bugün

adam haklı.

her üniversitenin binlerce kontenjanlı mühendislik bölümü var bi de. sonra ağlıyolar vay efendim mühendisler çok az alıyor öğretmenler 3 ay tatil bıdı bıdı.

ya bi siktir git. çalışıp boğaziçi kazanaydın göt.
Şaka maka iş yok.
iş bulmanız tamamen kendinizi geliştirmenize bağlı. Öncelikle üniversitenin adının önemli olduğunu düşünen hazolar görüyorum. iş dünyası aptal değil ki diplomaya önem versin. Onlar sana değer veriyor.
üniversiten boş mezun olanlar genelde bu tipler. adam mühendis olmuş ben mühendisim diye dolaşır sorsan ne bir program bilir ne bir excel. avukat mezun olmuş. dilekçe yaz dersin dilekçe yazamaz. ama sorsan 5000 tl den aşağı çalışmam triplerine girer. bilgisayar programcılığı okumuş adam kod yazmayı bilmez. böyle uzar gider bu liste.
Adam ardahan üniversitesi ikinci öğretim işletme bölümünden mezun olmuş sonra is yok diye ağlıyor.ulan lise mezunu olarak kalıp işe başvuru yapsaydın kabul edilirdin,ardahan da üniversite okumak nedir amk.
Üniversite iş bulma kurumu değildir. Üniversiteyi bitirince iş bulunmaz. ooofff çok fazla yazmam lazım üşendim.
üniversite önemlidir. olduğu çevre, il, yaşanılacak alanlar önemlidir. koy birisini dağın başına sonra bak bakalım okuma isteği oluyor mu bir insanda.

Türkiye'de (genel anlamda) yapılan işin iş tanımı yoktur. o işi kim nasıl yapar bir yerde yazmaz. ne tip eleman aradığını bilmeyen adam da tabiiki üniversite mezunu olup adam akıllı maaş isteyeni değil lise-ortaokul mezununu işe alır ya da daha az maaş alana işi verir. kendini kafasız patronların altında ezilmek için geliştirmek insanda meslek saygısını alır götürür. o yüzdendir asık suratla pazartesi sendromları, işimi sevmiyorum naraları.

kendini geliştirirsen her yerde iş bulursun. ben mühendislik okuyorum ama bu alanda iş bulamazsam zorunlulukla başka alana kayacağım. bunun için programlama görüyorum belki. bunun için çizim görüyorum. kaliteli olmak için. hoş, öğrenciliğin varoşluğuna sığınarak "yapamıyorum yeaa banane" dediğim oluyor. işte burda da farkındalık, ileri görüşlülük devreye giriyor. başarmak farz oluyor, keyif değil.

kendini bilmeden hiçbir baltaya sap olamazsın. hayatın gerçekleri yani.
Bu konuda %40 kişide suç var diyelim ama %60 bu devletin suçudur. Her ile hatta ilçeye üniversite aç bide özel okullar var unutmayalım para ile diploma sahibi olanlar sonra herkes iyi kötü bir bölüme yerleşip okuyup okuyan kesimin çok olup istihdam sağlanmaması bu duruma getirdi. işine yaramayan bölümleri kapat üniversiteye girmek zor olsun alttan yetişen kalifiye eleman yok piyasa alt üst edildi.

Edit: okulu yüksek onur belgesi ile bölümde derece yaparak bitirdim program bilgimde var.
Kendisinin hangi bolumu bitirmis
Hangi isle intikal ettigini dusundugumuz
Yazarimizdir hayirlisiyla.

- sigara parasina. Ak- trol.
Ben bir mühendis olarak( Boğaziçi üniversitesi-Elektrik Elektronik mühendisliği mezunuyum) şu zamana kadar boğaziçinden odtüden mezun olupta işsiz olan bir mühendis görmedim. O zaman ki arkadaşlarım herkes bir yerlerde kimisi yurtdışında çalışıyor kimi türkiyede büyük şirketlerinde çalışıyor(ben). Diyeceğim şu ki okuduğun üniversite önemli. Sonrasında kendini geliştirme seviyen ve yabancı dil gelir. ingilizcenin i'sini bilmiyor iş yok diyor. Bu zamanda ingilizce bilmeyene ve kendini geliştirmeyene iş yok beyler/bayanlar ve mezun adaylar.
ülkemiz şartları gerçekten gençler için zor. okuduğu okul , çevresi , kendini geliştirmesi , maddi durumu kısaca herşeyi yolunda olacak ki istediği gibi bir işte çalışsın. ya da ezber edip kpss kazanacak memur olacak. o bile artık zorluyor. adalet varmı konusuna hiç girmiyorum. en iyisi kızlar zengin koca bulup evlensin bari yoğunluk azalır. şaka bir yana iyi olmak yetmiyor biraz da şanslı olmak lazım.
Tanımı beni güldüren tiptir.

