bugün

(bkz: indirimli istanbulkart)
Üniversite mezunu ve işsiz biri olarak bana değil de fotokopiciye çok faydası olmuştur üniversiteli olmamın.
aile baskısından uzak yaşamak olabilir. mezunum aile baskısını hayvan gibi hissediyorum.
Özgürlük. Kendinizi yeniden yaratabilirsiniz. istediğiniz gibi biri. Ayyaşın biri de olmak sizin elinizde, afedersiniz fahişe olmak da. En iyi insan da olabilirsiniz, en kötü insan da. Kimse size tercihleriniz için karışmaz. Siz, ne olacağınızı kendiniz belirlersiniz.
arayışta olmaktır. ne olacağına kim olacağına nasıl bir hayat süreceğine karar verdiğin aşamadır.
Devletli olmanın en büyük faydası sağlam dostluklar, Vakıflı olmanın en büyük faydası sağlam ticari ilişkiler geliştirmektir.
üniversiteli olmaktan çıktığın zaman yüzüne çarpan gerçeklerdir.
yurt dışına çıkış imkanıdır elbette . 2020 yılına kadar anlaşmamız var avrupa ile her ne kadar görüşmeler askıyada alınmış olsa , değerlendirin .
kareli gömlekle, saç sakal birbirine girmiş şekilde okula gidiyorsun. bu kadar.
Bitirenleri adam sanıyorlar.
Girişimcilik haftası. Asla göremeyeceğin arşivcilerin, proflarin, alanında uzman kişilerin beleşe olan etkinlikleri.
Potansiyel işsiz adayı olmaktır.
Hafta içi her sabah aynı saatte kalkmak zorunda olmamak.
işsiz adayı olmaktır...
Mesela toplu taşıma araçları, sinema biletleri , eğlence mekanları öğrenciye özel indirimli oluyor.
Liseye gelip gidenlere sadece okumak için okuyanlara hiç bir faydası yoktur.

Vizyon kazandırır üniversite. iş için meslek için değildir farklı bakış açısı kazandırır.

Üniversiteye gidene kadar insan dünya görüşü olsun siyasi görüşü olsun çok köşelidir ama vizyon sahibi olmak istiyorsan köşelerin törpülenir. Farklı siyasi ve dünya görüşlerinden insanlar ile etkileşime girersin sen onlardan bir şeyler öğrenirsin onlar senden öğrenir.

Ben farklı mezhep farklı din ve çok farklı siyasi görüşten insanlarla aynı evde ve yurtta kaldım. Kulüpler sayesinde farklı ideolojlerden insanlarla tartışma münazara şansı buluyorsun. Kaliteli hocalar sayesinde farklı görüşlerden yazarların kaynaklarını inceleme ve bunları tartışma fırsatı yakalıyorsun.

Bunlar sana vizyon ve farklı bakış açıları kazandırıyor. Ha sen bunlara zaten sahibim yada ben üniversiteye gitmeden de bunlara sahip olurum diyorsan günümüz şartlarında lisenin devamı durumuna dönüşmüş üniversiteye o zaman hiç gidip zaman ve para kaybetme.
Vize, final dönemleri hariç fazlasıyla kendine ayırabileceğin boş zamanların olur. fikir düşüncelerini değiştirecek, geliştirecek birsürü kitap okumaya, film izlemeye vaktin olur. Bence en büyük faydası bu.
Aileden uzak yaşamayı öğrenmek. Hayat tecrübesi kazanmak. Çeşit çeşit insan tanımak ve bu yüzden olursa iş hayatında onlardan uzak durmak gerektiğini öğrenmek.
Girdiği gibi çıkan düz adamlara zerre faydası olduğuna şahit olmadım. Üniversite bu nedenle herkesin okumaması gereken bir okul. Adam kazanabildiğim bir yer bulayım da evden gideyim ortama gireyim diye üniversite okuduğu zaman okulmuş dersmiş bilimmiş umrunda olmadığı için ders notu dışında bir kitap dahi okumadan mezun oluyor ve haliyle düşünce yapısı gelişmiyor. Konferans panel bienal konser vs hiç bir aktivitesi olmadan sadece kahvede batak oynayarak okula uğramadan sınav zamanı not toplayıp iki gün çalışıp kopya mopya mezun oluyor. Mülakata girince ucu açık sorulara öküzün trene baktığı gibi kalınca da işe giremiyorum üniversite mezunu olmanın hükmü kalmadı naraları atıyor.
Bolca kız.