bugün

Vardır böyle bir şey sayın yalaka. işsiz kalabilir insanlar.
yoktur öyle bir şey.
iş beğenmemek vardır.
Edit: durun şaka yaptım.
Olay üniversite bitirmek değil bu zamanda elinizi sallasanız üniversite mezununa çarpıyor Zaten. Olay üniversiteyi bitirdiğinizde kendinize bir şeyler katmış olmanız. Yani bir işverene sizi seçmesi için seçenekler sunmak.
Yeni mezunların yaşadığı en kötü durum olabilir.
Her türk gencinin en az 1 kez yaşamış olduğu hadise.
görsel
Öğrenciyken girdiğiniz dersler sizi iş ortamına hazırlamak için yeterli değil. Her şeyden önce akademik olarak verilen bilgi ile gerçek dünyada kullanılan bilgi birbiriyle örtüşmüyor. Akademik olarak çok başarılı olsanız bile bu başarı sizin iş hayatı için gereken donanıma tam anlamıyla sahip olduğunuz anlamına gelmiyor.

Hangi işte çalışırsanız çalışın insanlarla bir arada çalışıyosunuz. Bu insanlarla etkileşimi getiriyor. Iletişim yeteneği olmayan ya da sınırlı olanlar gerek çalışma arkadaşları ile gerekse yönetim ile sorun yaşıyor. Hatta işe alım sürecinde bile sessiz ve sakin biri yerine hırslı ve kendini ifade etmede başarılı olup olmadığınız degerlendiriliyor.

Diyeceğim öğrenci iken kendini geliştirmek demek aslında genel kültürü geliştirmek demek. Sadece teknik bilgi değil her konuda az çok sohbet edebilecek donanıma ihtiyaç var.

Okula gitmeyip evde bilgisayarda film ve dizi izleyerek , oyun oynayarak 4 yılın sonunda 2 ortalama ile mezun olursanız sizden çok fazla sayıda insan olduğunu da bilin .
insanın başına gelen en zor şeylerden biri. Okul bitince iyi kötü bir iş bulurum diye düşünüyordum, okurken hiçbir kaygım yoktu çünkü. Son sınıfta KPSS'ye girdim. Çok düşük bir puan aldım. ilk şoku bununla yaşadım. ikinci şok da işsiz kalmamdı. Her yere ümitsizce başvurmanın ne demek olduğunu anladım. Uyduruk bir iş için bile yüzlerce kişinin başvurduğunu görünce, içimden ayvayı yedim dedim. Bir dönem işsiz gezdim. En sonunda boğaz tokluğuna bir yerde iş buldum. Sonuç olarak, hayat şartları çok zor gençler. Okurken bedava da olsa staj yapın. Öğrenciyken deneyim kazanın. Mezun olunca, 'tecrüben var mı?' sorularına maruz kalmazsınız.iş bulma imkânınız artar. Artık, herkes üniversite okuyor. Bunu en iyi mezun olunca anlıyorsunuz. Bir de okurken yabancı dilinizi geliştirin mutlaka. Bunun faydasını göreceksiniz. Biz ettik siz etmeyin.
her türk gencinin yasayacagi diplomali issiz durumudur. Bu sebepledir ki universiteyi birakip hayata atilma orani son yillarda artmistir.
Benimde başıma gelecek sorunlardan biri. Hadi üniversite iyi kötü bitti ya sonra. Kpss hadi güzel puan aldın diyelim hop mülakat. Güçlü bir torpilin olmazsa Mülakatı geçirtmezler adama. Sende gider bim e ya da a101 e girersin olay bu. Belli bölümler hariç tabi.
üniversite bitirmenin olağanüstü bir iş olduğunu ve üniversite bitirince tüm işverenlerin peşinden koşacağını sanmak kadar salakça değildir.
aynı insanlar üretim ve istihdamdan bahsedince daha da komik oluyor.
ulan biriniz de kendi işini kursun be.
Yalan 500 firma teklif verdi saatime bir yalı verdiler yok dedim geçen biri de jumbo jet teklif etti katardan dedim türküm bizde toprak verilmez şeref değişilmez iman allahtandır insan kullanmaya indirilmez bu bayrak kanla kazanıldı ölüm teferruattir dedim mesela ama işsizim tabi buna şükür kötü yola düşmedim hamdolsun hele kendimi batıya hiç satmadım gavura alet olmadım beterin beteri var.
yoktur, hurafedir.

