bugün

ülke için tehlikeli bir hal almaya başlayan durumdur.

üniversite sayısının çokluğu bir ülkenin gelişmişlik düzeyine etki eder mi.. yani bişey çok olunca mı gelişilir. açıköğretim bitiren binlerce yüzbinlerce insanı düşünün ne gibi bir faydalı olmuştur memlekete. artık mantar gibi çoğalan üniversiteler de açıköğretim mezunu gibi insanlar yetiştiriyor. açıköğretim mezunu olup da kendini geliştirenlere lafımız yok tabi. hemen eksiyi basmayın amk.

bu memleketin ihtiyacı üniversite mezunu bitirmiş elemanlar mıdır yoksa kaliteli meslek liselerinden yetişmiş ara elemanlar mıdır. herkes bu kadar kolay mühendis, öğretmen avukat olursa bunun sonu nereye varacak. binlerce eğitim fakültesinden öğrenci mezun et, sonra bunların çok az bir kısmını ata, sonra da atanamayan öğretmenler diye bişey çıksın.

eskiden beş on tane hukuk fakültesi vardı, buraların mezunları çok donanımlı olurlardı, şimdi hukuk yıllık 10 bin civarı para verebiliyorsan hukuk fakültesine gir oku. on yıl sonra hukuk okumak lise okumak kadar kolay olacak. peki bunun sonucunda ne oluyor, büro açamayan başkalarının yanında amele gibi çalışan binlerce avukat, para kazanmak için işin çakallığına kaçmaya çalışan binlerce avukat ve daha kötüsü kalitesiz kötü binlerce avukat. çünkü bir hukuk fakültesi açmak bakkal dükkanı açmaya benzemez.

hukuk fakültesi bir örnekti, buna siz tıp ekleyin, mühendislik ekleyin ne eklerseniz ekleyin. ama şırnakta üniversite olmasıyla filan övünmeyelim. üniversite dediğin kaliteli olur, dahası oradan çıkan adam bir işe yarar, iş güç bulur.

son bir örnek vereyim, açıköğretim iktisat bitirmiş, hem de bu sene bitirmiş bi arkadaş, üstelik de diploma notu gayet iyi, iktisat üzerine iki dakka konuşamıyoruz, adam o diploma denen kağıt parçası için okumuş, hiç bişey s..nde değil. ama her yerde iktisat mezunuyum diyor, ağzını doldura doldura. bu memlekete milyonlarca üniversite mezunu lazım değil, bu memlekete verilen görevi adam gibi yapacak kaliteli ara elemanlar lazımdır, bir fabrikanın mühendisleri çok iyi olabilir ama mühendisin verdiği işi düzgün yapamayan işçiler olduğu sürece o fabrika batacaktır.

gece gece dolmuşum be sözlük. ama artık üniversite denen kavramın bu kadar ayağa düşmesi çok üzücü..
davşan gibi çoğalıyorlar durduramıyoruz.