bugün

Okumuş cahillerin bizde fazla olduğu doğrudur. 4 yıl ve sadece geçmeye bağlı bir eğitim ile kim hangi bilimi yapıyor olabilir ki.. ama sanırım sorun toplumca cahil olmamızda. Üniversiteye gidince öncesinden kaynaklanan okuma ve öğrenme sorunu çözülmüyor..
Ne tarafa doğru gülüyoruz?
Dedi liseli.

Bir liseli beyanı.
Genelleme yapilacak olursa dogru tespittir. Erzurumda fetih kutlamalari icin temsili bir gemi ve o gemiyi ceken askerler yapmislar. Askerleri genc cocuklarimiz canlandiriyor. Ben duygulandim yalan yok. Bir kafede 3 kizla oturan eminim iyi bir bolum okuyan cahil gozluklu embesil arkadasimiz komiklik olsun diye "bak gemiyi koleler cekior kole bunlar aaahauahauau" diye espiri yapior sozde. Masada bir kahkaha bir gulmeler. Bunlar okuyup aydin gencler olacaklar.
Okumak cahilliği alır, eşşeklik baki. Allah eşşeklik vermesin.
Cehalet nedir konuya buradan bakmak gerekiyor. Egitim bir noktada insanı cahil birakmak için de kullanılabilir. Mesela kişinin ailesi kulaktan dolma bilgisi ile çocuğunu yetiştirir. Üniversite eğitimi aldığı halde ingilizce bildiği internet kullandığı halde kişi okumaz araştırmaya yonelmez.

Yerleşik inançları değiştirmek zordur. Güçlü olmak gerekir. Yani bazen cehalet bilinçli olarak kabul edilir . gerçekler çoğu zaman zordur.

Eğitimsiz ama cesur kişiler bazen eğitimli ama korkak insanlardan daha az cahildir bu anlamda.
Cahillik formal eğitimle giderilebilen bir şey değildir.
görsel
oha kardeşim protesto ettiğin şeye bak gündüz devlet memuru gibi çalışan hocaların akşam artık eve gitmek üzereyken tamam ekstradan ders anlatıyım bari akşam öğrencilerinede demesinin sebebi onlarda verdiğiniz paralardır.

bu olmadan nası bi hoca gelip size ders anlatabilir. bir hoca bu uygulamadan aylık en az bir maaş daha alıyor bunuda mı devlet versin ?
üniversitelerin, üniversite olmamasından kaynaklıdır.
Tamamı olmasa da çoğunluğunun okuyan cahiller olduğu kesin. Eğitim sisteminde öğrenmek için cebinizden para çıkıyor ve buna topluca ses çıkarmıyorsanız cahilsiniz. Kimse üniversitede siyaset yapın demiyor. Ama tamamen de apolitik olmayın. Hakkınızı savunmazsanız yarın birgün evinizi elinizden aldıklarında ne yapacaksınız?

ikinci öğretim değilim ama olanlar harç ödüyor. Ve ödenen bu harçları dava edecek bir yürekli insan da yok.

Ve bu harçları protesto edecek bütün öğrencilerden oluşan bir yapı yok.

Futbol mu?, kadın memesi mi?, pazar planları mı? Bunu yapacak çok insan var.

Tvlerdeki gereksiz dizileri izleyenler, magazinde ne olup bitmiş haberi olan ama asgari ücreti net söyleyemeyen üniversiteliler cahildir. insana olgunluğu ve bilgelik kapısını açma şansını üniversiteler değil hayata bakışı açar. Vicdanı, karakteri sağlar.
karşi atak;
(bkz: universitesizlerin dahi olması)
(bkz: no universite no cahiliyet)
(bkz: beyinsel sorunu olan yazarlar klubu)
hepsi olmasa da büyük bir yüzdesi cahillikle itham edilebilir. siyasetten anlamayıp köy kahvesi tadında siyaset konuşmaları, karı kız davası peşinde koşturup Racon kesmeleri, iddia kuponu başında sabahlamaları, uyuşturucu kullanmayı bir bok sanmaları ve şu an aklıma gelmeyen niceleri baz alınınca evet cahildirler.
halk dilinde (bkz: okumuş cahil) denir.
hiç bilmemek yada tam bilmek problem değildir. asıl problem biraz bilmektir yada her boku bildiğini sanmaktır.

insanlar geçmişte bu kadar aptal değildi bilmedikleri konulara değinmiyorlardı. çünkü ihtiyaç hiyerarşisinde sınıf atlayamıyorlardı. yaşamları asgari biçimde sürdürüyorlardı.

fakat şuandaki bolluk ihtiyacların giderilmesi hiyerarşik sıralamada insanların sosyalleşme yada kendini gerçekleştirme adına boş konuşmaları boş yorumları partizanlıkları kraldan çok kralcılıkları insanların midesini bulandırıyor.

lütfen arkadaşlarınızla gezerek sosyalleşin bilmediğini şeyler hakkında konuşarak yada yorum yaparak değil.
görsel
görsel
güncel Önemli Başlıklar