bugün

haksızlığın resmidir. şimdi basit bir hesap yapalım ve ayda 4 bin lirayı cebe indiren öğretmenlerin tatiline bir göz atalım.

şimdi ağalar beyler haftada 7 gün var öğretmenler haftada 5 gün çalışıyor hafta sonu iki gün yatıyorlar. bir ayda dört hafta var ve 4 çarpı 2: 8 gün bir ayda hafta sonu tatili.

2 gün hafta sonu tatili çarpı 4 hafta (1 ay): 8 gün
yılda 12 ay var çarp şimdi 12 ile 8'i: yılda 96 gün hafta sonu tatili
şubatta 15 gün karne tatili: 96+15: 111 gün
ekle buna iki aylık yaz tatilini: 62 günde oradan desek (temmuz-ağustos) 111+62: 173 gün buna şöyle böyle hazirandan'dan 1 hafta birde özel günler resmi tatiller bayramlar vesaire 1 haftada öyle ekle al sana 200 gün tatil. yılda zaten 365 gün var çıkar buradan 200'ü kalır sana 165 gün.

ayda 4 bin liradan meb'de çalışan bir öğretmenin yıllık kazancı ortalama: 48 bin tl

yılda çalışma günü ortalama: 165 gün

madalyonun diğer yüzüne bakalım:
özel sektörde çalışan doktoralı eleman
yıllık kazancı ortalama: 24 bin tl
yıllık tatili: 48 gün (sadece pazar tatili 12*4:48)

adalet?
Öğretmenlerden alıp verilemeyen ne anlamıyorum.13 yıldır içinden biri olarak tatilimiz temmuz-ağustos arasıdır ve sürekli yatmıyoruz.Mesai saatleri esnek ve para konusunda Türkiye standartlarına göre iyidir.Bilmeden atıp tutmayın.Kızmamak lazım ama çevredeki algı böyle.Okula git gelden ibaret değil.işini her meslekte iyi de kötü de yapan var.Başka meslekler de bu kadar tatil olmadığı için göze batıyor.Maaş 3.500 lira ve aşağı yukarı kıdemli hariç fark az oynar.Madem çok geliyor siz de olasısınız.Çevrenizdeki örneklere bakıp kimseye laf söylemeyin.Zaten değeri günümüzde oldukça düşürülen meslek.Okulda öğretmene küfreden mi dersiniz,Öldürülen mi dersiniz bu kadar küçümsenen meslek yok.Ülkenin temel taşıdır eğitim.Bazı şeyler başarılı olmuyorsa tek suçlusu da öğretmenler değildir.Yoktur demem ama sadece tatil yapılan bir meslek olarak algılanmasından rahatsızım.isteyen istediğini düşünsün.Yazık ki kendi annem de böyle düşünüyor.Toplumda bu algı değişmeyecek.
öğretmenliğin ne kadar beleşçi ve gereksiz bir meslek olduğunu gözler önüne seren üzücü durum.
öğretmenlerle uğraşanların çocukları gidecek okul bulamasınlar.

not: öğretmen değilim.
O kadar battıysa sizde olunuz efendim.

Burda kendinizi yormayınız milletin maasını hesaplamakla.
Kıyaslamayı yapan "özel sektörde çalışan doktoralı eleman"ın canı çok yanmış belli ki.
Kıyası yalnızca bu iki sektör arasında yapmış.

Şimdi madalyonu çevirip bir de özel sektörde çalışan milyonlarca öğretmene bakmasını tavsiye ederim.
http://www.uludagsozluk.com/e/40726532/

Yok şu mahallede yok aileden uzakta yok bilmem kaç km uzakta görev yapın sonra sizde tatil yapın diyen zihniyete sahip olanların savunduğu saçma olaydır.

Oralarda görev yapan polis asker kaymakamlık valilik ne bileyim ilçe tarım müdürlüğü orman işleri müdürlüğü hastanedeki doktor hemşire (tek tek sayıyorum ki tek memur deyip geçmeyim) gibi meslek grubundaki devlet memurlarının ailesi yok onlar uzakta görev yapmıyor zaten hepsi güllük gülistanlık bir öğretmenler aileden uzakta kötü yerde görev yapıyor.

