bugün

söylenene göre recep tayyip erdoğan bu konuda çalışmalar yapılması için talimat vermiştir.
kimler için kalkacak, alttan ders, sınıfta kalma gibi olaylar etkileyecek mi henüz belirsiz.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25367814
gerçekleşirse hükümetin doğruyu bulması olur, öğrenci için çok gerekli bir adım.
ama tabi sormazlar mı 'madem harçları kaldıracaktınız,neden parasız eğitim isteyen öğrencileri 2 yıla yakın süre içeride tuttunuz?' diye?
sormazlar tabi, burası türkiye.

edit: aha eksilere bak eksilere.*
yıllardır kalkacak. recep bey başbakan olmadan önce de bu vaadlerde çok bulunmuştu. ama hani nerde? aradan 10 seen geçti hala kalkacak. boşuna umutlanmayın.
olursa bu iktidarın bir kıyağı olarak algılanmamalı, onyıllardır "parasız, bilimsel, demokratik eğitim" için mücadele veren ve bu uğurda sayısız kez dövülen, okuldan atılan, hapse tıkılan devrimci öğrencilerin seslerinin aslında bütün öğrenci gençliğin sesi olduğunun görülmesi olarak algılanmalıdır.
altında bir bit yeniği aranması gereken haberdir.
devlete yararı olmayan duaya amin demezler.
oyumu kapar. öğrenciyi de anlamaya başlamış olacak partidir. 500 tl veriyorum her dönem!
milyon tl lik bir pazar yok edilmez gündem değiştirme konusudur.

edit; yapılan eylemler işe yaramış anlaşılan .
bizim suçumuz neydi? diye sorulacak soru. o zaman sonradan önümüze çıkan katkı kredisini ödeme zorunluğu kalksın. önceden üniversite girmek te zordu bi de eşşek yükü kadar para veriyorduk. şimdi dağ bayır üniversite. kapak atmak ta bedava. olan bize oldu napayım bundan sonra gelen
iyiliği. umrumda olmayan tasarıdır.
gerçekleşecekse hala parasız eğitim istediği için içerde olan çocukların durumunu merak konusu yapacak icraattır. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
harçlar kaldırılsın diyen öğrencileri dövenler; şimdi harçları kaldıracaklarını söylüyorlar, hadi ateistler...
devlete ödenen harçlar kalkmasını sağlayacak lakin özelleşecek üniversitelere para yatırmaya devam edeceğimizi gösteren uygulama.
akp; para için oyunu, ülkesini, ülkesinin geleceğini satan kişilerden oy toplar.
alttan dersi olanları kapsamayacaksa, öğrencilerin %5'inin filan işine yarayacağı uygulama.
alttan dersi olmayan öğrencinin kalmaması da doğurabileceği sonuçlardan biri olabilir.
rte son döneminde tüm borçları takıp gidecek diye düşündüren uygulamanın hazırlığıdır.
parasız eğitim diye bağıran gençlere hapis cezası verenler , şimdi harçları mı kaldırıyor ? bırakın bu işleri, akp'nin gündem değiştirmesidir bunlar..
gerçek olması imkansız durum. bu hükümet harçları ancak şaha kaldırır. olan yine gariban öğrencinin ailesine olur. on yıldır halkının yararına doğru düzgün bir uygulaması olmayan hükümetten bunu beklemek fazlaca iyimserliktir.
kaldırmaktan ne anladığınıza bağlı olarak gerçekleşebilecek eylemdir.
edit: Başbakan canlı yayında yaptığı açıklama ile bu dönem harç parası almayacaklarını ifade etti hadi hayırlısı bakalım.
20 yıllık kalkınma planı içerisinde lafda kalacak eylemdir. Eğer olacaksada kaynak sağlamak için ne satacakları önemlidir.
(bkz: çabuk kalktı dikkat ederSen)
tamam iyi güzel hoş da kalkınca üniversite hayatı cok mu iyi olacak sanki. Okulda tüm gün klimalar foşş diye serin serin açılıyor. Binlerce lira elektrik parasını kim ödeyecek. Bu sadece bir örnekti. Bence daha kötü olur. Azaltılabilir ama kimi bölümler uçuk miktarlar alıyor. Benimki 300 kusurdu harç indirimim oldugundan 50 tl mi ne ödüyorum. Ama kesinlikle azaltılması görüşündeyim diğer arkadasları da dusunuyorum.
bir yandan cezaevine atmak için gözünün yaşına bakmayan devletin diğer yandan seçim şirinliği yapmak için oluşturduğu yeni ataklardan biri. tabi ki kalksın sonuçta hertürlü öğrenci arkadaşımın işini yarayacak.
seçim yatırımından öte gerçek olma ihtimalini düşündüğümde altında kesinlikle bir çapanoğlu olduğunu düşündüğüm.
sadece mevcut Akp hükümeti değil, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir hükümet bir bildiği olmadığı sürece yıllık 1.1 milyar dolar gibi bir gelirden tek bir yasa değişikliği ile feragat etmez.**
ve gerçek olması durumunda bu isteklerini dile getirdikleri için dövülen, hırpalanan, gözaltına alınan, siciline işlenen öğrencilerin durumlarına güler misin ağlar mısın, ona değinmiyorum bile. devlet baba ve emniyet teşkilatı "pardon" der yanaklarından öper geçer heralde.
bir üniversitenin ortalama harcı 400 tl olsa , üniversitede ki öğrenci sayısı 50 bin olsa. 400 x 50 000 =20 000 000 yani dönem başına yaklaşık 20 milyon tl üniversitenin kasasına gidiyor. Ha bu paralar nereye gidiyor o kısmına bir şey diyemem zaman zaman rektör makam arabasını son model araba olarak değiştirirken kullanıyor zaman zaman bina yaparken zaman zaman da şenlikler için , derslerde kullanılan alet edevat için vs. bir şekilde gidiyor. Demek ki üniversitenin bu paraya ihtiyacı var. Ha x kişi 150 tl harç öderken y kişisinin 1000 tl harç ödemesi saçma. Ancak biraz reelistik düşünecek olursak harç almamaları demek 20 milyon tl'nin başka yollardan ( zart vergisi , zurt vergisi , osurdun vergisi , sıçtın vergisi ) bizden bir şekilde çatır çatır alınacaktır. Babasının hayrına kaldırmayacak yani o harçları. Göz boyama amacıyla yapılan , sol cebine para koyarken sağ cebinden o parayı geri aşıran bir zihniyet var diye düşünüyorum ben.

Ha bu benim kendi şahsi fikrimdir. Yanılıyor da olabilirim ki umarım yanılırım da üniversiteler harçsız olur , o harç niyetine de başka yerlerden sömürülmeye devam etmeyiz.
parasız egitim isteyen ögrencilerin tutuklandıgı bir ülkede üniversite harçlarının kaldırılması çok ironik olur lan.
daha önce ağzı yanan vatandaşların, "kesin bir bit yeniği var amk" diye mesafeyle yaklaştıkları olay.
güncel Önemli Başlıklar