bugün

büyük bir aldatmacadır. öğrencinin en büyük hayal kırıklıklarından birisidir.
yalanların en büyüklerinden.
(bkz: liseyi kazan sonra rahatsin olum)
en büyük yalanların başında gelir, inanılması durumunda çok büyük hayal kırıklığı yaratması yanında psikolojik sorunlarda doğura bilir.
+bak şurada dişini sıkacağın 3-4 ay daha yav! ondan sonra özgürsün, gez dolaş! ama bak hayatın kurtulacak, sık dişini biraz. bak biz okumadık milletin ağız kokusunu çekiyoruz, beş para etmez adamlar bize emrediyor. okusak öyle olur mu? o yüzden okuyun okuyun! biz sizin iyiliğinizi düşünüyoruz. 3-4 ay daha çalış, ondan sonra zaten özgürsün.
-tamam...
Kocaman bir yalandir. Okulu bitirme derdine dusulur. Bir an once bitse de ise girsem diye bakarsiniz. Olabildigince okulu uzatmak lazim.
Dunyanin en sikik yalanidir.

yıllar sonra gelen edit: aslında bitirme derdin olmasa rahatsın bakma
(bkz: büyük yalanlar)
şu liseye geç bak büyük olacaksın rahatlayacaksın diyen nesildir.
bu türler üniversiteyi kazan sonra rahatsın, kpss'yi geç gerisinde rahatsın. bir emekli olsan hayat sana güzel. ölsende hepimiz kurtulsak diyen tiplerdir.
aileni bu söze kefil ederek üniversiteyi kazanır ve üniversitede 1 dönem yatarsan doğru olabilecek bir durumdur.
doğruluğuna inandırıldığım ve burada yalan olduğunu öğrendiğim söz. Yapmayın lan, üniversite o kadar mı zor?
Anne babalarımızın dediği gibi üniversite çok kolay değildir. Hatta zor bir durumdur. Yani bu yalana inanılması gerekmetedir.
(bkz: Külliyen yalan)

Üniversite okumak yerine her gün lisans sınavına girmeyi tercih edebilecek öğrencilerden bihaber olan kişilerce söylenen söz.
(bkz: yürü git lan) denilecek bir yorumdur.
(bkz: Yalanina sokuyum)
Üniversite sınavına hazırlanırken kişinin kendini motive etmek için söylediği yalan. (bkz: yalandan da olsa)
yüzyılın yalanlarında ilk beşe rahatlıkla oynayabilecek söyleyiş.
Söyleyeni yakalarsam ebesini sikeceğim kişidir. Lan ibnenin evladi gel sen gir vizesine finaline.
universite rahat degil ama su da var. universiteye hazirlanirken surekli calismak zorundasin. yaz tatiller yariyil tatilleri bi milyon yil onceki konu vs vs. biz bi final oncesi calisiyoruz anasini satiyim rahatiz tabi lan. finalini butunu verince yan gelip yatiyorsun daha ne. hic anlamam. tamam zor da abicim dramatiklestirmeye gerek yok. unv liseden daha zor. daha rahat.
iş hayatının üniversite hayatına göre daha stresli daha problemli olması üniversite sonrası daha gerçekçi ve zor problemler ile uğraşılmak zorunda kalınması dolayısıyla doğru cümledir. Üniversiteyi bitirip askerden gelen kişinin söyleyeceği ilk şey ulan keşke tek derdim vize ve final olsa'dır.

Üniversite öğrencisi vize ve finali dert ederken. Mezun kişinin dertlerinin sadece bir kısmı sıralandırıldığında mesele daha net ortaya çıkacaktır.

- Askere gitsem mi gitmesem mi? bu askerlik meselesini ne yapsam acaba vs vs.
- iş bulamıyorum. Bulduğum işleri beğenmiyorum vs vs.
- 1100 maaş veriyor. Banka garanti ama sabah 8 akşam 8 pc başında ölmez miyim acaba?
- 600 lira kira ödesem kalan 500 ile geçinebilir miyim acaba?
- Ulan bu kızı da seviyorum ama evlenilecek bir kız mı emin değilim.
- Bu kızla evlenmek istiyorum ama ortalama 30-40 bin lira masraf var ne yapsam ki?
- Evdeki iki kişi de çalışmadan olmuyor.
- Ev de alamadım yıllarca kirada sürünmek mahveder beni.
- 2 yıllık evliyiz hala çocuk yok bir problem mi var? ulan doktora mı gitsem acaba?
- Yaw her tüp bebek demesi de 8-10 bin lira imiş ne yapacağım ben?
- Eywah çocuğa kim bakacak. Bakıcıya da güvenemiyorum
- Aha boku yedim eşim annemi annem eşimi sevmiyor.

evet açık ve net üniversiteyi kazan sonra rahatsın olum hiç aranma.
büyük yalandır. ben en azından tıp için konuşuyorum gençler. ablalar. baylar. bayanlar. diğer fakültelerin neler çektiğini bu fakültede okuyanlarınki kadar net olarak bilemem. ama tıp zor. vallahi zor. 12.sınıfta hayvan gibi çalışıp bu fakülteye geldim, emin olun şu an daha çok çalışıyorum. hayır ona göre. anan baban "evladım doktor olsun da bize baksın, para kazansın." falan gazıyla tıp yazmayın, ananızı sikerler. 6 değil 16 senede bitmez. bu kadar da net konuşuyorum. sabah sabah neyin gazına geldiysem.
rahat olan bir gününümüzün bile olmamasi bizim bu dünya icin yaratilmadigimizin gostergesidir. bugun ôlecekmis gibi öbür tarafa hic ölmeyecekmis gibi bu tarafa calismak biz muslumanlarin ölcüsü olmali.
aslında en rahat işin üniversiteye girmek olduğunu farkettirir.
üniyi 10 senede bitirmeyi planlıyorsan ve bu durum seni/aileni ırgalamayacaksa doğru bir tespittir. 4 senelik bölümü 4-5 senede bitirmek istiyorsan o iş yaş..
(bkz: üniversitede kızlar teklif ediyormuş)