bugün

geneli samimiyetsiz, havali, ukala, simarik, saygisiz ve asalak tiplerdir. Insan liseyi ozluyor.
An itibariyle "abbas güçlü ile genç bakış" programına katılan güruh.

Sıkıntı şudur ki, bizim üniversitele öğrencilerimizin büyük bir kısmı üniversitenin ne demek olduğunun farkında değildirler. Üniversitenin bir meslek kazanım yeri olduğunu düşünerek bir tür meslek lisesi kıvamında hareket ederek mezun olanlar sonrasında neden hala iş bulamadıklarını ya da hala neden herhangi bir baltaya sap olamadıklarını düşünmektedirler. Halbuki bu durumu düşünmek için mezun olmadan önce üniversitede bir şeyler yapmak gerekmektedir.

Aynı üniversitenin öğrencilerinin herhangi bir özel tv kanalının tartışma programında birbirlerine laf yetiştiriyor olmaları acınasıdır. Halbuki üniversite, bu gibi tartışmaları bizzat öğrencilerin tertipleyip kendilerince sonuna kadar konuşup, bağırıp, çağırıp ve gerekirse seviyeli kavgalar edecekleri mekandır. Bu mekanda bağırmanın, çağırmanın ve seviyeli kavganın ne demek olduğunu öğrenmeden topluma katılmak, yemeğin tuzunu koymadan sofraya getirmek gibidir.

Ülkemizde yukarıda sayılan ve özlemi çekilen üniversite öğrenciliğinin yaşanabileceği üniversitelerimiz yok değildir; fakat her şehre üniversite kurmak, o üniversite ile şehri birleştirmek ve etkileştirmek gerekliliğini haiz kılar. Bu durumda olan üniversite sayımız ise oldukça azdır. Öğrenciler için üniversite, lisedeki müfredatın az daha genişletilmiş halinden öteye geçmeyecekse o üniversiteye gitmenin pek bir faydası da olmayacaktır.
eskişehir gibi bir ile gelmişse yaşam tarzı ciddi şekilde değişiyor,ben farklıyım şeklinde bir algı ile kendini çevresine kabul ettirmeye çalışıyor.bazıları ise babasının kırk kanaat yolladığı parayı giyim,kuşam,kafe,bar gibi kalemlere harcayarak hayat standardının yüksek olduğu izlenimini yaratmaya çalışıyor.

bu tiplerin öğrenci kültürünü ciddi anlamda dejenere ettiğini ve paylaşımcılıktan uzak bencil problemli bir kafa yarattığını düşünüyorum.
insan hayatının en dip fakat en zevkli formu.
"birde üniversite öğrencisi olacaksın!" cümlesiyle sonlanan sorulardan nefret eden şahsımında içinde bulunduğu insan topluluğu.

bazıları içinse bu durumun boyutu çok ekstrem. her ne kadar yaşanmışlık olup olmadığını bilmesemde, bu güruhu sözde romanlaştıracağım.
hastane doktoru acil girmesi gereken ameliyata 'istanbul trafiği'ni bahane ettiğinde, gözler direk üniversite öğrencisine dikilir. bahs-i geçen muhabbet-ül vaka tıpkı şöyle gerçekleşir;
- oğlum sen anlamaz mısın bundan?
+ beni kan tutar abi.
- tü, allah cezanı versin, birde üniversite öğrencisi olacaksın.

nasıl yani! ben? hani o grafik tasarım bölümü okuyan ben?
her zaman amk gibi açık, mert ve korkusuzdur.
(bkz: https://fbcdn-sphotos-f-a...023880332_598605518_n.jpg)
7/24 sevişir.
fakirdir.
(bkz: düzensiz yaşamayı matah bir şey zanneden öğrenci)
Böyle öğrenci gibidir ama tam öğrenci değildir.
her ayin yedisini iple cekendir.
masraf olmasın diye ders kitabı almayan insandır. sonra dersten kalır kitabı olmadığı için.
300 tl ile efsaneler yaratan varlıktır.
üniversiteye girmek zor nasıl olsa mezun olursun hele bir kapağı at vaadleriyle üniversiteye yerleşen ancak bir türlü çıkma yolunu bulamayan öğrencidir.
evkur (2. el ev eşyası) piyasanın ayakda durmasını sağlayan olgudur. nice evrkurcuya kat yat aldırmışlardır.
kimisi ailesinin onu okutmak için belki de ne çabalar sarf ettiğini düşünerek sadece okulunu bitirmeye odaklanır, kimileri ailelerinin gönderdikleri paraları ortamlarda harcar ve yalan söyleyerek tekrar ailesinden para isterler ki bunun tanımıdır.
açlığa dayanıklı ve alışık insandir.
hepsi köle isaura gibi arkadaşından kitap alıp fotokopiciye sonra tekrar arkadaşına gidip gelen tipik öğrenci portresidir.
hep başlamak isteyen lakin hiç başlayamayan kişidir.

okulun başında erken diye başlamaz ama başlayacaktır zaman ihtiyacı vardır.

ilerleyen zamanlarda vakit geçmiştir ama başlayacaktır yine zamana ihtiyacı vardır.

üniversite öğrencisi kadar zamanı çok olup ta zamana ihtiyacı olan bir insan yoktur. üniversite öğrencisine sorarsan işimiz zamanımızdan çok derler.

sınavlardan bir ün önce çalışıp kudret-i ilahiyeye sığınan mültecilerdir üniversite öğrencileri.

zorluklarla bulduğu notları çalışmak için değil de içini rahatlatmak için kullanan kişilerdir üniversite öğrencileri.

ayrıca; (bkz: başlamak bitirmenin görümcesidir)
yazılı bir sınavda örnek verirken "vs." yazıyorsa, yazdıklarından başka örnek bilmiyordur.
Zengin bile olsa sefildir, sefil olmalidir.
Makarna ve patates ile beslenen, indirim peşinde koşan, insan topluluğudur. tanımı anlamak için, hayrettin'in öğrenci ev baskınına bakabilirsiniz. Gülme krizine girme garantisi var.
Bu ünvandan kurtulmama son bir kaç ay hayırlısı...
daha kurtulmama kaç sene var bilmiyorum.

evet makine mühendisliği okuyorum.
ne kadar elit dursa da her üniversite öğrencisinin sonu burada entry girmektir.
güncel Önemli Başlıklar