bugün

orhan pamuk'un yasemin çongar ile yaptığı röportajda yer alan sözleri. ülke derken nereyi kastetti acaba? eğer ermenistan'ı kastettiyse merak etmesin, zaten çok seviliyor orda. kendilerinin bile olmadığını kabul etmeye başladıkları sözde soykırımın olduğunu söyleyen dünyasa ünlü bir yazari sevmiyesekler de kimi sevesekler. ama eğer türkiye ise kastettiği artık geçti orhaaaaaaaaaan.*

amaca ulaşıldı tabi, sırada gönül almak var. "neleri unuttu bu millet, "türkiye'de 30 bin kürt öldürüldü 1 milyonda ermeni" lafını mı unutmuycak?" diye düşündün ama evet unutmuycak bu lafı bu ülke. bir türk nobel alıyo ve ben bundan gurur duyamıyosam bu lafı unutmıycam.

birileri de zamanında dinle sevgili ülkem demişti, onu hatırlattı bana bu cümle.

http://www.haberturk.com/...cat=110&dt=2006/11/26
(bkz: ülkemde boşalmak istiyorum)
aynı röportajda ''ama kalbim Türkiye'de yaşayan herkesle birliktedir'' demiş * benim seninle degil.
Nobel Edebiyat Ödülü verilen ilk Türk yazarı olan Orhan Pamuk, 301'i de bahane ederek saçmalamıştır.Kendisine söylenecek söz yoktur.
"benim için tek bir ilke vardır. Elimi vicdanıma koyarım, dilediğim gibi, inandığım gibi yalnızca kalbimden geçeni söylerim." bu cümle röportajda en çok dikkatimi çeken kısım. ne yalan ben de katılmıyor değilim bu cümleye,sorun bunu yaşamakta! kimse onay vermek,beğenmek zorunda değil. nasıl ki orhan pamuk un ermenilerle ilgili söylediklerini tarihi cahillik olarak görüyorsam yazdıklarından da bunla uyuşmayacak şekilde keyif alıyorum. o yüzden nasıl dinle sevgili ülkem albümünü kasete koyduğumda çok rahat dinliyorsam onun yazdıklarını da keyifle okuyorum.ister edebi eserleri olsun ister siyasi çıkışları olsun, vicdanen rahat bir şekilde söylüyorsa merak etmesin efendim benim için problem yok, ne olursa olsun gelsin , benim dergahım açık herkese.
türk edebiyatına katkısı tartısılamayacak ölcüde büyük olan ve bu baglamda nobel edebiyat ödülünü alarak türk edebiyat tarihinde bir ilk'e imza atan yazarın serzenisidir.son derece üzüntü vericidir.
türkiye'nin ermeni soykırımı yaptıgını dile getirmesi ne derece yalnıs ise sırf bu sözleri yüzünden büyük bir edebiyat ustasını asagılamak, ülkesinden sogutmak o denli yalnıstır.
geçmiş olsun orhan pamuk denilesi durumdur. eğer yazar bir toplumun aydınıysa sozlerine dikkat etmelidir. şimdi günah çıkarmak aptalcadır. büyük bir ustaysa soylediklerine dikkat etmeli araştırmalı oyle yazmalıdır. bilmediği konularda ahkam kesmemelidr. heleki ermeni meselesi konusunda orhan pamuk a gelene kadar bu ülkede bir çok tarihçi ve araştırmacı bu konuyla ilgili büyük araştırma yapmaktadır. bir edebiyat ustasını harcamayalım derken bu kadar insanın emeğini hiç etmekte vicdansizlık değildirde nedir?