bugün

is basvurularinda negatif puandir.
genelde hukukcuların icra ettiği olaydır.
universitede, cesitli nedenlerle, normal egitim suresinden**** daha fazla surede egitim gormek anlamina gelir.
önceden belli olduğunda (örneğin: 2 yıl önceden) aileye son ana kadar belirtilmeyen durumdur. okulun uzaması en başta "hocalardan" kaynaklanır. öğrenci bu durumda en masum kişidir. okulun uzadığı aileye söylendiğinde uzadığı sene (belirtilen uzama süresi 1 yıldır genellikle) kesin bitirlieceği teminatı verilir. tabi bazen üste çıkmanın yöntemleri de yok değildir.

-şey baba bir şey diyecektim.
*ne var paleface?
-baba şey benim okulum uzadı
*nasıl uzadı lan?
-ya baba uzadı işte, bizim okulda yaz okulu var ya yaz okuluna bırakmak için bırakıyolar 55 alsam gececeğim derste 50 verip bırakıyolar.
*ee nasıl olacak şimdi bu. bana bir senede 6-7 bin ytl'ye patlayacak (hakikaten önce maddiyat gelir böyle durumalarda)
-ya baba ben çalışırım zaten 4 dersim var ya.
*ya olmadı şimdi bu. mezun olan var mı?
-evet var 15 kişi
*sen neden o 15 kişi arasında değilsin? (mutlaka bir yarış havası yaratılır hesap sorulurken)
-ben ezberci eğitime karşıyım baba. onlar 4 senede boş mezun olurken, ben 5 senede dolu dolu mezun olacam.
*bak bak bak...
-(sinirlenilir) ya baba ben ilk senemde kazandım üniversiteyi, kazanamayıp sonu belli olmayan bir durum için 1 sene bile sana dersane parası verdirtmedim.
*5'te bitiyor değil mi?
-tabi canım kesin bitiyor.
tum arkadas cevreniz mezun olurda siz olamazsanız insana cok koyacak bir durum. bir alt donemizle aynı sınıfta olursunuz ve herkes sizin sene uzattıgınızı bilir.
yakın zamanlarda iki dönem üst üste 1.8 in altında kalındığı zaman 1. sınıfta bile olması muhtemel olaydır.hem bu şekilde arkadaşların mezun olmadan da okulu uzatmış olursun.
askerden bir nevi kaçma yoludur. yapan şahsın 1 sene daha gitmeyeyim askere ingilizcemi bilgisayarımı halledeyim düşüncesidir.
keşke her insan evladı yapsa da ailelerimiz 'niye 4 senede bitmiyor' diye sorduğunda 'e zaten kimse bitiremiyor ki' diye cevap verebilsek diye düşündüğüm olay.
kotu bir sey oldugu tecrubeyle sabit olunup asla onerilmeyen hayati erteleme sorunu.
bölümünü sevmeme, okulunu sevmeme, geldiği şehri sevmeme gibi nedenlerden başa gelebilen durum.**kimse nedenini sorgulamaz, sadece kaldığın kısmı önemlidir herkesin gözünde. kalana değil kaldıran sebeplere bakmak gerekir.
vakti zamanında tek dersten kalmamla başarabildiğim durumdu. söz konusu dersten, yüksek not alarak çanı götüme kaçıran sınıf arkadaşlarımı tebrik ediyorum buralardan. allahsızlar ya.
4 yıl uzatmada(toplam 8 yıllık eğitim), üniversite minibüsçü ve otobüsçüleri ile kanki olma durumu olma halidir. daha fazla uzatma da kanki sayısı artabilir. konuştuğum, telefonunu aldığım biri vardır benim mesela... daha girişgen yapıda olan biri daha çok minibüsçü ve otobüsçü ile tanışabilir...

otobüsçülerin ve minibüsçülerin: sivil polis, ajan, mitçi olduğundan şüphelendiği kişidir.* gerçi master öğrencisi de sanabilirler eğer renk vermemişseniz...

harçların zamlanması sonucunu doğurur. acaba harçlar yüzünden mi?, okulu uzattırıyorlar hissiyatını doğururlar. harçlar eskiden sembolikti(cüzi bir miktar sayılırdı), demek sembolikte olsa olmaması lazımmış bence..

okulu bitiremesen de bir belge verilmesinin gerektiği durumdur. mesela, 'okula gidip gelme uzamanlığı sertifikası', 'otobüs yolcu uzamanlığı sertifikası', 'üniversite de sosyalleşme uzmanlığı sertifikası' gibi...

bazıları 2-3 yıllık uzatmada falan eve master yapıyorum yalanını söyleten durumdur.. biter, herkes bitiriyor, çalışırsan sende bitirirsin sözlerine mazhar olduran olaydır...
(bkz: öyle ya da böyle mezun olmak)
boktan bir olaydır. arkadaşların bitirir işe başlar, sen de mal gibi ortada kalırsın öyle. adamı strese sokar. ne yapacağını bilemezsin. tecrübeyle tavsiye
(bkz: uzatmayın kısa kesin)
Eğer okuldan sağlam bir maaş alıyorsanız ve çift anadal yapıyorsanız uzatılabilir.
Çok sayıda denekle görüşmem sonucu artık açıklığa kavuşturduğum olaydır:
Genellikle bu iş mimarlık-mühendislik, tıp, diş hekimliği ve hukuk öğrencilerinin başına gelir.
Öğrenciden çok üniversite ve hocayla alakalı olaydır . Örneğin üniversite Dd ve dc ile şartlı geçirir. Bide üstüne yaz okulu koyar. Ceza hukukunun c sinden, elektromanyetiğin e sinden anlamayan Adam şöyle böyle 4 yılda mezun oluverir.
Bide işin hoca boyutu var ki o daha da vahim. Örneğin bizim lisedeki bilgisayar hocamız bitirme tezini 1 gün geç teslim edeceğini söylemiş, hocanın kabul etmemesi sonucu okulu 1 yıl uzamış.
bu haftayı da amaaan diye geçirirsem büyük bir ihtimalle başıma gelecek olaydır.
Bazılarının gezip tozmaktan bazılarınınsa çalışmak zorunda olduğundan derslere girememesi sonucunda en çok görülen sonuçlarındandır. Siz siz olun derslere girin. (Benim gibi olmayın)
çok uzatmayın boku çıkıyor..

benden söylemesi..
Bir bok olmuyor merak etmeyin. Turkiye derecesi yapip girdigim okulu 8 senede bitirdim. Simdi de gayet iyi bir noktadayim. Tadini cikarin.
Universitede tanidiginiz en mal insani isaretleyin. Okul bitince o mali bile ozleyecekseniz, disarida neler neler var.
Üniversiteye geç gitmekle ayni durum gibi duruyor. 2 yildan tecrubeliyim. Tahmin edebiliyorum.

Olurda kendimi toparlayabilir, tekrar çalısabilirsem 4 yildan tecrubemi de anlatırım.