bugün

Yapılacak en cahilce ve çirkin davranışlardan biridir diye düşünüyorum. Ofiste otururken bizim patronun baldızı geldi. iTÜ mezunu kendisi. Daha önce tez savunması yapmadığımdan sorayım dedim nasıl oluyor bu işler vs. tarzında. Kadın bana demesin mi sizin okulun doktora tezi bizim lisans tezimizle eş değerdir diye. insan bir an üzülüyor ben bu kadar bok bir yerde mi okudum diye ama hayır. Bu karşınızdaki kişinin aldığı eğitimin boşa gittiğini, emeğin ne demek olduğunu bilmediğini gösterir. Tabi ki kat kat iyidir ama tezin kalitesini üniversite belirlemez bireyin çalışma ve araştırmasının sonucudur.
bir sabahattin zaim üniversitesi mezununu üzer.

160 tane üniversite var lan tabi ki itü mezunu seni küçük görecek.

buradan da belirtmek isterim küçümsenen bir üniversite mezunuyum.
söz konusu mesele bir doktora tezinin küçük görülmesidir. küçümseyince ne oluyor peki sorusunu sordurtur. kişi trt ye girebilmek için kıçını yırtmaktadır. itü mezunu olsa ne olacak hem de 13 yıllık bir kıç yırtış bu. hiçbir üniversitenin bir diğerini küçük görebilme lüksü yoktur. işte bu şarlatan zihniyetiniz yüzünden türkiye' de bilim gelişmiyor. herkes birilerinin ayağını kaldırsın, küçük görsün, ezsin. hangi konuda olursa olsun. bu da türklerin genetik kusuru sanırım.
kendi üniversitemin de bu kategoride olduğunu düşünüyorum. sıkıldığım zamanlarda yaşadığım yer ve üniversiteye saydırıp haklı olduğum konudur.
normalde insanı kırmamak için yapılmaması gerekendir.
ama vasat bi ünide okuyan ya da baba parasıyla okuyan sanki çok bi sikmiş gibi konuşmaya başlarsa lafı çat diye gediğine koymak lazım. yani ben koyarım acımam.
haklı önermedir elini kolunu sallayanın üniversite kazandığı bir zamanda çok çalışıp itüye gidenle s.kine bile takmayıp s.kimsonik bi yerde okuyan birinin eşit olduğunun iddia edilmesi bile saçmalık.
Berkecan üniversitesi moda ve takı tasarımı mezunu olarak beni de üzen durum.

Cerrahpaşa'ya girmişsin ama tarz değilsaann.
Bölüme göre değişen durum.

Çok fazla üniversite var, bu kadar olmaması lazım. Nüfus kaldırmıyor çünkü.
vakıf üniversitelerinin çoğu küçümsenmek zorundadır. en iyi örnek benim okulum;
(bkz: doğuş üniversitesi)
üniversiteden hariç her şeye benziyor.
yüzüne söylemesem de içimden yaptığım durumdur. kendimi de küçümserim ayrı konu.
Patronun baldızı olduğu için aşşalamıştır. Onun ne işi var lan ofiste uyuz oluyorum bu tiplere, gelip hep böyle hava atarlar. Patronun karısı, yeğeni, kuzeni vs.
dandik bir üniversiteyi küçümsemekle, dandik bir üniversitede okumuş birini küçümsemek, arasında çok ince bir çizgi bulunan ama aslında birbirinden çok başka mevzulardır. insanı küçümsemek yanlış, bu cepte zaten. fakat çok sikindirik üniversiteler var bu memlekette. ben ki türkiye şartlarında üst sınıf sayılabilecek ama global düşünürsek bi sike benzemeyen yıldız teknik üniversitesi (bkz: (#3981454)) mezunu biri olarak, bazı konularda kendi üniversitem de dahil bir sürü üniversiteyi küçümserim, ama olay insana indiğinde iş değişir. ben harita mühendisiyim ve bu ülkede yıldız, itü, katü ve selçuk üniv mezunu haritacılar dışındakileri kendi firmamda çalıştırmaya sıcak bakmam. ama bu genellemeyi kişi kendi kendine gelişerek bozabilir. zamanında benimle aynı yaşta aynı dönemlerde okumuş karaelmas mezunu bir harita mühendisi ile tanışmıştım. adam almış yürümüş maşallah. değme yıldızlıya itülüye taş çıkarır. fakat bunu üniversite sayesinde değil kendi çabası sayesinde başarmıştı. yoksa yamulmuyorsam mühendislik fakültesi müfredatına müzik, beden eğitimi gibi alakasız dersler koyuluyordu bazı üniversitelerde sırf kredi dolsun diye. hoca, teknik ekipman vb eksikliklerden bahsetmiyorum bile. şimdi durum bu olunca ben niye küçümsemiyim kardeşim bu üniversite dediğiniz şeyi.
nümerik olarak sayica fazla olan üniversitelerin %80inin içeriginin bir boka benzememesi yüzünden yapilmasi çok normal olandir, tabi ki türkiyede. lan binayi bulan universite açiyor. adam ted kolejini üniversite yapti, kimsenin giki çikmadi. orasi ilk ve ortaögretim kurumuydu önceden. sonra da yok efendim küçümseyen adam degilmis. ya bi get, türkiyedeki üniversitelerin %80 i boktan, verdigi egitim-akademik kadrosu-kampüsü-sosyal olanaklari-yapilan çalismalar vs bes para etmez. sonra küçümseyince sen suçlu olursun. yok öyle sey efendiler, üniversite açmadan önce tanimini ve vizyonunu iyi bellemek lazim. gerekli sartlari yerine getiremiyorsan balik çiftligi aç, en azindan ekonomiye katkin olsun.

p.s: universite küçümsemek ile o üniversiteden mezun olan-olacak insani küçümsemek ayni sey degildir.