bugün

En küçük işletmeden en büyük grup şirketlere kadar tüm işletmeler bu yola başvurmak zorunda kalabilir maalesef.
(bkz: takke düştü kel göründü)

yıllardır "ekonomi çoh eyi avm ler dolu her evde 2 araba var"cı arkadaşlar son 10-15 gündür hiç ortada yoklar. millet işe gidemiyor. sapır sapır işletmeler kapanıyor. hani nerede güşlü ekonomi nerede galaksi liderimiz ?
karar degismezse pazartesi ben de ucretsiz izine ayriliyorum.
300u gecen isci sayisindan once 150 sonra 80 simdi 30 kisiye dustu.sirket patrona patron bana odeme yapamiyacagini soyledi.

ben de ise devam etmek istedigimi soyleyip sirkete basvurdum.
sirket dedi bekcilerle birlikte kal yemek cikar.
dur bakalim yoksa 4 aya kadar isime son verilecek.evde yatis ve sozlukte sizlerle bos beles issiz bir sekilde takilacagim.

kredi odemelerim var bankalar gelip donuma kadar haciz etmez umarim.

virusle mucadele ettigimiz su gunlerde cinlilerin amina koyayim.

cinde bir atin seyine bir kelebek konar ve at erekte olur o da gelir beni etkiler.
kelebek etkisi diye ben buna derim.
üretim sektörünün başına gelen en büyük darbe. özel sektör patronları zaten çalışanlarını köle statüsünde tuttuğu(istisnalar hariç) için ekonomik olarak yükünü hafifletme derdinde. dijital sektör zaten evde çalışıyor. esnaf desen mecbur dükkan açıyor. bilimum kuruluşlar faaliyetlerini durdurmak ya da tedbirli/tedbirsiz çalışmak zorunda.

bugüne kadar alınan vergilerin hiç edildiği göz önünde bulundurursak zaten neden sokağa çıkma yasağı ilan edilmediğini de anlamış oluyoruz. dünya ülkeleri milyar dolarlık yardım paketleri açıklarken biz konut kredileri hede hödö'leri konuşuyoruz. ama durun!
kısa çalışma ödeneği diye hükumet bir uygulama çıkardı. iş yerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlıyorlar. bunun yanında son 60 gün sigorta primi yatan veya son 3 yıl içinde 450 iş günü sigortası yatan kişiler bundan faydalanabilecek. yani devlet diyor ki; "işlerin mi durdu kardeşim, iş yapamıyor musun? sen şirketi kapat, ben çalışanların maaşının 2/3'sini veririm ama bunu 6 aya kadar uzatabilirsin sadece" diyor.

ve evet!
ücretsiz izne çıkıyorum.

3 yıldır işsizim. işe 3 hafta önce başladım. afedersiniz yarrak gibi ortada kaldım.
bir süre sonra

ücretsiz izin veren patrondan

işyerini kapatıp iş aramaya başlayan patrona evrilecektir.
şükretmesi gereken patrondur, ya hükümet ücretli izne ayıracaksınız deseydi, daha yırtınırdı..
güncel Önemli Başlıklar