üni mezunu olup, kepi attığın an firmalar kapıda bekliyor.
herkeste buna takılmış ama yanlış düşünce çok var.

eğer ki üniversiteyi bomboş, sadece gezip tozarak, yabancı dil öğrenmeyerek, dersleri zorlama ile geçerek sonra unutarak, hiçbir sosyal faaliyet kurs sertifika almayarak mezun olduysa eeeee işsiz kalmak bu insanın en büyük hakkıdır.

ben mühendislik okudum ve benim sınıfımda ilköğretim matematiğini beceremeyenler vardı. şimdi işine yatırım yapmış profesyonel bir iş veren bu adamı neden işe alsın?

ama şöyle birşey de var şu an ki Türkiye şartlarında kendini geliştiren çok işsiz üniversiteli de var bu önemli bir sorun.
boktan ülkelerde normal bir durumdur.
Vasıfsız insan modelinin işidir. Üniversiteyi nasıl bitirdi acaba. Evet
Hiç yabancısı olmadığımız durum.
Günümüzün popüler sorunlarındandır .
not düşeyim üniversite okurken de işsizdin bir anda işsiz kalmadın. devlete göre üniversite okuyanlar işsiz değil ama alenen üniversite okurken işsizsin bir maaşın var mı yok varsa yoksa aldığın bir burs ya da ilerde seve seve ödeyeceğin kredi, yani aslen insanın üniversite okurken işsizliği devam eder bu yolda eğitim, deneyim, referans, şans vb ne dersen alan sonunda bir işe girer işsizliği biter giremeyenin de işsizliği devam eder. üniversite bitirip normal bir ülkede iş bulursun ama bu ülkede ya işsiz kalırsın ya da iş ayağı altında kölelik yaparsın ya da çok şanslı isen sevdiğin bir işte istediğin maaş ile çalışırsın.

not: yazarken sen diye yazdım ama bu senin için de ben de varım dert etme
biraz da kişinin kendi suçudur. öyle pek bir havası olmayan bir bölümden lisans mezunu ve iş hayatında olan birisi olarak söyleyebilirim ki 4 yıl üniversite okumuş ve kendisini biraz olsun bir alanda geliştirmiş bir insanın işsiz kalması mümkün değil. aynısını önlisans mezunları için söyleyemem, onlar için iş çok daha zor oluyor özel sektörde. eğer lisans mezunuysanız sadece diplomadan medet ummayın, git kardeşim sosyal güvenlik uzmanı ol veya başka bir alanda geliştir kendini iş hukuku, ticaret, teknik resim vs. artık sen ne istersen. nasıl olsa 4 yılda bunların hepsini ders olarak gördün yani diploma sana bu gibi konularda kendini uzman yapma, söz sahibi olma hakkını veriyor. sadece 4 yıl okuduğun diplomayla iş ararsan sanmıyorum ki kolay bulasın, artık o diplomalar aklı az buçuk çalışan herkese veriliyor. alanda uzmanlaşmak önemli olan. bunu yaptıktan sonra sizi temin ediyorum, kazandırıyor.

edit: imla.
ileride gittikçe artacak olan durumdur.
nefes almak gibi bir şeydir. başlığına bile gerek yoktur yani..
Universite bitirip, is sahibi olmak son 5 yilda acilan 5 milyon universite ile daha imkansiz hale gelmistir.
Sözlük bize kapısını açar, zall maaşa bağlar. Ne işsizliği !
kimi mezun şahıslar mezun olur olmaz 10 milyarla işe başlıcağını düşündüğü için 800 liraya tenezül edip çalışmazlar. Bu hususta abi iş yook yööööööeeeeaaaaaa diye ağlarlar. (özellikle özel üniversiteden mezun down sendromulu şahıslar) Bu durumda insanın yapması gereken tek şey aklını başına toplayıp bi yerden başlamaktır. Çalışmak isteyene iş çok diye bi laf var ki çok doğrudur. Yok efendim ben çalışmaya hazır değilim diye düşünenler master yapsınlar master içinde hayır diyen varsa diplomayı yakıp sokakta dilenmeye başlasın.