugün

Türkiye'de iletişim biliminin kurucusu. sanırım bu adamı dibine kadar araştırıp kitaplarını okuyacağım.
bilinmesi gereken bir insan.
türkiyede iletişim biliminin kurucusu.
huzur içinde uyusun.
Muhteşem bilgili çok kaliteli ultra kalantor hocamızdır. Şu an aramızda yoktur Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın..
bir toplumdaki hayat,o toplumdaki egemen kültüre göre yaşanırsa, mutluluğu çok, maliyeti az olur. demiş.
“ben eskiden daha çok kitap okurdum, şimdi az okuyorum. eskiden çok daha fazla sokakta dolaşırdım. şimdi az dolaşıyorum. eskiden muhakkak haftada bir defa, iki defa akşamları dışarıda yemek yerdim ve hiç değilse ona buna dil uzatarak, şunu bunu yaparak öfkemi çıkartırdım. ama bu arada arkadaşlarımla birçok güzel şey konuşurduk. şimdi bana gelenler azaldı. ben de az yere gidiyorum... eskiden iyi müzik dinlerdim. şimdi dinleyemiyorum. ama bu yalnızca benim tembelliğim ve gerilemem değil. biraz içimizde acı yaratacak ama, insanın iyi müzik dinleyebilmesi, daha iyi bir dünyanın kurulabilmesi konusunda umudunun yoğunluğuna bağlı bence. bu umut azaldığında iyi müzik fazla geliyor. ne tarafa gittiğini bilmeyen bir duman gibi yaşıyoruz. böyle yaşıyoruz ve bunu biraz fazla benimsedik gibi geliyor.”

cümleleriyle günümüz insanını özetleyen, çoğumuzun duygularına tercüman olan şahsı muhterem. müzikle ilgili cümlelerine kesinlikle katılmaktayım.
ilk dersinde üniversiteye kadar Marx okumayan eşşektir, Marx okuduktan sonra Marxist olmayan ise eşşoğlu eşşektir demişti, nur içinde yatsın...
oğlu çınar oskay ın kaleminden;

--spoiler--
Eğer gerçekten bir tanrı varsa, ondan tek bir isteğim var. Babamı Melville;in, Cervantes;in, Ece Ayhan;ın, Âşık Veysel;in, Baudelair;in, Walter Benjamin;in yanına götür. Babamın başını okşasınlar. Ona sarılsınlar...
--spoiler--

http://www.radikal.com.tr...32631&CRes=1#fc532631
oğlunun gözünden ünsal oskay;
http://www.renkhaber.com/...Unsal_Oskay___/13647.html
Bir abi bir baba bir dost. Üzerine nurlar yağsın diye dua edilecek ender insanlardan.
ünsal hoca ölmedi sadece tarih oldu....
cenaze namazı kılınmazdan önce marmara üniversitesi iletişim fakültesinde cenaze töreni yapıldı. arkadaşları , meslektaşları, yakınları konuştu ve hepsinin hemfikir olduğu nokta ünsal hocanın "büyük bir eğitimci" olduğuydu. mekanı cennet olur inşallah.

cenaze foto'su:
http://www.yukleresim.com.../wfr6pibaw4wj0k93qybc.jpg
(bkz: yıkanmak istemeyen çocuklar olalım)derken ,bilgi hazinesinden bizi mahrum bırakarak terk-i diyar eylemiş iletişim ustası,hocaların hocası.
türkiye' de iletişimin peygamberi sayılacak kadar bu alanda ağırlığı olan insandır. şahsımın da mezun olduğu ilef dahil hemen her iletişim fakültesinde kitapları mutlak suretle ya ders ya da kaynak kitap olarak okutulan merhumdur. yani ölümü sadece fizyolojiktir.
toprağı bol olsun.
bugun hayata gözlerini yumduğunu haber aldığımız nacizane insan.