Hahahahahahs Bu neyin siniri lan güldürdün. Bahsettiğin tip için Haklısın +1.
sikimsonik bölüme girip 4 yıl ayda 1000 tl masraf çıkaracağına o parayla sanayi 1.0 dan başlasaydı şimdi kalfalığa terfi etmişti bile dediğim tip.köyden de helal süt emmiş bi kız alırdı.zaten en iyi okulu da okusa türk milleti gider kezoyla evlenir değişen bi şey yok yani.
Hangi egitim sistemiyle?
Yada hangi (ozel ders,dersane vs) alarak.kac kisi
Ayni imkana sahip.
Hic ise yaramayan o kadar unvrste. Varki (egitime onem verildigi kanisina varilmak icin)
Hah o. Isci maasiyla ailesini gecindirip ustune cocugunun
Gelecegini kurtardigini zanneden ailelere vahki vah
Beyimiz cok calismista.avrupaya gitmiste.
Kim silkeler sizi orda.
Cafenden cikma okey batak 4 yil sikin dassagina denk yat. Ondan sonra agla az bile pezevenklere.
gerçekten iş yok efenim, ağlamıyoruz.
Ne yazık ki herkesin öylesine üniversite okuyabilmesinden kaynaklıdır.

Herkesin bildiği ''üniversite tahsildir'' cümlesi artık gerçek değil.

Ben götümü yırtıp kendimi kurtardım. Adamla konuşuyorum, bütün ömrü boyunca yatmış, sonra diyor ki ya abi anne baba iş ayarlar bir yerlere gideriz. Sonra bu adama iş ayarlanıyor. 2.000 lirayı bulamıyor maaşı beğenmiyor tabi.

Ne bekliyordun?

Okuyabilirsin, ama artık okumak normal. Zamanında nasıl herkes lise mezunu ise artık herkes üniversite mezunu.

En yakın arkadaşıma ''ya abi karşında boğaziçinden rakiplerin olcak bir şeyler ekle kendine'' dediğimde ''onlar inek akıllı değiller şirketler hafif tembel adam almayı seviyormuş çünkü bill gates bir gün öyle bir söz söylemiş'' diye bir cümle aldım geriye.

Bu nasıl bir kendini avutma çabasıdır?

Şu anda kendimi neredeyse bir ömürlük kurtarmama rağmen arkadaşlarımdan bir adım önde olabilmek için vücudumu bitiriyorum. Evime döndüm, 2 gün aralıksız uyudum ailem korktu benim için.

Şimdi sen o çalışan, kendine bir şeyler katmaya, kendini kurtarmaya çalışan adama gülüyorsun. Ama o adam kendi geleceğine yatırım yapmaya çalışıyor.

Benim hayatta en sevmediğim tip ''armut piş ağzıma düş'' tipi insandır.

Bir şeyler elde etmek istiyorsanız gerçekten onun için çok çalışmanız gerekli. Kendinize hem eğitim hem de kişisel beceriler dalında çok şey katmanız gerekli. Bir şeyleri kazanabilmeniz için kapasitenizi sonuna kadar zorlamanız gerekli. Hepinize einstein olun demiyorum. Ama bir el insaf, başarını hak et!

Eğer gerçekten tırnaklarınla kazıdıysan başarı yolunu o zaman sana hiç bir şey demem.

Ama bir düşün, burada oturup hayatın hakkında şikayet ediyorsun. Ne yapıyorsun hayatınla? Gerçekten elde etmek istediğin başarıyı sen hak ediyor musun?
dört seneyi sikindirik bi mekanda 101 oynarak falan geçirseydim empati yapabilirdim.

vasıfsızın biridir, üzerinde durmam.
Yarak kürek bölümlerde insanların kendisini geliştirme adına hiç bir şey yapmadan okuması sonucu vuku bulan olay...

Tamam bitirmişsin eyvallah da ne biliyorsun ? ilk iki sene çalışacağın firmaya en ufak bir kârın bile olmayacak... eee adamlar da durduk yere neden kendilerini şey yapsınlar, nasıl olsa bir yerlerde çalışmaya muhtaç tecrübeli işçi var, az bi maaşa köpek gibi çalışacak...
şu yazılanları okudum, gerçekten aptal bu insanlar, umarım tez zamanda komple bokunuzda boğulursunuz. 1 kişilik işe 5000 kişi başvuruyor dolayısıyla kriterler almış başını gitmiş. ee, kendisini o kadar geliştiren bir insan siz geri zekalılar ile neden hayatını öldürsün? beyin göçü gerçekleşiyor ve şahıs aradığı refaha kavuşuyor. aranan o 1 kişi de en sonunda torpil ile belirleniyor.
işsizlik eğer yüzde 6-7 arası olsaydı şahısların kendi beceriksizliğinden kaynaklanıyor diyebilirdik ama genç işsizlik yüzde 20, işsizlik yüzde 16 ise o ülkede nüfusun artışına oranla yeteri kadar yatırım olmuyordur çünkü getirisi sermaye sahipleri için yeterli değildir.
2000 yılında işsizlik yüzde 6.5'ti ama bu millet belasını aradı ve buldu, işsizlikten kendini yakanlara su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim.
boğaz içi üniversitesi yılda ortalama 2500 mezun veriyor, bence de geriye kalan herkes işsiz olmalıdır hatta bunu yasa olarak çıkartıp ilan etmek gerekiyor.
Genelde iktisadi bölüm okuyanların feryadıdır mezun olunca ceo olacağını sanıyor haspam sanırım.