bugün

insan hatalıysa ve bunu kabul ediyorsa bir erdemdir.
Bir sağlık sorununu gözümde büyütüp aceleyle paylaştığım için bunu yapmayı borç biliyorum.
bir taraftan kabahati affettirirken bir taraftan da gelecekteki kabahatler için altyapıyı oluşturmaktır.
Bazen haklı olduğunuzu bildiğiniz hâlde, sırf karşı tarafın gönlünü almak için dilenir. Bu başka sorunlara yol açar.
Bir kişinin, Kendi Hatasını kabullendiğini ve üzüldüğünü dile getirmesidir.
Özür dilemeyi bilmeyen, özür dileyemeyen adam madam değildir hojam. Özür dilemek, teşekkür etmek gibi eylemler kalbi taşlaşmaktan korur. Gururunuza ana avrat sövmeyeyim şimdi gece gece, kırdığınız insandan gidin özür dileyin. Evet.
Özürler kabul oluyor da yürekler tamir olmuyor.

Kırgınlık kanser gibidir bazen. Ya ölürsün, ya unutamazsın.
erdemdir.

(bkz: affetmek)
Çok nadir kullanılması gerekli bir söz. Yani özür dileyecek kadar az hata yap der şair. Var böyle özür dilemek istediğim bazı kişiler. Uzun lafın kısası özür dileyecek kadar az hata yapmanız dileğiyle.
Asla gocunmam hatta suçum olmadığı halde özür bile dilemişliğim var.

Konu uzamasın yeter ki.
Özür dilemenin bir erdem olduğunun yanısıra, özür dilemek bir gerekliliktir. insana ağır gelmemelidir.

Herkes her şeyin en doğrusunu bilemez, her şeyi olabilecek en mükemmel haliyle ve hatasız yapamaz. Özür dileyebilmek insan olabilmenin şartıdır.
Erdemdir çünkü iyi bir eylemdir. Özür dilemek insanı rahatlatır sanırım.
japonlarda bir "erdem"dir...

erdemdir de.

bir bok yediğinizde özür dileyin ölmezsiniz. hem omzunuzdan bir yük kalkar hem de o ego denen herkeste bulunan bela bir parça törpülenir.

allah deyip de o egodan dolayı allahtan bile korkmayan insanlar var lan.
ya da kendini bir bok sanıp, beş para etmeyen insanlar.
eksiklik belirtisidir. ya karakter ya zeka. kaçarcasına uzaklaşmalı bundan.
Özür dilemek erdemdir, zırt pırt özür dilenecek şeyler yapmak arsızlıktır. Özürü bir kere kabul etmek büyüklüktür, sürekli kabul etmek kerizliktir.
Yerinde ve zamanında kararında yapılması gereken davranış. Cok özür diliyorsanız bir sıkıntı vardır, sizden cok özür diliyorsa biri yine sıkıntı vardır.
Bugün bir arkadaşıma kırgınlığımı biraz öfkeyle itiraf ettim, öyle naifçe karsılayıp özür diledi ki hayatımda az ama öz insanlar olduğu icin cok mutlu hissediyorum.
ufak tefek problemlerde kendinde suç bulan kişi için, erdemliğin ve olgunluğun göstergesidir. fakat tahammülü olmayacak veya sık sık yapılan büyük hatalarda pişkinlik göstergesidir.
hayatımda çok az yaptığım bir eylemdir şu güne kadar.
erdemdir diyende var, eziklik diyende..
ama özür dilemek aslında yerine göre iyidir yerine göre sakıncalı.
her şeye özür dileyenden kaçın, özür dileyince ağzı aşınacak gibi hissedendende..
Ben sürekli özür diliyormuşum öyle dedi.
buna karşılık özür dilerim dikkat edicem dedim.
Huylu huyundan vazgeçmez.
samimi olunan insana gerçekten büyük bir yanlış yapınca söylenilmemelidir. aşşşırı samimiyetsiz duruyor. özür dilerim rahatsız ettim kadar yapmacık bir cümle yok. insanın içinden gelmeli bazı şeyler, ezbere söylenmemeli. teşekkür ederim ve özür dilerim. bu ikisi nadiren ve yerinde kullanıldığı takdirde önemli, değerli. ota boka dediğin şeyi birinin kalbini kırdığında da dersen bunun hiçbir anlamı yok. aynı şekilde zırt pırt teşekkür ediyorsan gerçekten minnet duyduğunda etmenin hiçbir değeri yok. bu yüzden bu ikisinin bana karşı kullanılmasından nefret ediyorum.
görsel
çocukken sorduklarında, büyüyünce büyük adam olucam derdim hep * büyük adam olmanın, erkeklere has bir durum olabileceğini hiç düşünmeden hem de. Kocaman yüreği olan sevimli bir dev olmak çocukluk hayalim olmuştur bu yüzden. Kim gibi mi? Lilliputluların elinde esir düşen, lemuel Gulliver gibi. bağlayıp, eski bir tapınağa hapsettikleri; Lilliputun 15 cm boyundaki cüce halkını alt edebilecek güçte olmasına rağmen onlarla iyi geçinmek isteyen ve özgür bırakılması karşılığında düşmanları ile savaşta onlara yardım edeceğini söyleyen iyi kalpli dev adam gulliver gibi... evet çocukluk idolüm olan masal kahramanlarımdan biridir bu koca yürekli adam. Hem gezgin, hem iyi yürekli hem de dev * Onun, Lilliput kralının önünde hürmetle eğilmesi gözlerimi kamaştırırdı ben 8 yaşındayken. Gerçek Gücün ve erdemin bilek gücünde olmadığını en çok gulliver öğretmiştir bana. Tevazunun, alçak gönüllülüğün, Naifliğin, hoş ve güzel görmenin, affetmenin, iyi niyetin, yardımsever olmanın, kocaman bir kalbin ne demek olduğunu bana en çok öğreten bu tatlı adama ne kadar minnet duysam az.