kendisinden ders almış insanlar çok şanslı.
çok değerli bir insanı kaybettik, üzerine yıldızlar yağsın, demekten kendimi alamadığım akademisyen.
varlığı boşluk dolduranlardan değildi o yüzdendir ki yoklugu çok aranacak ...
derslerdeki argolarıyla, küfürleriyle, öğrenciyi stand up gösteriye gelmiş de güldürüyomuş imajı yaratan fakat öğrencinin gözünden yaş gelmesine rağmen bilgilerini asla unutmayacağı kadar beynine kazımayı başaran, hocam... mekanınız cennet olsun hocam yakındoğu iletişimcileri olarak öksüz kaldık ama seni hiç unutmayacağız...
memlekette 'tunca toskay' kadar kadri bilinmemiş merhum kaptan-ı derya.
allah rahmet eylesin dediğimiz büyük adam. iyi bir yazar ve bilim adamıydı. hayatını birkaç paragrafa dökecek olursak;

1939 doğumlu oskay, Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi kısaca Mülkiye'de tamamlayan , daha sonra 67-68 yıllarında ABD'de yüksek lisans-konuk öğrenci olarak iletişim üzerine eğitim aldı. 70'li yıllarda Ankara Üniveritesi SBF Basın Yayın Yüksek Okulu'nda başlayan akademik hayatı sonrasında doçentlik tezi 19 y.y.dan Günümüze Kitle iletişimin Kültürel işlevleri adlı çalışmasını yayınladı. Varlık, Argos, Gergedan, Milliyet, Sanat gibi çok sayıda bilim ve sanat kaynaklı dergilerde makale ve incelemeleri yayınlandı.

Daha sonraki çalışmalarında gelişkin bir Marksist söylem oturtmaya çalışan Oskay, Frankfurt Okulu'nun popüler kültür konusundaki çalışmalarının Türkiye'de tanınmasına yazıları ve çevirileriyle büyük katkıda bulunmuştur.

Siyasetbilimi, iletişim teorileri, sosyoloji,estetik ve sosyal teorikonularında çok sayıda eserin Türkçe'ye çevrilmesini sağladı. 80'lı yıllardan itibaren istanbul ve Marmara Basın yayın Yüksekokulu'unda dersler verdi. 90'lı yıllarda Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo Televizyon bölüm başkanlığını ve 2000-2002 arasında iletişim Fakültesi dekanlığını yaptı. 2002 yılında Marmara Üniversite'sinden emekliye ayrıldıktan sonra Kültür Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi gibi özel üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı ve idari görevlerde bulundu.
70 yaşında istanbul'da hayatını kaybetti.

büyük ustanın eserleri ise;

19 yy.dan Günümüze Kitle iletişimin Kültürel işlevi ( Kuramsal çalışma)

-Kitle Haberleşme Teorilerine Giriş (Derleme)
-Toplumsal Gelişebilmede Radyo Televizyon
-Çağdaş Fantazya - Bilimkurgu ve Korku Sineması
-Estetize Edilmiş Yaşam (Walter Benjamin üzerine derleme)
-Müzik ve Yabancılaşma
-iletişim'in ABC'si ( iletişmin temelleri üzerine kaynak eğitim kitabı)
-Yıkanmak istemeyen Çocuklar Olalım ( kuramsal denemeler)
-Tek Kişilik Haçlı Seferleri ( denemeler)

kendisine allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz.
iletişim'in abc'si olan güzel insandı.
türkiye'nin aydınlık beyinlerinden biriydi. gidişiyle çok şey kaybettik. tüm iletişim camiasının başı sağolsun.
uzun yaşamış, erken ölmüş sevgili insan.
ölümüyle can acıtan hocadır, gözümüzüm feridir. mekanı gönlümüz olacak.
an itibariyle hayatını kaybettiğini habertürk'deki alt yazı ile öğrendiğim sosyal bilimci profesör. katıldığı televizyon programlarından tanıyorum kendisini. çok renkli, nefis tespitler yapan, konusuna hakim, güzel anlatan, anlattığını dinleten biriydi. çok yazık, çok üzüldüm. son dönemlerde görünmüyordu pek, belki de rahatsızdı.
güncel Önemli Başlıklar