bugün

Özellikle sıcak ülkelerde bir yaşam biçimidir. Akdeniz ülkelerinde siesta, iislamiyette ise kaylule olarak geçer.

Güne erken başlayanlar için aynı zamanda bir dinlenme zaman dilimidir. Sabah kahvaltıdan beri bir şey yememyen, çalışan insanların tekrar çalışması için güç topladığı belirtilir. Bu zaman diliminde bir de öğle yemeği yendiyse şeker iyice düşer. Buna bazen şekerleme olarak da niteleyenler vardır. Son zamanlarda özellikle Uzakdoğu ülkelerinde başta Japonya olmak üzere çalışanlarına öğle aralarında dinlenme zamanı verildiği hatta bunun için kapsüller yapıldığı haberlere çıktı.

Okul, ofis, fabrika, tarım sektöründe çalışan insanlar özellikle öğlen aralarında dinlenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Mesela kovboy filmlerinde özellikle şapkasını indirip kestiren hep bir Meksikalı tipinde birini görürüz.
öğle namazı vaktinden ile ikindi namazı vakti arasında yapılması evladır. öğle namazı vaktinden önce yapılmış olanlar biraz baş ağrısına sebeb olabilir.
(bkz: kerahat vaktinde uyumak)
Güzel uyku. Gece daha geç uyurum böylece.
15 dakikasınin 1 saat uykuya bedel olanıdir.
Türkiye gibi böyle bir kültürün oturmadığı ülkelerde büyük bir lükstür. Tabii ramazan ayı hariç.

Uyuyabiliyorsanız uyuyunuz efendim. Faydalı olduğu söylenmektedir. Son derece dinlendirici olduğuna şahitlik edebilirim.
Bana hic iyi gelmeyen uykudur.
gece uykusundan daha tatlıdır. evet.
Alpertunna ofisi terkedip malikanesine geçiyor.

Esen kalın.
ilk başta çok tatlı gelir ama uyanıldığı zaman baş ağrıtır. ayrıca gece uykusunu kaçırır. tavsiye etmem.
büyükbabam 90 küsür yaşında öldü benim.

adam en refah döneminde de, en sıkıntıda olduğu dönemde de bir tek bunu ihmal etmedi ömür boyu.

yazın bahçede bir somyesi olurdu, serin, ağaç altında. hem de evdekiler konuşuyor vs onları da kısıtlamamak için.

hatta günün o saatleri anneanne teyze torun torba herkes gürültü yapmamaya dikkat ederdi. korkudan değil saygıdan.

en son doktora götürdüklerinde doktorun dediği... hiç bir hastalığı yok... artık yaştan dolayı vücut, organlar yaşlanmış sadece.

yapabiliyorsanız yapın.
her zaman imrendiğim ama hiçbir zaman gerçekleştiremediğim olaydır.
imkanı olan herkesin yapması gereken şey.

Birazdan tarlada otların arasına yatıcam. Umarım götüme başıma yılan kaçmaz mk...
Uykunun her çeşidi gibi rahatlatıp dinlendiren süreç. Bazı insanlar ve aşk için harcadığım çabayı uykuya ayırsaydım şu an mutlu biri olurdum. Bir uyku kadar huzur vermedi çoğu insan. Hep egosunun doğrultusunda gitti.
an itibariyle vakit gelmiştir.
ne ölmesi be kardeşim bayılmışım. çok ağır uyumuşum ya. günaydın
Kaylule veya siesta. En kötü ihtimalle prediyabet.
Sağlıklıdır, ömrü uzatır.
(bkz: şekerleme)
https://fikirturu.com/top...ligimizi-nasil-etkiliyor/