bugün

tanım: ülkemizde siyasi kişiliklerin sahip olduğu ve bu yüzden çok az denetlenen özel hastanelerden, ederinin üzerinde para vermeden çıkma yöntemleridir.

Bir doktor olarak size tavsiyem, bir özel hastaneye gitmeden veya gittikten sonra ödemeniz gereken muayene ücreti ve katılım payını aşağıda verdiğim linkten sorgulamanızdır.

Eğer size hiç bir tetkik yapılmamışsa, türkiye'de sgk ile anlaşmalı hangi sağlık kurumuna giderseniz gidin, sizden en fazla SGK'nın belirlediğinin 2 katı muayene ücreti alabilir. Ama ülkemizde özel hastaneler esnaflık usülü işletildiği ve denetlenmediği için hastalardan olması gerekenin çok üzerinde para alınmakta. Burada suçu asla doktorlara yüklemiyorum, zira hastane sahiplerinin ve müdürlerinin %95'i doktor değil. Büyük hastanelerin çoğunluğu ise (Medical Park vs.) bazı siyasilere ait. Siyasete girmek istemiyorum.

https://gss.sgk.gov.tr/Oz...ilaveUcretHesaplama.faces

Ödemiş olduğunuz fazla ücreti geri de alabilirsiniz. Zira ödemezlerse, şikayet ettiğiniz taktirde SGK, hastaneye yüklü miktarda ceza kesmekte.
Ben yolunu buldum bilader mesela içeriye acilden girerseniz para vermezsiniz. biraz rol yaparak biraz ciddi bir halle oyy ölüyom, ayy geberiyom gibisinden feryat ederek girerseniz kuruma sıfır para ödeyip çıkıyorsunuz. Olay bu.
idrarınızı evinizde yapıp gelin.
artık acillerde de para alınıyor.
Çaktırmadan yangın merdiveninden kaçmaktır. Eski bir hemşire olarak açıkça söylüyorum, yolarlar. Kıçınızdaki dona kadar acımadan alırlar.
Aslinda bizdeki ssk sistemi özel sektörde olsa, yüklü bir fatura geldiginde sigortacimiz bizim adimiza hastaneyle pazarlik yapabilir..abd de böyle sanirim..

Amerikada yasayan bir kac kisiden duydum bunu. Sigorta sirketiniz hastaneyle pazarlik yapip faturayi düşürtebiliyormus.
Aynı zamanda içeri girdikten sonra yoğun bakımına geçersenizde her hangi bir ücret ödemessiniz.
kanaması olmayan , ateşi yüksek olmayan , bilinci yerinde olan hastaları artık acil saymıyorlar. para alıyorlar.

kafayı gözü yarıp gitmek lazım.

gerçi eskiden ateşim yüksekken gittiğimde. git ılık bir duş al sonra gel demişlerdi.
Bence yoktur. Pantolon, don ne varsa bırakıp çıkıyorsunuz. Hastane değilki zaten, bildiğin ticari işletme. Adamlar kurumlar vergisi ödüyor. Çok da umrunda senin bütçen. Zaten bu sağlık sisteminin sonu da tanzim satışa dönüşecek gibi. Bulmuşlar garip vatandaşı geçiren geçirene.
Acil bir durumunuz yoksa, dişçilik bir durumunuz da yoksa önce devlette muayene olun, doktora evhamlı görünün ve tetkik istediğinizi söyleyin. Tetkik sonuçlarını alınca (bi şekilde alın, çünkü çoğu doktorun sistemine ya da neyse işte sistemine yükleniyor, elinize verilmiyor, o zaman da doktora açık açık niyetinizin sonuçları başka doktora da göstermek olduğunu söyleyin) doooğru özel hastaneye gidin, katkı payı ödeyip muayene olurken doktor tetkik istediğinde elinizdeki sonuçları göstermekte ısrarcı olun, kabûl etmezse hastane para kaybetmiş olur müşteriyi retdettiği için o kadar. Korkmayın size bir şey olmaz.
Diş için kesinlikle özele gidin ama...
örneğin bir profesör doktora muayene olacaksınız ve hastane size vizite ücreti 300 tl + 15 tl katkı payı ödemelisiniz diyor. siz de peşine sgk ile anlaşmalı değil misiniz diye sorduğunuzda konuştuğunuz kişi sizin konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu anlayıp tekrar cevaplayıp 75 tl + 15 tl katkı payı gibi düşük rakamlar verecek. siz uyanık olmazsanız geri kalan ücret fazladan cebinizden çıkacak ve hem de vergisi verilmeden cukka edilecek.

uyanık olun.
şahsen ben bunları yaptığım zaman sinirimin bozulduğuyla kalıyorum. onlar bir şekilde kılıfına uyduruyor.
Devlet hastanesinden test sonuçlarınızı alıp özel hastane doktoruna sorun ki yeniden test ücreti ödemeyin.
Film isteyince kaçmak.
güncel Önemli Başlıklar