bugün

üniversiteyi gözünde ütopikleştiren has oğullularımız ve hanım kızlarımız üniversiteye ilk adımlarını türlü türlü heveslerle atarlar.

lise yıllarında bulamadıkları özgürlüğün sınırını dibine kadar kullanırlar. normalde evine en geç 11’de girebilen hanım kızımız ilk senesini sokakta geçirir.

üniversite birinci sınıf öğrencisi geldiği şehrin her yerini gezme her türlü club'ına bar'ına ayak basma amacını ilk dönem boyunca gerçekleştir ve ondan sonraki senelerde kıçını kaldıracak gücü ve hevesi bir daha asla kendisinde bulamaz.

okulun tüm sosyal topluluklarına katılma hevesi. eğer 5 topluluğa birden üye olan bir insan görüyorsanız anlayınız ki o insan birinci sınıftır. normal bir öğrencinin tam olarak en fazla iki topluluğa aktif olarak zaman ayırabileceğinin idrakını henüz yapamamıştır.

geldiği okulu ya da bölümünü beğenmeyen öğrencilerimiz vardır. bunlar ilk hevesle “çok çalışıcam ganoyu öyle bir yapıcam ki” şeklinde heveslerle döneme başlarlar. kimileri hala kendini lisede sandığı için bu olay onlar için asla gerçekleşmez. bölümlerini ve üniversitelerini mecburen sevmeye yönelirler.

sarhoş olma hevesi. öğrenci ilk sene boyunca tüm parasını içkiye yatırır. içkiye bir türlü doyamaz öyle ki bu öğrencinin sidiği biradan başka bir şey kokmaz ilk sene boyunca.

akabinde sarhoş muhabbeti yapma hevesi. yine hevesli öğrencimiz içmiş kusmuş “abi ya ne içtim ama sonra ne kustum, ben sarhoş değilim dedin ama fena çarptı haa” falan şeklindeki muhabbetleri bıkmadan usanmadan yapar.

üniversiteye gelince yanında sevgilide bedava sanısı vardır birde. ilk aylarda azimle bir sevgili aranır. her tanışılan yeni arkadaşa potansiyel eş gözüyle bakılır. ama sonradan anlaşılır ki öyle bir kaide yoktur. umduğunu bulamayan çoğu öğrenci kendini facebook oyunlarına ya da yabancı dizilere verir.

hanım kızlarda kızıl saç ve kıvırcık saçlı has oğullarımızda bonus kafa dönemi. bu dönem geçer ama evet çoğu bu yoldan kesinlikle geçer.

bunun gibi bir çok heves vardır. çoğunun ne kadar boş olduğu zamanla kavranır.
mala vurmak.
küpe takıp saç uzatmayanını daha göremediğiniz öğrenci türüdür.
çimlere uzanıp fotoğraf çekmeye çalışmak,elinde laptop ile derste cool gözükmeye çalışmak,her tanıştığı kızla yatacağını sanmak.. diye gider.
üniversitede kızlar teklif ediyormuş lafına aldanıp taliplerini beklemek.
(bkz: yatay geçiş)
...4 ay sonra:

- lan üniversite üniversite dediniz de burası lise 5!
1.sınıfta;
(bkz: ilk hafta okula gitmek)
daha sonraki zamanlar için;
(bkz: bu hafta bütün derslere giricem)
burdan nasıl kurtulucam. *
hevesi 2 harflidir ama 2 harfli peşinde koşar koşar sonunda hep 6 harfliyi avuçlar .
çimlere oturup gitar çalan arkadaşı dinlerken yavşadığı kızı kesmek.
(bkz: yatay geçiş)
(bkz: gitar çalmak)
(bkz: bar açmak)
herkesin yanında 'aga 2. dönem eve çıkıyoruz ya dayanamam ben bu yurda' muhabbetini çevirmek.
kız arkadaşın olması .