Büyük olmak alçak gönüllülükte saklıymış. Affetmek ve af dileyebilmekte... Bu güne dek tanıdığım veya tanımadığım, istemeden de olsa incittiğim tüm insanlardan, içten bir tebessümle dilediğim özürlerden dolayı hiç pişmanlık duymadım çok şükür. Dilediğim her özür beni biraz daha gulliver yaptı sanki * bu harika bir duygu. Hayalim olan kocaman yüreğe yavaş yavaş sahip olacağım umuyorum.
Yerinde, Doğru ve samimi olduğunda herşeyden kıymetli Olan kelimeler bütünü.. Bunun bir de yeter artık sana anlatmaktan yoruldum zaten anlamıyorsun özür dilerim bu çabamdan ötürü sen haklı olduğunu düşün ve beni lütfen Azad ET versiyonu vardır ki her iki taraf için de ilişkinin mellodrama dönüşmüş yegane anı olabilir.
Gocunmamak lazım insan hatalı olduğu zaman veya alttan alması gerektiği zaman özür dileyebilir. Ama gururla bağlantılı mıdır deseniz, belki. Bazen yani bu özür dileyeceğiniz kişiyle alakalı bu belki ama insana ölümden bile zor gelebilir yani. Ya da ben mi öyle hissediyorum, bilmiyorum... Ama genel anlamda baktığımızda hatanı kabul etmektir ve erdemliktir.
bir durum.insan birini severse, gerçekten özür dilemesini bilir. daha doğrusu özür dilemekten gocunmaz. erdemliği, sevmekten gelir, önemsemekten.
Gerekli gereksiz yapılmaması gerekir. Kişi başka bir bireyin gözündeki değerini yükseltmeye çalışırken kendi değerlerini hiçe saymamalı.
Her şey için kendinizi suçlamayın, bazen özür dileseniz de bir şey değişmez.
Karşı tarafa haksızlık yapınca yaptığım eylem. Ufak tefek problemlerde erdemliğin ve olgunluğun göstergesidir. Fakat tahammülü olmayacak veya sık sık yapılan büyük hatalarda pişkinlik göstergesidir. Bir hata bir kere olur çünkü. ikinciye aynı şeyi yapıp özür dilemek karşı tarafı salak yerine koymaya çalışmaktır. Ayrıca özür dilemek günümüzde acizlik göstergesi diye görülsede öyle değildir. insanın kendini bilmesidir. Erdemliktir.