bugün

öğretmen sevimsiz ve ciddi biriyse doğal bişeydir.
öğrenci kompleksi.
zaten sevilen insanlar öğretmen olmaz.*
öğretmenim canım benim diye zorla şarkı ezberletlmesi halinde doğaldır.
Bizim fızıkci12.sınıfız giydirdi sinavdan düşük sözlükleri bide yeni mezun dersi sadece bir kişi dinliyor kitaptan okudu geçti serefsızzz
özellikle son 10 senedir düzenlenemeyen devlet politikasının agırlıklı sebep oldugu sey.
10 sene içinde 4 kez eğitim sisteminde alakasız değişiklikler oldu ve adaptasyon konusunda öğretmenlerin çoğu geride kaldı.
tabi kendini begenmekten işini yapamayan oğretmenler de bu tip sevimsizlige sebep oldular.
koskoca öğretmenlerin aldığı maaş bile birilerini rahatsız ederken acaba ilkokul mezunu bekçilerin aldıkları maaştan da rahatsız oluyorlar mı?
milletin velediyle uğraş et, üstüne olmadığı halde 3 ay tatiliniz var desinler -yarısı seminer saçmalığıyla geçen 2aylık tatilleri var- bilemiyorum nedendir bu öğretmenlere yapılan haksızlık. daha bu ülkede verdiğim örnekteki gibi çok haksızlık yapılıyor, önceliğiniz kesinlikle bu olamaz. olmamalı.
işlerinin kolay olduğu ve çok tatil yaptıklarının zannedilmesinden kaynaklı durumdur.
Ta aksine sevilir, saygı görürler.
Öğretmenden öğretmene değişir gerçi bu.

Yolda sizle karşılaşan herkes "hocam merhaba, iyi günler, iyi akşamlar" diye selam verir. Vakit bolsa oturur, birkaç kelime sohbette eder.

Ayrıca kolay bir iş değildir.
Her bir çocuğu analiz etmen gerekir. Kimi çalışır ama plansızdır, kimi çalışır ama zaten iyi olduğu derse çalışıyordur. Kimi denemelerde paniktir. Her bir öğrencinin seviyesine ve dünyasına dokunmak zorundasınızdır, anlat geç değil. Öğretmenlik sınıftaki her bir öğrenciye özel ilgi göstermek demektir. Çoğu aile biricik çocuklarına dahi ilgi göstermezken üstelik..

Ama tatil dönemi telefonunuza gelen "hocam her şey için teşekkür ederim, hiçbir öğretmenim sizin kadar ilgilenmedi, sayenizde x dersi yanlışsız çözdük, x x yeri tutturuyorum, emeğiniz büyük" mesajı sanılanın aksine gerçek bir öğretmeni maaştan daha çok mutlu edecektir.

Sürekli bir nitelikten dem vuruluyor.
Ne imiş? 300 bin ile öğretmen olunuyormuş. Öğretmenlik ile mühendislik tercih baraj sıralaması aynı, sanırım bilmiyorlar.
Ve emin olmamakla birlikte 300.000'e kadar indiğini sanmıyorum. Varsa da birkaç branşla ilgili bir durumdur. Mühendislikte 300.000'e dek inip halen dolmayan bölümler yok mu sanıyorsunuz?
Nerde issiz gucsuz var . Ogretmen oluyolar. Nitelik yok nitelik.
mesleğin değil mesleği icra edenlerinin sevilmemesi durumu. biz dayakla eğitim gördüğümüz için öğrenim pek kazanamadık. genel konuşuyorum çünkü iyiler istisnaydı. mesela, türkmenistan'da ilkokula giderken (türk-türkmen ilköğretim okulu 57. mektep) inayet çakıtlı diye bir öğretmenimiz vardı. okul hayatım boyunca isim/soyisim olarak hatırladığım ender insanlardan birisi idi. yaşıyorsa, allah uzun ömürler versin. mesleğini layıkıyla yapıyordu.
çocuğu olmayanların yaptığı düşüncesizliktir. çocukları hele bir ilkokula başlasınlar bak nasıl saygı duyup seviyorlar.
elini sallasan ogretmen iyice ayaga dustu.

ben de kendilerinden hazetmiyorum.

ogretmenlere ek isler verilsin.dersten sonra cam silsinler okullar bok icinde.okullarin hijyeni icin calistirilsinlar.
internetten slayt indirip hocaya vererek, çekirdek çitleyip gezerek mezun olup, kpssden 75 alıp devlete götünü dayayan, 6 ay tatili olan biri gelip mesleğim zor derse tabiki sevilmez. ağzına kürekle vurulmadığına şükretsin. tutturmuşlar milletin çocuğuyla uğraşıyoruz, kreşte çalışıyor sanki aq, nesiyle uğraşıyor acaba pezevenk, hepsinin ayrı ayrı karnını mı doyuruyor cebine harçlığını mı veriyor, halini hatrını mı soruyor. tam bilmiyorum galiba haftalık 30 dersleri varmış, 40 dakikadan. bu adam geliyor, haftalık minimum 60 saat mesaisi olan mühendise sen çok mu çalışıyon diyor. özelde öğretmen de çok çalışıyor devlete girseydin diyor, kpss ile kendi 75 alıp atanıyor ama galiba mühendisin 95 ve üzeri alması gerektiğini bilmiyor, ki devlette olsa öğretmen kadar yatamıyor. durum buyken öğretmenin biri şöyle zor böyle zor, şöyle çok çalışıyoruz böyle tatilimiz yok diye ağlayınca ister istemez karşısındakinin sinirlerini bozuyor. evet. yazım yanlışlarımdan türkçe öğretmenim sorumludur. madem o kadar öğretmensiniz ilgilenseydi. Teşekkürler.
Sevilir sevilmez bilemem o ayrı ama toplumda en saygı duyulan meslek mensuplarıdır. Net.

Saygı duyulmada Doktordan bile önce gelir. Açık ara.

itibar edilir, Saygı duyulur. Öğretmendir o boru değil.

Saygı diyorum bak saygı, sevgi başka bir şey.

Hakim ve savcılara ise saygı duyulmak değil de daha çok çekinilir, Karıştırmayın o başka.
Şu öğretmenlik aşamalarını yazan arkadaş böyle mezun olup atanmış galiba.Yazık.
Madem bu kadar kıskanıyorsunuz
Çalışın da siz de öğretmen olun o zaman.işe yaramaz laleler.Sizin işiniz ne kadar değerli acaba?
Aynı tipler kabin memurları için de "çay kahve dağıtıp gezip tonla para alıyorlar,hak etmiyorlar." Diyorlar.
Siz ne yapıyorsunuz peki?Koronaya aşı mı buluyorsunuz?
Kanser mi tedavi ediyorsunuz?atom mu parçalıyorsunuz?
ortaokulda bir inkılap tarihi anlatan hoca vardı. sınıftaki çocukların tek tek ismini sayıp sen okursun okumazsın diye ayırırdı. lisede bir felsefe öğretmenin vardı sınavdan yüksek alacak olanları sınava girmeden tek tek sayardı. üniversitede felsefe kavramları dersi veren hocam var öğrencincinin kendini ifade etmesinin ardından herkes konuşamaz, konuşmak büyük zanaat diyip aşağılar. odalarına gidince kovar. Sevecek kalite ve nitelikli eğitimci maalesef az.
okumayıp godomon alsaydın sen de milletvekili olabilirdin.
güncel Önemli Başlıklar