bugün

Sağlık
Gıda
Barınma
Eğitim
(bir sürü detay eklenir de es geçiyorum)

eğitimin ücretli olması zırvalığın dik alasıdır. Sistem, kendine yetkin ve uyumlu köleler üretmek için eğitim diye bir zorunluluk çıkarıyor fakat kendi dinamiklerini iyi öğretemediği için sen gidip daha iyi şartlarda yaşayan bir köle olma umuduyla ücretli eğitimler falan alıyorsun. (bu da sistemin ek bir cilvesi bu arada) Bunun için daha da borçlanıyorsun. Kraldan çok kralcı oluyorsun. Bu olacak iş değil. Toplum geneli adına adil de değil. Aynı zamanda sınıflandırıcı bir unsur.

Sağlık konusunda zaten tartışılacak bir şey yok. Paran yoksa öl diyen bir sosyal devlet anlayışı mı olur? Ya da bu şekilde herhangi bir anlayış mı olur? Bu vurdumduymazlığın kaçıncı seviyesidir? Gıda için de geçerli bunlar. Hala köle olduğumuza ikna etmedi mi bu unsur da? Michael Jackson'ın dediği gibi they don't really care about us. Fakat bunlar hep abartı değil mi?

Barınmaya gelince en ilkel hayvanlar bile bu temel ihtiyacı kendisi karşılıyor. insana gelince kendine ait bir baraka yapman bile binbir çeşit kanunla karşı karşıya getiriyor seni. Sana ev yapmak gibi temel bir ihtiyacı öğretmiyor mesela bu güzide sistem. Hatta o kadar uzak bir ihtimal olarak beynimize işlemiş ki bunu, düşününce kendini ev yaparken hayal edip "anasının gözü ev mi yapacaktık bir de?" Diyorsun. Yapmayı bilsen de para dökmeden asla özgürce bunu yapamazsın. Sana inşaat sektörüne para dökmeyi öğretiyorlar. Ulan allah'ın toprağına bir şey ekip gıda ihtiyacını kendi çapında bile olsa karşılayamayasın diye dizayn edilmiş bir sistem bu.

Dört tane duvarın içinde oturacaksın diye tüm ömrünü heba etmenin ne tür bir cehennemde olduğumuzu sorgulatması gerekir aklı başında her insana.

Kira ödeyen bir kunduz yok doğada veya bir yuvası olsun diye ömür boyu çalışan bir kuş yok. Hangi güvercin atlamış çatıdan? Ya da hangi balık denize, hesap yapıp akıllıca?

Onlarla mı kıyaslıyorsun vs diye düşünme hiç. bahsettiğimiz dört duvar. atla deve değil. Dört duvarı bulamadığı için dünya üzerinde kaç tane sokakta yaşayan insan var bunu düşünmek lazım. Senin burun kıvırdığın evler bir kıstas değil. Bakma rüya gibi ev pazarlamalarına. bunlarla insanlara ihtiyacı olmayan hayaller kurdura kurdura betona milyonlar verir hale getirdiler insanları. Değer mi lan? Değer diyorsan senin aklını.

Fakat köle değildik değil mi? Hatta oy falan kullanıyoruz Özgür ve medeni insanlık olarak. Kendi kendimizi yönetiyoruz yav. Pardon.
üniversite sınav ücreti
toplu taşıma
su
faturalar
umumi tuvaletler.
her şey. her şeyin ücretsiz olması lazım çünkü paramız yok. bitti.
dışarıda tuvaletin ücretsiz olması diyeceğim ama ondan da para kazanan var.
merkez efendi'deki topkapı'nın oradaki kıraathanede saat 7'den sonra çorba ikramı ücretsiz olarak veriliyor.
çubuk kraker...
temel hijyen ve gıda ürünleri..
özellikle bebek bezleri ve mamaları. el insaf o kadar paraya ya.
Hersey ücretli olsun ama para ücretsiz olsun.
Beyin. Şaka şaka...
Çocuklar arasında kast sistemi olmamalı. Her çocuk adidas / nike ayakkabı giyebilmeli mesela. Her çocuk ilgi duyduğu bir alanda kurs alabilmeli , ihtiyaç duyduğu ders için özel ders alabilmeli.

Maddi eşitsizlikleri giderseler yeter mi bilmem? Manevi olarakta eşit koşullarda yetişmelerini isterdim. Huzurlu bir aile ortamında da büyüyebilmeleri gerekli tüm çocukların. Kumarbaz, alkolik bir baba ve ondan muzdarip bir annenin evde sürekli kavga ettiği bir ortamda o çocuğa bir çok maddi destek verilse de boş...

internet, elektrik, su, doğalgaz ücretsiz olmalıydı yazsam çok mu şey isterdim bir de? bizler tüm hayatımızı hayatımızı kazanmak için uğraşarak geçiriyoruz bu sebepten yaşamaya hiç vaktimiz kalmıyor.
üniversite sınav ücreti. o ne aq zaten iş bulamayacağız bide girerken para ödüyoruz.
su.

entry burda.
Su, ısınma , elektrik, ekmek gibi insanı Temel ihtiyaçlar yanında bebişler için mama, süt ,çocuk bezi ve kadın pedi. Evet insanı şekilde yaşamamız için temel ihtiyaçlar ücretsiz yada asgari düzeyde karşılanmış olsa fena olmazdı.
çubuk kraker. zaten ucuz, ne kazanacaksın ki çubuk krakerden bedava yapın işte...
Cocuklar icin ihtiyaclarinin tamami ucretsiz olmalidir.

Hayatta bir insana, cocugunun istedigi temel seyleri bile alamamak kadar hicbir sey koymaz. Baskasinin cocugunda gordugunuz ama sizinkinde olmayan. Baskasinin yedigi ama cocugunuzun yiyemedigi.

Bir insan bunun icin hirsiz hatta katil bile olabilir.
Her şey.

Her şeyi üreten halktır. O halde her şey halkındır. Hepimize yetecek kadar yiyecek var. Hepimize yetecek ev, araba, sağlık hizmeti, eğitim hizmeti..

Sene 2022 oldu. Hala çocuğuna süt alamayanlar var. Hala yeterli gıda alamayan çocuklar.. Hala diyorum ama yoksullaşma azalması gerekirken artıyor zaten. Demek ki bu kapitalizm refah getirmiyormuş. Bunu görmek çok zor değil.
Temel gıda, barınak gibi şeyler.
bir de şimdi aklıma geldi bisiklet sürmek ücretsiz olmalı. gerçi zaten ücretsiz ama ücretsiz olarak bulunabilmeli.
bence su ve simit ucuz olsa iyi olur ama simitçiler işsiz kalır bu sefer de.
Tamamen ücretsiz olmaktan ziyade belli bir limite kadar ücretsiz olması gerektiğine inandığım şeyler var. Örneğin her insan ayda 2 defa ücretsiz tiyatro izlesin, kitap edinebilsin, herhangi bir spor dalında tamamen ücretsiz profesyonel eğitim alabilsin. Ya da tıpkı birtakım ilaçlar gibi prezervatiflere de ücretsiz ya da kısmi ücretle ulaşılabilsin. Bunlar önemli.
Eğitim kesinlikle ücretsiz olmalı. Herkese eşit fırsatlar tanınmalı.
bebek maması ve bebek bezi.
Ücretsizi de geçiyorum artık, cüzi bir miktar olması gerekiyor temel ihtiyaçların fiyatlandırmasının..
Su, ped, kedi-köpek maması
Prezervatif. Pahalı ağa. Parasi olmayanlar prezervatifsiz yapıyor sonra.