Aynı devlet memuru doktor yılda 20 gün Kanuni izin kullanırken polis asker aynı şekilde mesai kavramı olmadan çalışırken uzakta görev yapıyor diye ağlıyor paşam. Hadi lan oradan. En çok tatil yapıp en çok ağlayan sizsiniz utanmazlar. Evet.
ona göre maaşları da düşüktür. boş tatava yapmayınz lise mezunu yeni hemşire öğretmenden çok alıyor. demekki devlet bu durumu göz önünde bulunduruyor.
(bkz: öğretmenlere ölüm).
Olaydın da tatil yapaydın evde Bi tane çocuğunla uğraşamıyon her gün 50 tanesiyle uğraşıyom ayrıca devlette değil özelde çalışıyorum askeri ücretin biraz üstünde maaş alıyom elimden geleni yapıyorum Türkiye de fizik gibi ağır Bi dersi beyinden yoksun ergenlere anlatmaya çalıştığımda oluyo çok iyi öğrencilerle çok keyifli derslerimde oluyor her ne derseniz diyin yine de liseli gençlerle olmak onların birey olmalarına yardımcı olmak başka bir duygu... Örümcek beyinli 3 5 mal saygı göstermeyiversin
öğretmenlerin he halta yaradığı eğitim durumumuzdan belli.
çocukluğumuz da, aldıkları aylık ücretin yeterli olmaması sebebiyle yaz tatilini boya, badana yaparak geçirdiğini biliyorum öğretmenlerin. daha sonra öğrencilerine iyi eğitim vermesi, mesleğini yaparken geçim sıkıntısını düşünüp verimsiz olmasının önüne geçebilmek için maaşların da iyileştirilme yapıldı. ben öğretmenin ne aldığını, ne kadar tatil yaptığına bakmam. bu kadar iyileştirmeden sonra öğrencilerine ne vermiş dersi, okulu ne kadar sevdirip ülkeye nasıl başarılı bireyler yetiştirmiş ona bakarım. ha bu var mı? işte o yok.
Öğretmenlerin maaşına tatiline saldırmak neden anlamış değilim. Herkes kendi mesleğinin tatil oranının artmasına odaklansa böyle olmayacak. Sonuna kadar hakediyorlar Hem aldıkları parayı Hem de yaptıkları tatilleri.
Milletvekili maaşlarını çalışma koşullarına Ses eden yok milletin derdi öğretmen olmuş.
(bkz: kıskananlar çatlasın)
geçen bir lise çıkışındaki veletleri gördüm ki öğretmenlerin ondan beridir ne maaşlarına ne tatillerine laf yapıyorum.

not: bu yazı öğretmen diye geçinen gevşeklere değil gerçek öğretmenlere ithafen yazılmıştır.
Öğretmenlerin maaşı kalmıştı bir göz dikmediğiniz. Eylül de okul açılır açılmaz okula ve öğretmene terk esip arkanıza bakmadan kaçtığınız çocuklarınızı böyle giderse bırakacak yer bulamayacaksınız
Her mesleğin kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Nelerle uğraştığını bilmediğiniz ve ne şartlar altında eline geçen para için ter döktüğünü bilmediğiniz insan ve meslekler için yorum yapmayın.

Öğretmen değilim ve öğretmenliğin yaş aldıktan sonra başka bir öğrenme döngüsünün başı olduğuna inanıyor ve saygı duyuyorum.

Her şeyin iyisi ve kötüsü vardır. Pireye denk geldiniz diye yorganı yakmayınız.
Geri kalan 165 gün de instagramdalar zaten. Okula feldikleri yok ki.
bi insan yetiştirmek kolay değil hakkıyla yapanlara helal olsun.
Bu ogretmenlerden alip veremediginiz nedir anlayamiyorum yok yaz tatili yaparken de para aliyolar yok su kadar tatil yapiyolar su kadar maas aliyolar az buluyolar bu insanlarin da sosyal hayata eglenmeye en az ogrenciler kadar ihtiyaci var bu insanlar her gun ona manevi rahatliktan baska hic bir katkisi olmayacak cocuklarla 6-8 ders saati ugrasiyor siz evde bile bazen kendi evladiniza dayanamazken bu insanlar haftanin 5 gunu en ufak bagi olmadigi insanlarin cocuklarini egitiyor surekli taslamak yerine biraz empati kurun lutfen.
Laf etmeyin isterse 300 gün olsun size niye batıyor? Her allahın günü kalkıp veletlerle uğraşıyorlar, gerçi siz nereden bilebilirsiniz ki zorluğunu? Size kalsa zaten insana değer veren bir toplum değiliz ki; 500 gün çalışsın 50 gün dinlensin dersiniz siz. Doğuda 4/6 yıl görev yapıyor bu insanlar haberiniz var mı? Doğunun bokunda 4 yıl kalıyorlar ne zorları var? iş işte ne yaparsın ekmek parası diyip kalıyorlar. Hak ediyorlar diyeceğinize günleri kısalım diye laf ebeliği yapıyorsunuz ayıptır.
Özel sektörde de çalışmış bir öğretmen olarak doğru olmayan önermedir.ayrica Doğunun en ücra köşesinde görev yapanlar için ideal olan tatil süresidir.biz burda ortalama 160 gün yapıyorsak tatili,onlar 200 gün yapsın.
Özel okullarda çalışanlar için katılamayacağım bir durum. Hele ki Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışanlar için asla.
diğer günlerde neler yaptığını sormak gerekir. şimdi yanlış anlaşılmasın ama öğretmenlerimizin pek çoğu artık mesleğin kutsallığını yitirdiğini söylüyor ama bunda öğretmenlerimizin hiç mi suçu yok.
güncel Önemli Başlıklar