bugün

empati yapamayan.bencil ve anlayış yoksunu kişilik..
bunun bir de, çalışan sabanci gibi para kazanan kasmış öğrenciliği mazide bırakmış, (bkz: mühendise ev vermemek) olanı vardır.
ögrenci ye ev vermezler verselerde normal bir kiracı gibi degilde aynı oda da yasıyormus gibi davranır ev sahipleri.
kim geliyor kim gidiyor diye kolacan edip eve misafir almayi bile(ozellikle erkek ise)haram sayarlar.
Öğrenci olsun,kira 100 ytl daha fazla olsun diyen ev sahibinden daha mert olandır.
bazı ev sahipelri evi vermemenin yanında gıcıklık yapma potansiyeline sahiptir.

-iyi günler kiralık ilanınız için aramıştım ben bilgi alabilir miyim?
+öğrencisiniz sanırım?
-evet..
+evimiz çok temiz iki yıllık bina 2+1, yerler parke doğal gazlı mutfak yeni yapılmış banyo cillop gibi duvarlar yeni boyandı hep. tam bir aile evi.
+anladım kira nasıl?
-kirası gayet iyi.. öğrenciye vermiyoruz ama.
+anlamadım neden?
-ev yeni cillop gibi çünkü yeni yaptık.
+tamam işte ben de temiz bi ev istiyorum zaten.
-ama öğrenciye vermiyoruz işte.
+kira sorun değil?
-sorun kira değil zaten.
+ee?
-gıcığım size olum anlasana haketmyosunuz böyle bi evi.
+ama ee şey...!?
-istersen azına sıçtığımız zaman ararız sizi ozaman buyrun gelin.muhaaha..+..
+...
karşılaştığı bütün öğrencileri potansiyel tehlike* olarak gören mülk sahibi kişi.
öğrenciye ev vermemesi gibi bir de aşağılamaya çalışması da oldukça enteresandır. işin ilginci, hiç alakası olmaması rağmen, başka öğrencilerin yaptığı suçları da tek amacı ev tutmak olan yurdum öğrencisine atmaktan çekinmez.

lakin kiracısını taciz eden ev sahibinin davranışı bütün ev sahiplerine genellenemezken, evlerini Amerikan işgali sonrası Bağdat'a* benzeten öğrencilerin durumu kainatta ki bütün öğrencilere genellendirilebilir.

-bu evin kirası kaça amca? Dediğinizde.
+normalde 500, öğrenciye 1000 + depozit + kefil + transkript + anasının nikahı..!*
şeklinde cevaplar vererek işi yokuşa sürebilir.

(bkz: yakalım onu)
(bkz: bekara kız verilmez)*
girdiği evin anasını ağlatan
otele çeviren
kimin girdiği çıktığı belli olmayan
kirayı aksatan
elektriği kesilene kadar ödemeyen
aidatları ödemeyen
giderken arkasında su, doğalgaz, elektrik borcu bırakan
mutfakta kazımakla dahi çıkmayacak bir yağ tabakası bırakan
umumi tuvaletler bile bundan temiz ulen diye söylenen bir ev sahibi bırakan

öğrencilerle karşılaşmış olabilecek ev sahibinin haklı tepkisidir. ama bu durumun yaşanmadığı öğrencilerde mevcuttur.
kendisinin de yıllar önce öğrencilik yaptığını unutan vicdansız kişidir.
zamanında kendisi de öğrenci evinde kalan bu yüzden evine acıyan haklı kişidir.
sütten ağzı yanmış ve yoğurdu üfleyerek içiyordur. öğrenci kiracılarla kötü bir geçmişi vardır ve aynı şeyi tekrar yaşamak istemiyordur. aslında öğrencilerin kira konusunda kazıklandıklarını düşünürsek paragöz olmayan bir ev sahibidir.
kampüs giriş kapısına kiralık ev ilanı asıp arayınca öğrenciye vermiyoruz diyenleri vardır bi de bunların.
stajyer doktor olduğunuzu söylediğinizde tıpış tıpış yola gelen ev sahibidir. *
daha önceden öğrenciye kiraya verdiği evi öğrencinin rezil ettiğini görmüştür.yıllarca çalışıp oluşturduğu birikimini bir kaç densiz örenciye harcatmak istemeyen ev sahibir.*
(bkz: eve cikma karari almisken yurda geri donmek)
(bkz: öğrenciye ev vermemek)
öğrencilerle ilgili deneyim sahibi olup sütten ağzı yanmış ev sahibidir. zamanında evini harabaye çeviren öğrenciler yüzünden öğrencileri potansiyel zarar olarak gören tiplerdir.
bekar, çalışan erkeğe de vermez aynı kişi.**
tez zamanda evi yakılası, başına yıkılası acımasız evsahibi. *
(bkz: erkek öğrenciye ev vermemek)
daha önce ki deneyimlerine dayanarak ya da etrafındaki kişilerin şikayetlerine dayanarak alınmış bir karardır. haklı sebepleri olan ev sahibidir. evi kirli kullandıkları inkar edilemez bir gerçektir. bazı türleri de yalnızca bayan öğrencilere verip erkek öğrencilere vermezler.
(bkz: öğrenciye kiralık ev veren hacı amca)
bir çoğu "parkeleri sökülüp yakılan öğrenci evi" efsanesine dayandırarak öğrencilerin kiralık ev düşmanı olduğuna inanan insanlardır. halbuki 20 tane öğrenci evi gezdiysem* hiç biri o denli kötü durumda değildi.
haklıdır. bir öğrenci olarak öğrenci evlerini gördükçe ev sahibine hak vermemek elde değil. kira zamanında ödenmez, ev haşat edilir. öğrencilerin büyük kısmı böyle oldukça azınlık zorluk çekmeye mahkumdur. ha böyle olup öğrenci olmayanlar da var ama bunlar diğer azınlık.
Telefonda anlaştığınız halde geldiğinde sizin uzun saçlarınızı görüp öğrenciye kiraya vermiyorum diyen iki yüzlü kişidir. Sanki her uzun saçlı adam kötü.
Kendisi öğrenciyken çok fındık kırdığından evini kiralamak isteyen öğrencileride kendi gençliğinde ki gibi sanan itici kişidir.