bugün

bir dekar domatesin maliyeti 4500 lira
çiftçi bir dekardan 11 ton domates alırsa masrafını çıkartır
bakın para kazanır demiyorum "masrafını çıkartır"
11 ton çok yüksek bi rakam çoğu yıllarda 8 tonda kalır hatta 4-5 tonda kaldığı bile olur
çiftçi bu riski alamadığı için ekmiyo bu sefer devlet ithal getiriyo
tek sebebi bu, yüksek giderler.
Maliyet artınca çiftçi amortisini zor elde ediyor. E hal böyle olunca üretim yapmak istemiyor üretim olmayınca da devlet mecburen ithal ediyor. Her şehrin ufakta olsa kendi tarımı olsa yoldan kâr edilir ve fiyatlar düşer.
Dağlarda ot büyüyor ya.
bir iklim çeşitliliği ülkesinde patates soğan gibi temel besin maddelerini dişarıdan temin ediyorsak, bu adamlar bir an düşünüp kendilerini sorgulasınlar.
2 kuşak öncesinin köylüleri, kentli oldu müteahhit oldu da şimdi köylüleri beğenmiyorlar. istihdam dediler Sanayi dediler iş dediler, küresel sermayenin fasoncularına kasabalardan köylerden amele topladılar. Bunu da kalkınma diye millete gazladılar. Olan biten bu. Sonra, işine gelmeyen küresel egemenler iş vermeyince al sana miss gibi krizler. işveren efendin yabancı sermaye olunca canı ne zaman isterse kriz çıkartır. Zaten halkayı boynumuza geçirmişler bir kere. O yüzden Bizde kriz bitmez. Biz doğarken kriz çıkartmışız zaten.

Hükumetler ders çıkarırda tarıma ehemmiyet verirse ne âlâ. Yoksa tanzim satışlarla 70 milyon doymaz. Bu iki günlük bir mesele değil. Küresel ısınma iklim değişikliği savaşlar vesaire tüm etkenler birleşip anadolu coğrafyasına gözünü dikti. Eğer uyanık olmazlarsa sadece aç kalmak ve birbirimizi yemekle kalmayız topraklarımızda ülkemizde elimizden gider. Sonra gözünüzü açarsınız maduro gibi ama nafile, iş işten geçer. Hedeflenen tezgah da bu.
üretimin tüketime yetmemesinin bir nedeni de gıda ürünleri ihracatı ve yurdumuza gelen turistlerdir.

turist döviz bırakıyor ama gıda ürünlerini de tüketiyor. fiyatlar yükselecek ki gıda üretimine yatırım yapmak karlı olsun. üretim artışı talep artışını karşılasın.

fiyat pusuladır. pusulanın gösterdiği yöne müdahale etmek rotayı şaşırtır.