bugün

Şuanlarda adı ümraniye merkez anadolu lisesi olan okul.
Sevmeyerek gelmiştim bu liseye,ilk senelerimde her gün okul çıkıslarında kavgalar olur arada öğretmenler pataklanırdı ama son 2-3 senedir okul acayip evrim geçirmiştir eğitim kadrosunda kısmen düzelmeler olmuş ah bide okulda cemmat evlerine,nur mekteblerine öğrenci toplamaya çalısan öğretmenleri olmasa yinede okulun sosyal faaliyetleri baya artmış ve öğrenci başarısıda artmıştır ben bunun sebebının okulun uygulamaya çalıstığı eğitim politikasında görüyorum.Dediklerine göre öğretmenler kurulunda alınan kararlarla son 3 4 sene civarı özellikle 9. sınıfları sınavlarda baya bi zorluyorlar ve onların tabiriyle ''Çürük elmalar'' kalıyor ki zaten okulun verilerine göre 9.sınıfta öğrenci geçme oranı %28 civarıydı,ve iyi öğrenciler sınıf geçiyor üst sınıflarda ders ıslenıs ve refah bıraz daha yüksek lakin bu bahsettiğim olay okulun adı ümraniye lisesi ikendi bu yıl anadolu ismide eklenince artık öğrencileri puanlarına göre almaya başladılar ve kalitesini biraz daha arttırdılar,eğitim kadrosuda biraz daha geliştiğinde okul ümraniyenin sayılı okullarından olacaktır.
2003 yılında yazıldığım ve düz lise olarak okuduğum, çok mutlu günlerimin geçtiği okuldur. benim zamanımda eski bir binası ve halı sahası vardı arkada, şimdi yeni bir okulun yapıldığı alan boşdu cigara yakardık orda sözel bölümünde okudum okulun ve süper anılarım oldu, şimdi ne alemde orasını bilmem ama benim için unutulmaz anıları vardır.
nasıl başlasam bilemiyorum.liseye başlamdan önceki halimle liseye başladıktan sonraki halim asla aynı olmadı.başlamadan önce aman ne güzel okul şusu güzel busu güzel.ulan bir başladım bu 2. senem gün yüzü görmedim anasını satıyım ne öğretimi öğretim ne arkadaşı arkadaş.ulan ağlayan bi tarihçimiz var valla bak.kadın sınıf defterini fırlattı gitti hacı.sonra kapıdan içeriye sarı kafasını uzatıp mutlu oldunuz mu dedi.ha birde bunun erkek versiyonu olan milli güvenlik hocası bunun dersinde öksüremez asksıramaz hapşıramazsınız yasak! ama müdür yardımcımıza laf edirtmem sigarası bittiğinde para vermemek için öğrenciden sigara toplayan kişiliktir.severiz okulca.liseye başlıcaksanız nolur gitmeyin kaçın uzaklara ben çektim siz çekmeyin...
yıkılan binasının yerine bugünlerde yenisi inşa edilmekte olan okul.

ekleme: 1,5 yıl sonra bugün bakıldığında bina yepyeni olmuştur ve arka bahçedeki büyük arsaya bir okul daha yapılmıştır.
sami beyiyle, sıfırcı kazımıyla, diploma için okul için para istemeleriyle meşhurdur. çoğundan kaçmayı başarmışımdır en azından:))bi de bi konuşma sırasında sami bey di galiba kafasına yumurta yemişti ama kimin attığı meçhul, bulunamadı *
ümraniyede sıfırcı kazım adındaki fizik hocasıyla tanınan lise. lise 3 teyken serseri yuvasıydı şimdi düzeldi diyorlar.*
ümraniye sondurak dan ümraniye carrefoura giderken yolun sağındaki lise. bahçesinde bir halı saha mevcuttur. lise yıllarımda o sahada basmadık yer bırakmamışımdır.
umraniye kucuksu caddesi uzerinde 1965 yilinda kurulmus lise. sabahlari super lise oluyor, ogleden sonra eski haline geri donuyor, kurt adam gibi mubarek. 6 sene once biraktigimda egitimi cok kaliteli sayilamayacak duzeydeydi, ama herkesin lise yillarini gecirdigi gibi unutulmaz yillar gecirtmistir.